Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    Postat în original de adrian pacurici
    [...] platbanda [...] perete tencuit [...] carcoteli fara rost...
    Asa o fi... cum spuneti Dvs.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • adrian pacurici
      Incepator
      • 21.feb.2008
      • 23

      imi cer scuze de vb la pers a doua dar m-a luat valul..si cand am vrut sa modific..era preatarziu..

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        Stati linistit, nu erau necesare scuze doar pentru atita lucru, pentru ca nu este nici o problema. Nu ma deranjeaza acest lucru, ba chiar uneori ma ajuta.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          Postat în original de adrian pacurici
          proiectul era pentru o casa fara mansarda cu ziduri NEportante..BCA,BCU.boltari....la latitudinea fiecaruia..nu chirpici..dar..stalpii de sutinere au fost supra dimensionati iar etajul este pe plafon de lemn..deci f usor..deoarece un proiect cu mansarda costa dublu..aici se taxeaza la MP construiti..deci 100m parter+100m mansarda...
          am vazut o adevarata polemica impotriva chirpiciului si am vrut sa arat ce se poate face cu el...a fost interzis in constructii pt ca e singurul material la care statul roman nu ne taxeaza
          in zona sunt multe asemenea case..dar dupa finisaje...bagi mana in foc , ca nu e de chirpici
          No comment !
          Cu stima.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            Postat în original de raduca
            Oare cum se fixeaza tocurile de usa intr-o astfel de casa? dar corpurile suspendate din bucatarie?
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              @ MIRCEA MAXIMG: Care este legatura intre ce am intrebat eu si pozele postate de Dvs.?
              Intrebarea mea se referea la o casa cu structura de stilpi si grinzi din beton si cu pereti din chirpici, iar raspunsul Dvs. la o casa cu structura din lemn.
              Se pare ca nu sint chiar asa de subtil pe cit ati crezut Dvs.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                Postat în original de raduca
                @ MIRCEA MAXIMG: Care este legatura intre ce am intrebat eu si pozele postate de Dvs.?
                Intrebarea mea se referea la o casa cu structura de stilpi si grinzi din beton si cu pereti din chirpici, iar raspunsul Dvs. la o casa cu structura din lemn.
                Se pare ca nu sint chiar asa de subtil pe cit ati crezut Dvs.
                Doamne ce oficial sinteti !!! asa cum la o casa de lemn s-au prevazut goluri special amenajate pt gaeamuri si usi tot asa se poate face si pt alt tip de constructie.
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • duchris67
                  Incepator
                  • 19.apr.2006
                  • 35

                  casele de chirpici

                  ma bagasem si eu in seama la inceputul topicului si va povesteam ce casa minunata din chirpici mi-am facut la tara, conform proiectului pe care l-am avut...ma bag din nou in seama deoarece vad ca puneti problema prinderii tocurilor de usi de chirpici sau imposibilitatii suspendarii unor corpuri de pereti...sunteti ori naivi, ori rau intentionati. Sau si una si alta!! Acum doua saptamani mi-am luat un aparat de aer conditionat, 12000 BTU, greutate unitatea externa 38 kg pentru a-l monta pe UN PERETE DE CHIRPICI!! STA PERFECT!! MA AGAT CU MAINILE DE EL(AM 89 KG) SI NICI NU SE CLINTESTE. INSTALATORII SI-AU RUPT MAINILE PANA AU DAT GAURA DE TRECERE!! Asa ca nu mai fiti rautaciosi si carcotasi. Daca zidurile din chirpici sunt ridicate corect, armate temeinic si tencuite cu simt de raspundere, IESE O CASA DE VIS!!! va doresc porotherme fericite!!!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Re: casele de chirpici

                    Postat în original de duchris67
                    ...ma bag din nou in seama deoarece vad ca puneti problema prinderii tocurilor de usi de chirpici sau imposibilitatii suspendarii unor corpuri de pereti...sunteti ori naivi, ori rau intentionati.
                    Cine, cine ???
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • onuttanase
                      Incepator
                      • 03.iul.2006
                      • 8

                      Mai oameni buni!
                      Ma bag si eu in vorba ca opinia publica. Casa in care m-am nascut era facuta de bunicul in jurul anilor 1920 si era din chirpici. Inauntru era racoare vara si cald iarna si a trecut prin ceva cutremure. Pana n-a pus Nicolae buldozerul pe ea n-a dat-o nimic jos. Imi amintesc ca ai mei au mai ridicat o camera cand eu eram prin liceu si ca am participat plenar la constructie. Era destul de lesne de pus in opera si incomparabil mai rapid decat acu. Eu cred ca inca nu-i tarziu sa reconsideram metodele "traditionale" de constructie chiar daca , fireste o sa le tot impanam cu elemente de confort contemporan. In ceea ce priveste pretul comparativ chirpic-caramida raportul ar fi cam 1 LA 3 sau 1 la 4 insa trebuiesc considerate si celelalte cheltuieli adiacente si atunci raportul se apropie dramatic de unitar. Cu autorizatiile s-ar putea sa fie un pic mai greu insa doar din cauza interpretarilor snoabe a nustiu ce functionari de prin primarii. Eu insa tot sustin ca ar trebui sa reconsideram.
                      Toata lumea, toate femeile din lume stie :
                      Pana la urma, binili invinge, mai !!

