Sa construim o casa virtuala moderna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pitonul
    Living Legend
    • 28.nov.2006
    • 1015

    Sa construim o casa virtuala moderna

    Va propun un joc virtual mai serios:
    Doresc ca acest topic sa fie o centralizare a experientei in construirea si amenajarea unei case virtuale. Aceasta casa pleaca de la premisa ca un om virtual ar vrea constuiasca de la zero , neavand teren. Urmeaza deci intrebari si dialoguri despre :
    - unde in tzara sa-si cumpere omul teren?
    - de cati metrii patrati sa fie terenul ?
    -cat de mare sa fie casa dandu-i omului un numar de membrii in familie , sau il lasam burlac ?
    -ce studii geodezice si alte studii trebuie sa faca ?
    - cum ar trebui sa arate proiectul de rezistenta al casei?Peretii din ce sa fie ?
    - cum ar trebui sa arate fatada si acoperisul ?
    - cum ar trebui sa arate gradina si anexele ( inclusiv daca il dotam cu animale )?
    - ce instalatii moderne ar putea avea ?
    Toate acestea sa conduca la o casa virtuala moderna si sa incercam si o optimizare a costurilor constructiei pastrand calitatea lucrarilor. Sperand ca mi-ati inteles ideea , va invit sa participati cu experienta , sa vedem ce casa reusim sa terminam impreuna. Oare reusim sau ne blocam in discutii ?
    Sa fiu eu animatorul discutiei , sau poate un admin sau moderator e mai indicat ? Va rog deci , sa purcedem !
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P
  • LucianDr.
    Living Legend
    • 06.feb.2006
    • 1147

    #2
    Pitonule cred ca doresti sa te apuci de casa si ai niste retineri.
    Sfatul nr. 1 Cumpara cat mai repede un teren neaparat cat mai drept (cat mai aproape de unde lucrezi, sa ai magazine si nu in ultimul rand gradinite si scoli in apropiere sa nu ajunga copiii nostri sa faca naveta)
    Sfatul nr.2 Nu astepta 2-3 luni pt a cumpara un teren deoarece vei observa ca ceea ce ai fi putut sa cumperi cu 50 de euro mp iei cu 55-60mp.
    Sfatul nr. 3 Suprafata de teren potrivita pt o casa zic eu ca e 800-1000 mp. Asa ai aer mai mult fata de casele invecinate sau de cele care v-or veni. Poti sa ai o suprafata de 150 mp (dreptunghiulara) de pavaj unde poti sa te joci cu mingea un basket, etc. Trebuie sa ramana si spatiu verde, niste pomi fructiferi(nectarini, caisi, ciresi), un loc unde sa pui capsuni, etc.
    Sfatul nr. 4 De ce intrebi de studiu geo? Ce legatura are cu casa virtuala? Trebuie sa faci studii geo, avize de la electrica, apa si gaz inainte sa cumperi un teren. Am un amic care a luat o teapa de doar 200.000 de euro pe un teren pe care poate semana porumb. Si ce bucuros a fost cand l-a achizitionat numai la pretul asta(5000mp). Pe sub el trece nu stiu ce conducta de gaz importanta.
    Sfatul nr. 5 Inchid ca deja va invat prea multe.
    I'm working for a better live!

    Comentariu

    • pitonul
      Living Legend
      • 28.nov.2006
      • 1015

      #3
      Postat în original de LucianDr.
      ...... un teren neaparat cat mai drept (cat mai aproape de unde lucrezi, sa ai magazine si nu in ultimul rand gradinite si scoli in apropiere .........
      Suprafata de teren potrivita pt o casa zic eu ca e 800-1000 mp. Asa ai aer mai mult fata de casele invecinate sau de cele care v-or veni. Poti sa ai o suprafata de 150 mp (dreptunghiulara) de pavaj unde poti sa te joci cu mingea un basket, etc. Trebuie sa ramana si spatiu verde, niste pomi fructiferi(nectarini, caisi, ciresi), un loc unde sa pui capsuni, etc.....
      Trebuie sa faci studii geo, avize de la electrica, apa si gaz inainte sa cumperi un teren. ......
      Foarte bine , uite un punct de vedere motivat.
      Deci avem pana acum :
      -teren drept S= 1000 mp ,aproape de serviciu gradinite si scoli inseamna ca nu ne-ar trebui masina ? Ce ziceti baieti ne multumim ca omul virtual proprietar de casa virtuala sa nu aiba masina , dar familie da ? ( l-a insurat deja Lucian);
      -Suprafata casei = nedefinita;
      -pretentii de gradina cu suprafata nedefinita;
      - studii despre teren preliminare la primarie si electrica si gaze pentru a vedea daca merita achizitia - asta e un lucru adevarat si se face.
      -animale de companie inca nu avem si nici din cati membrii e compusa familia nu stim inca.
      Hai Lucian , mai defineste odata in ordinea fireasca si putzin mai coerent , te rog !
      Pitonul Constructor
      :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1147

