Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    Am dat cautare si am gasit o gramada de resurse despre casele de paie, binenteles nu in RO
    compaillons.fr/
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Tom/Tom_construction01.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Tom/Tom_elec_water01.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Autre/Catherine_Wanek.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Europe/Nederland.htm
    ideesmaison.com/Construction-et-si-vous-faisiez-le.html
    kolotec.free.fr/formation.htm
    boisetpaille.com/Photos/Isolation_Paille/arles_gallery/imagepages/image2.html
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Autre/Lambon.html
    youtube.com/watch?v=c_5IuvLD8dY
    youtube.com/watch?v=yKXbDuLuogY
    baubiologie.at/europe/europa/de_strohpolis/6strohpolis_72dpi.pdf
    ms.radio-canada.ca/CBFT/Decouverte200309211830_5.wmv
    ideesmaison.com/Isolation-Paille-conseils.html
    fasba.de/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5 &Itemid=117&variation=3
    compaillons.fr/a_telecharger/info_paille_001.pdf
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      Toate acestea sunt case in care s-au folosit balotzii de paie. E oarecum o diferenta intre acestea si casa de chirpici. Asemenea stil de costructzie am intilnit pentru adapostul oilor sau vitelor pe timpul iernii. Saivanele aveau un acoperis pe timpul veriii iar pentru iarna se ridicau peretzi din balotzi de paie pentru saivan, fara usa deintrere. Asa cum arata construirea casei de la gradina. Desigur e o tehnica deosebita de cea a caramizii de chirpici sau a casei de gard.

      Cu stima,
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • mihaela320
        Incepator
        • 09.iul.2008
        • 13

        eu sunt noua pe acest forum si daca gresesc,va rog sa ma scuzati.interesant subiectul cu casele de chirpici.eu am o casa la tara si vreau sa o renovez si sa o extind.casa este din chirpici si arata foarte bine dar nu stiu cum sa construiesc restul.cu atatea materiale noi si vechi m-am zapacit de tot.nu vreau sa fie nici prea scumpa dar vreau sa fie si rezistenta si nu vreau sa daram ceea ce este acum.daca aveti ceva sugestii...

        Comentariu

        • daniel1976
          Membru
          • 13.nov.2007
          • 147

          Mihaela poti face ce am facut eu.
          Am pastrat peretii care erau din chirpic tencuiti cu plasa sudata, am facut stalpi si centura de beton , temelia este din piatra , si a iesit ceea ce se vede .
          Poate reusesc sa atasez poze cu casa ,asa cum arata ea in acest moment .
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • daniel1976
            Membru
            • 13.nov.2007
            • 147

            aceasta era mansarda
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • mihaela320
              Incepator
              • 09.iul.2008
              • 13

              multumesc pentru sfat si pentru imagini, a iesit foarte bine constructia

              Comentariu

              • daniel1976
                Membru
                • 13.nov.2007
                • 147

                Asa arata acum
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • daniel1976
                  Membru
                  • 13.nov.2007
                  • 147

                  Mai am treaba dar greul a trecut

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    @ daniel1976: Două întrebări:
                    1. în prima poză, prin acoperiş, se vede afară?
                    2. nu era mai bine să scoateţi mai mult în afară streaşina la pozele 2 şi 3?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • daniel1976
                      Membru
                      • 13.nov.2007
                      • 147

                      Postat în original de RaduCA
                      @ daniel1976: Două întrebări:
                      1. în prima poză, prin acoperiş, se vede afară?
                      2. nu era mai bine să scoateţi mai mult în afară streaşina la pozele 2 şi 3?
                      1. Nu se vede afara (iluzie optica)
                      2. Fiecare cu gusturile lui( vezi case din Anglia)
                      Interiorul centralei trebuie izolat si finisat.
                      Voi reveni cu celelalte etape de finisare ale casei.

                      Comentariu

                      • daniel1976
                        Membru
                        • 13.nov.2007
                        • 147

                        Rectificare (interiorul camerei centralei)

                        Comentariu

                        • Airbag
                          Incepator
                          • 30.ian.2009
                          • 3