                      Comentariu

                      • bogdanghebea
                        Incepator
                        • 03.mar.2008
                        • 1

                        Postat în original de taz21
                        Lucian- tu chiar esti la vanatoare de posturi?
                        Nu poti posta intr-un singur post, tot ce ai de zis?
                        Citesc forumul asta de ceva vreme si mai mare laudaros ca acest "domn" Lucian nu am mai vazut ...O fi din cauza frustrarilor acumulate in viata etc.!
                        Face parte din categoria celor cu living de 60 mp!Esti patetic...

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Living Legend
                          • 06.feb.2006
                          • 1147

                          Postat în original de bogdanghebea
                          Postat în original de taz21
                          Lucian- tu chiar esti la vanatoare de posturi?
                          Nu poti posta intr-un singur post, tot ce ai de zis?
                          Citesc forumul asta de ceva vreme si mai mare laudaros ca acest "domn" Lucian nu am mai vazut ...O fi din cauza frustrarilor acumulate in viata etc.!
                          Face parte din categoria celor cu living de 60 mp!Esti patetic...
                          Uite din cauza asta nu mai scriu nimic deoarece totul se interpreteaza. Si sa va mai spun ceva in legatura cu casele de chirpici vs. caramida. Daca iti construiesti o casa in care ai de gand sa bagi finisaje si confort de calitate aia insemnand sa ajungi la un 5-800 euro/mp diferenta intre cea de chirpici si cea de caramida va fi de un maxim 5% asa ca mergeti pe caramida dc tot folositi structura de beton.
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Postat în original de LucianDr.
                            Si sa va mai spun ceva in legatura cu casele de chirpici vs. caramida. Daca iti construiesti o casa in care ai de gand sa bagi finisaje si confort de calitate aia insemnand sa ajungi la un 5-800 euro/mp diferenta intre cea de chirpici si cea de caramida va fi de un maxim 5% asa ca mergeti pe caramida dc tot folositi structura de beton.
                            Poate ai dreptate Lucian dar ce spunem noi aici nu sint sfaturi pt cei care isi permit sa ridice o casa la structura , din supermateriale , ci sfaturi pt cei cei care nu au suficienti bani si folosind acest material traditional , pamintul , isi pot ridica structura casei la un pret rezonabil . Finisaje de calitate , calitatea sau modernitatea , sint discutabile , se pot face si la o casa de chirpici , de multe ori chiar nu poti ghici structura ! Deci cred ca cei care au postat aici nu au dat sfaturi sa faca careva in buricul Bucurestiului o casa de chirpici , ci altora . Acelora care au un petic de pamint , in zone rurale , tineri care stau cu parintii si in acest mod isi pot cistiga independenta .... se pot face chiar si mici case de vacanta ...si exemplele pot continua . Pun pariu ca sint multi care si-ar putea face o casa de chirpici si acum se chinuie din lipsa de spatiu locativ , dar nu fac de rusine sau de idei preconcepute . Ei trebuie convinsi ca o casa de chirpici este o alternativa viabila . Cind citesc mesaje de genul , am trei lemne si 10 buc de bca .....vreau sa fac o camera ....eu ma gindesc intii la problemele respectivului care incearca si el cu ce-a gasit sa faca ceva sa traiasca mai bine , si chiar merita tratate asemenea interventii cu mai mult respect si nu scortos cu : ai autorizatie ? nu se poate ! e gresit ! .....E adevarat ca ce-ar iesi nu are rezistenta betoanelor si stralucirea marmurei dar pt respectivul este o casa , diferenta dintre a sta in strada si a sta la gura sobei .... Stiu ca nu esti rau , deci te rog, din bunatatea pe care o ascunzi , le putem da o sansa celor mai napastuiti ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • adrian pacurici
                              Incepator
                              • 21.feb.2008
                              • 23

                              Postat în original de LucianDr.
                              Uite din cauza asta nu mai scriu nimic deoarece totul se interpreteaza. Si sa va mai spun ceva in legatura cu casele de chirpici vs. caramida. Daca iti construiesti o casa in care ai de gand sa bagi finisaje si confort de calitate aia insemnand sa ajungi la un 5-800 euro/mp diferenta intre cea de chirpici si cea de caramida va fi de un maxim 5% asa ca mergeti pe caramida dc tot folositi structura de beton.
                              daca te referi la 5% din pretul total al casei...e o suma demna de luat in seama...insa diferenta intre perete de caramida si unu de chirpici..cel de caramida iese mai bine de triplu la pret..mult mai scump

                              Comentariu

                              • mihaitcl
                                Incepator
                                • 21.mai.2008
                                • 44

                                stie cineva de unde a aparut ideea in baragan de case facute din chirpici?eu consider ca-i buna casa din chirpici,dar pe o structura din lemn sau beton armat,nu cum se faceau inainte pe sistem gard din pari de salcam

                                Comentariu

                                Procesare...