Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • adriann
    a răspuns
    Foarte interesant tot ce s-a scris pana aici pe acest topic. Multe opinii si multe perspective care releva diverse tipologii de mentalitate. La un moment dat, discutia este mai mult filosofica decat tehnica (ceea ce nu e un lucru rau). Sunt curios care mai sunt parerile astazi.

    Pe mine unul ma intereseaza conceptul de case naturale, si de ceva vreme tot fac si refac planuri in minte despre ce ar implica o asemenea casa. Lucrurile sunt evident subiective, si de multe ori tin de alegerile pe care vrem sa le facem in viata.

    Ce este o casa naturala? Pentru mine, este o casa construita, finisata, mobilata si utilata folosind materiale naturale.

    De ce o casa naturala? Pentru ca am ajuns sa traim din ce in ce mai separat de natura. S-au conturat doua tabere: noi si natura "neiertatoare", de care trebuie sa ne protejam prin orice mijloace. Si asa am ajuns sa traim inconjurati de plastic. Practic, respiram prin plastic. Sa ne gandim la cum arata acum o casa moderna standard. Pe jos - membrane, folii si polistiren. Pe ziduri - polistiren. Sub acoperis - alte folii si eventual alt polistiren. Ferestrele si usile - din PVC. Nu mai zic de tevi, mobilier, vase si decoratiuni din plastic. Nu mai zic nici de mixul de lacuri si vopseluri toxice care acopera tot ce a ramas neacoperit de plastic. Cred ca este interesant de vazut conceptul de off-gassing referitor la calitatea aerului din interior.

    Suntem atat de preocupati sa ne conservam locuintele si continutul acestora pentru perioade cat mai lungi, incat uneori suntem dispusi sa ne sacrificam inclusiv sanatatea. Iar plasticul ne ajuta sa facem acest troc.

    Din punctul meu de vedere, o casa naturala ar trebui sa fie:
    - usor de construit
    - usor de demolat
    - usor de finantat

    Atata timp cat o casa este usor de construit si usor de demolat, nu am nevoie sa reziste 200 de ani. Nici macar 100 de ani. Daca o pot face singur in cateva luni, 50 de ani sunt de ajuns. Plus ca daca generatiile viitoare vor alt plan / alta impartire / alta dimensiune o pot demola oricand si reconstrui alta.

    Insa, din pacate, astazi avem alte prioritati. Ne intereseaza mai mult cum agatam dulapurile, unde parcam masina, cat de drepti sunt peretii, cate etaje are vecinul, si cate mii de ani rezista fundatia - decat sanatatea, simplitatea si flexibilitatea proprie.

    Lasă un comentariu:


  • sovignon
    a răspuns
    Bună ziua, cum as putea pune niște corpuri suspendate pe un perete la o casa din paianta(pe furci de lemn și lut)?

    Lasă un comentariu:


  • Haiduk
    a răspuns
    Răspuns la: Casele de chirpici

    Domnule inginer, dumneata ai vrea sa-ti cada in cap o caramida de zacamint sai niscai praf din lut gablen , in caz de cutremur?
    Nu stiu unde ai studiat, dar la tehnologia materialelor ai lipsit domne.Daca ai bunici si casa este inca in picioare, e din pamant cu balega de cal sau vaca,cu pleava pt legatura si paie.Nu se pierde nimic,pt a nu cadea casa , taranii fac un brau de 30 cm in jurul casei , iar prispa casei are si ea rolul ei. Sper ca nu faci schite si proiecte pt case domn inginer .

    Lasă un comentariu:


  • Haiduk
    a răspuns
    Răspuns la: Casele de chirpici

    Buna seara ! Am citit mai sus parerile dvs si am ramas masca.Case din chirpici se folosesc doar la tara,nu se mai dau autorizatii la oras sau daca la tara, unde vrei sa faci casa trece un rau ai probl, deci nu se da aprobare.Nu incercati sa dati mita, veti muri inecati , nimanui nu-i pasa.Dl care a zis ca a facut casa din chirpici 2mld. Dumneata sti ce spui ? O casa din chirpici se face greu daca nu ai oameni. Este mult pana o ridici , si nu in dorul lelii, casa casa nu gluma.Dupa carae cu plasa de Buzau o intaresti, fosa septica nu-i o urgenta, gaze ? ) .Soba de lemne ce are , va sufocati ?Si cu gazul cum e ?Iar legatura la curent nu-i o probl asa grava.Apa , se extrage din put cu hidrofor.Pe casa se poate pune si tabla simpla.
    Precizez, casa descrisa de mine mai sus , este pt mediul rural si nu urban, unde posibil sa coste si peste 3 mld, dar nu din chirpici.