                          Postat în original de evisceratum
                          Nu va suparati ca intervin si eu dar ca inginer constructor nu pot intelege unghiul din care e privita problema. Cred ca de vina sunt anii de scoala unde am fost invatat sa gindesc preponderent numai intr-o anumita directie. Termenul de casa ecologica ma nelamureste putin. Una dintre considerentele pe care le urmareste omul inca din epoca de piatra cind isi face un adapost este durata de viata a constructiei si de abia ulterior confortul si restul nevoilor ce tin de existenta. De aceea a preferat sa locuiasca in pesteri la inceput si nu in colibe de crengi si alte tufisuri. Cind incepe sa se vorbeasca de case din baloti de paie ca sunt ecologice, pe linga ineptia conceptului si inutilitatea investitiei, nu pricep de ce paiele sunt considerate mai ecologice decit caramida arsa de exemplu. Sa nu uitam ca caramida arsa este argila colectata direct din zacamint, lasata citiva ani pentru oxidarea calcarului si apoi formata si arsa in cuproare. Unde intervine poluarea? La arderea in cuptor? Sa nu ne tinem de glume.
                          Hai sa vorbim de var, care tot nu necesita procese tehnologice poluante.
                          In ultimii ani se foloseste si ciment la mortarul dintre caramizi, dar inainte se folosea doar var si nisip.
                          Acuma se stie ca cimentul e obtinut prin procese tehnologice care ar putea fi considerante poluante, e adevarat si aici nu va pot contrazice. Nu voi incepe sa spun ca e un rau necesar, dar nu cred ca putem numi o constructie realizata din baloti de paie drept casa. Eventual un adapost.
                          De asemenea imediat a inceput discutia de casele de chirpici. Comparativ o casa de chirpici nu e asa de ieftina precum va inchipuiti, pentru o economie de 10-20% ajungi la pretul celor din lemn. Cu sacrificii la nivel de rezistenta si durabilitate, intemperii, etc. Si hai sa va intreb: La o casa de chirpici din ce faceti fundatiile? Va si raspund ca sa nu pierdem timpul: din caramida arsa. Deci 30% din valoarea investitiei la rosu care o reprezinta infrastructura nu e din chirpici? Ce parere aveti de asta.

                          In rest se poate locui binemersi in chirpici (sau caramizi nearse) si cita vreme nu ai probleme cu apa poti sa o lasi mostenire la nepoti.
                          Domnu inginer nu stiu in ce an ati absolvit facultatea dar ar trebui sa mai studiati si noutatile de pe alte meleaguri.
                          Eu posed o casa din chirpici si are fundatia din piatra deci un material natural fara consum de energie pentru fabricatie.
                          In ce priveste casele din paie se considera ecologice pentru ca sant regenerabile si au pret scazut.Sant in mare trend acum in vest.Si in ce prveste orientarea Feng Shui.
                          Casa din baloti de paie indeplineste normativele casei pasive adica un consum echivalent de combustibil de 3-10l de petrol de incalzire pe metru patrat de constructie utila pe an.
                          @ Lucian Dr-eu locuiesc in Austria de o bucata buna de vreme si am un vecin care si-a facut o casa din paie.Dar din fuga masinii de pe autostrada nu-ti dai seama din ce e facuta datorita finisarii.
                          Deci Dom`doctor nu tot ce zboara se mananca nici chiar in Austria.
                          Daca n-ai vazut casa din chirpici in ardeal hai la mine la vara ca-s tot ardelean sa ti-o arat pe a mea

                          Comentariu

                          • evisceratum
                            Membru marcant
                            • 29.aug.2006
                            • 410

                            sunteti un caz fericit ca aveti fundatii din piatra. Probabil ca asa era in zona respectiva moda. Uzual casele sunt construite din chirpici din lipsa materialului mai solid in zona, la munte lemnul si eventual piatra.
                            E adevarat ca subiectul nu se studiaza in facultatile moderne dar am dobindit ceva experienta ulterior.
                            Informatia referitoare la pret e luata de aici de pe forum precum si de la softpedia si s-ar putea sa nu fie actuala dar e singura de care am dat.

                            Dupa cum am mai spus, o casa de chirpici poate tine si 200 de ani. Pina ajunge apa la ea. La fel si casele de lemn.
                            Nu vorbesc de "constructiile" de paie pe care le putem denumi oricum numai nu case doar pentru ca un "papagal" din austria cu multi bani si minte putina si-a facut o coliba de paie doar pentru ca a citit in revista de moda ca e ecologia e trendy. Aia din uniunea europeana nu stiu nici sa se .... daca nu li se spune prin directiva daca e ecologic sau nu.

                            Comentariu

                            • nickey1234
                              Membru
                              • 29.ian.2007
                              • 138

                              Asa de amuzament, dupa un incediu casa de chirpici devine de caramida datorita temperaturii ridicate! )

                              Comentariu

                              • Adamescu Ion
                                Living Legend
                                • 21.sep.2008
                                • 1105

                                Domnilor, de-a lungul anilor, am avut ocazia sa locuiesc in tot felul de locuinte (sint destul de batrin) in diferite zone ale tarii. In momentul de fata locuiesc intr-o casa de lemn care are peste 40 de ani si trebuie sa recunosc ca as face schimb cu una de chirpici construita in stil bulgaresc in Dobrogea (Despre alte materiale de constructie nu vreau sa vorbesc.). Singurul minus pe care l-am remarcat a fost faptul ca soarecii si sobolanii pot produce adevarate dezastre. Din acest motiv, la un moment dat, am incercat sa testez un "beton" realizat din argila (amestec de silicati) si ciment. Va rog sa incercati cum se comporta la presiune si actiunea fizica, in timp, a factorilor de mediu. Daca casa de chirpici are o fundatie corespunzatoare, o protctie hidro buna, o izolatie termica cu stuf a tavanului si acoperisului, atunci, va fi o placere sa locuiesti in ea. La toate aceste daca, se mai adauga amplasarea pe un teren ne inundabil si suficient de mare, avantajele sint clar in favoarea casei de chirpici. Aceasta este doar o parere personala si nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa influentez pe nimeni...

                                Comentariu

                                Procesare...