    Lasă un comentariu:


  • sosonik
    a răspuns
    Re: casele de chirpici

    Buna ziua si va multumesc anticipat pentru raspuns si sfaturi!!!
    in anul, 2008 am achizitionat o casa din chirpici, cu un teren generos. casa era sub orice critica, insa am reusit sa facem 2 camere locuibile, frumoase, o bucatarie, o baie, centrala termica , calorifere si geamuri termopan.

    am avea insa o problema: mai este o camera de aproximativ 40 mp, folosita momentan pe post de...depozit. camera este inalta, mare, pe jos are pamant, peretii sunt in stare buna insa coscoviti. ce ma sfatuiti sa fac pentru a transforma acest...depozit intr-o canmera de locuit? Mentionez ca in aceasta camera se afla si scara care duce in pod. in aceasta camera , accesul se face dintr-o "terasa" inchisa momentan cu niste panouri sandwich si pe care as vrea sa o transform intr-o terasa inchisa, locuibila. De asemenea as dori niste sfaturi---sau poze!!!-- cu amenajarea podului. Mentionez ca podul este uscat, pe jos este pamant batatorit. Casa este uscata si bine consolidata, peretii avand o grosime de 50 cm.

    m-ati putea ajuta va rog cu niste sfaturi?

    va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Adamescu Ion
    a răspuns
    Domnilor, de-a lungul anilor, am avut ocazia sa locuiesc in tot felul de locuinte (sint destul de batrin) in diferite zone ale tarii. In momentul de fata locuiesc intr-o casa de lemn care are peste 40 de ani si trebuie sa recunosc ca as face schimb cu una de chirpici construita in stil bulgaresc in Dobrogea (Despre alte materiale de constructie nu vreau sa vorbesc.). Singurul minus pe care l-am remarcat a fost faptul ca soarecii si sobolanii pot produce adevarate dezastre. Din acest motiv, la un moment dat, am incercat sa testez un "beton" realizat din argila (amestec de silicati) si ciment. Va rog sa incercati cum se comporta la presiune si actiunea fizica, in timp, a factorilor de mediu. Daca casa de chirpici are o fundatie corespunzatoare, o protctie hidro buna, o izolatie termica cu stuf a tavanului si acoperisului, atunci, va fi o placere sa locuiesti in ea. La toate aceste daca, se mai adauga amplasarea pe un teren ne inundabil si suficient de mare, avantajele sint clar in favoarea casei de chirpici. Aceasta este doar o parere personala si nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa influentez pe nimeni...

    Lasă un comentariu:


  • nickey1234
    a răspuns
    Asa de amuzament, dupa un incediu casa de chirpici devine de caramida datorita temperaturii ridicate! )

    Lasă un comentariu:


  • evisceratum
    a răspuns
    sunteti un caz fericit ca aveti fundatii din piatra. Probabil ca asa era in zona respectiva moda. Uzual casele sunt construite din chirpici din lipsa materialului mai solid in zona, la munte lemnul si eventual piatra.
    E adevarat ca subiectul nu se studiaza in facultatile moderne dar am dobindit ceva experienta ulterior.
    Informatia referitoare la pret e luata de aici de pe forum precum si de la softpedia si s-ar putea sa nu fie actuala dar e singura de care am dat.

    Dupa cum am mai spus, o casa de chirpici poate tine si 200 de ani. Pina ajunge apa la ea. La fel si casele de lemn.
    Nu vorbesc de "constructiile" de paie pe care le putem denumi oricum numai nu case doar pentru ca un "papagal" din austria cu multi bani si minte putina si-a facut o coliba de paie doar pentru ca a citit in revista de moda ca e ecologia e trendy. Aia din uniunea europeana nu stiu nici sa se .... daca nu li se spune prin directiva daca e ecologic sau nu.

    Lasă un comentariu:


  • Airbag
    a răspuns
    Postat în original de evisceratum
    Nu va suparati ca intervin si eu dar ca inginer constructor nu pot intelege unghiul din care e privita problema. Cred ca de vina sunt anii de scoala unde am fost invatat sa gindesc preponderent numai intr-o anumita directie. Termenul de casa ecologica ma nelamureste putin. Una dintre considerentele pe care le urmareste omul inca din epoca de piatra cind isi face un adapost este durata de viata a constructiei si de abia ulterior confortul si restul nevoilor ce tin de existenta. De aceea a preferat sa locuiasca in pesteri la inceput si nu in colibe de crengi si alte tufisuri. Cind incepe sa se vorbeasca de case din baloti de paie ca sunt ecologice, pe linga ineptia conceptului si inutilitatea investitiei, nu pricep de ce paiele sunt considerate mai ecologice decit caramida arsa de exemplu. Sa nu uitam ca caramida arsa este argila colectata direct din zacamint, lasata citiva ani pentru oxidarea calcarului si apoi formata si arsa in cuproare. Unde intervine poluarea? La arderea in cuptor? Sa nu ne tinem de glume.
    Hai sa vorbim de var, care tot nu necesita procese tehnologice poluante.
    In ultimii ani se foloseste si ciment la mortarul dintre caramizi, dar inainte se folosea doar var si nisip.
    Acuma se stie ca cimentul e obtinut prin procese tehnologice care ar putea fi considerante poluante, e adevarat si aici nu va pot contrazice. Nu voi incepe sa spun ca e un rau necesar, dar nu cred ca putem numi o constructie realizata din baloti de paie drept casa. Eventual un adapost.
    De asemenea imediat a inceput discutia de casele de chirpici. Comparativ o casa de chirpici nu e asa de ieftina precum va inchipuiti, pentru o economie de 10-20% ajungi la pretul celor din lemn. Cu sacrificii la nivel de rezistenta si durabilitate, intemperii, etc. Si hai sa va intreb: La o casa de chirpici din ce faceti fundatiile? Va si raspund ca sa nu pierdem timpul: din caramida arsa. Deci 30% din valoarea investitiei la rosu care o reprezinta infrastructura nu e din chirpici? Ce parere aveti de asta.

    In rest se poate locui binemersi in chirpici (sau caramizi nearse) si cita vreme nu ai probleme cu apa poti sa o lasi mostenire la nepoti.
    Domnu inginer nu stiu in ce an ati absolvit facultatea dar ar trebui sa mai studiati si noutatile de pe alte meleaguri.
    Eu posed o casa din chirpici si are fundatia din piatra deci un material natural fara consum de energie pentru fabricatie.
    In ce priveste casele din paie se considera ecologice pentru ca sant regenerabile si au pret scazut.Sant in mare trend acum in vest.Si in ce prveste orientarea Feng Shui.
    Casa din baloti de paie indeplineste normativele casei pasive adica un consum echivalent de combustibil de 3-10l de petrol de incalzire pe metru patrat de constructie utila pe an.
    @ Lucian Dr-eu locuiesc in Austria de o bucata buna de vreme si am un vecin care si-a facut o casa din paie.Dar din fuga masinii de pe autostrada nu-ti dai seama din ce e facuta datorita finisarii.
    Deci Dom`doctor nu tot ce zboara se mananca nici chiar in Austria.
    Daca n-ai vazut casa din chirpici in ardeal hai la mine la vara ca-s tot ardelean sa ti-o arat pe a mea

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Rectificare (interiorul camerei centralei)

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Postat în original de RaduCA
    @ daniel1976: Două întrebări:
    1. în prima poză, prin acoperiş, se vede afară?
    2. nu era mai bine să scoateţi mai mult în afară streaşina la pozele 2 şi 3?
    1. Nu se vede afara (iluzie optica)
    2. Fiecare cu gusturile lui( vezi case din Anglia)
    Interiorul centralei trebuie izolat si finisat.
    Voi reveni cu celelalte etape de finisare ale casei.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ daniel1976: Două întrebări:
    1. în prima poză, prin acoperiş, se vede afară?
    2. nu era mai bine să scoateţi mai mult în afară streaşina la pozele 2 şi 3?

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Mai am treaba dar greul a trecut

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Asa arata acum
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • mihaela320
    a răspuns
    multumesc pentru sfat si pentru imagini, a iesit foarte bine constructia

    Lasă un comentariu:

Procesare...