        #4
        Postat în original de pitonul
        Suprafata casei = nedefinita;
        -pretentii de gradina cu suprafata nedefinita;
        - studii despre teren preliminare la primarie si electrica si gaze pentru a vedea daca merita achizitia - asta e un lucru adevarat si se face.
        -animale de companie inca nu avem si nici din cati membrii e compusa familia nu stim inca.
        Hai Lucian , mai defineste odata in ordinea fireasca si putzin mai coerent , te rog !
        Masina trebuie dar nu te poti duce dupa copii la ora 13-14 la scoala sa-i iei. Familia mea e compusa din 3 membrii(deocamdata). O sa mif probabil 4 pe viitor. Deci eu zic ca ar fi necesar 5 dormitoare (1 matrimonial, copiii fiecare cu al lui, intr-unul sa fie unul cu birou si canapea pt oaspeti, iar in altul cu pat mare pt oaspeti), un living, 3 bai, o sala de forta si de distractii cu biliard, etc.(80 mp). Cam astea ar fi pretentiile mele.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • pitonul
          Living Legend
          • 28.nov.2006
          • 1015

          #5
          suprafata casei virtuale

          Postat în original de LucianDr.
          .........
          .......80 mp). Cam astea ar fi pretentiile mele.
          La 5 dormitoare nu are cum sa fie toata casa de 80 mp. Mi se pare putzin. Ce suprafete stabilesti pentru dormitorul matrimonial si cele ale copiilor , dar pentru dormitoarele de oaspeti ?
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • LucianDr.
            Living Legend
            • 06.feb.2006
            • 1147

            #6
            80 mp sala de forta si de distractii, living 60 mp, bucatarie 17mp, dormitor matrimonial 22 mp, dormitoare copii 16 mp, celelalte dormitoare cam la 14 si 20 mp, garaj 55 mp,3 bai intre 5-10 mp fiecare, boxa 30 mp, 2 terase de 18 mp si una de 10 mp, ar mai fi holuri si casele scariilor. Cam asta am eu si cam asa mi-am dorit. Mai mult nu am ce sa spun. Unii zic ca e mare livingul desi mie nu mi se pare, doar cand intru in apartamente la blocuri abia atunci realizez ca am spatii mari. Mai e de lucru la mansarda(cei 80 mp de la 1,25 h e masurata mansarda si va fi despartita prin rigips si vata minerala. Casa este D+P+E+M. Parerea mea ca acuma pe real vazuta mi se pare chiar mare, desi credeam ca va iesi mica. Am un vecin care are o casa de 1200 mp aia chiar mi se pare o imensitate si chiciti cate persoane stau in ea? Doar 2 persoane.
            I'm working for a better live!

            Comentariu

            • pitonul
              Living Legend
              • 28.nov.2006
              • 1015

              #7
              Postat în original de LucianDr.
              ......3 bai intre 5-10 mp fiecare, boxa 30 mp, 2 terase de 18 mp si una de 10 mp, ar mai fi holuri si casele scariilor. ............. Am un vecin care are o casa de 1200 mp aia chiar mi se pare o imensitate si chiciti cate persoane stau in ea? Doar 2 persoane.
              In primul rand , te rog sa nu-ti mai invidiezi vecinul ( sau nu te rog , sa te las asha , avand in vedere ca sunt sarpele.. ) , poate alearga mai mult dupa nevasta lui...
              In al doilea rand eu zic sa dimensionezi aici ce anume ti-ai dori in viitor pentru o casa, nu ceea ce ai deja sau ti-ai dorit. E bine ca ai ceea ce ti-ai dorit , insa dupa incercarea de locuire in ea , poate ai mai vrea sa schimbi ceva...
              De exemplu mie mi se pare mica bucataria de 17 mp si baia de 10 mp. De asemenea dormitoarele copiilor sunt mai importante decat dormitoarele oaspetzilor !
              Gandeste-te ca vom dimensiona o casa virtuala - deci esti liber sa iti doresti multe si dupa ce ajungem la un rezultat si vedem ca e prea scump , studiem ce mai putem reduce , astfel incat totzi forumistii participanti la discutie sa fie multumiti atat ca si calitate si confort cat si ca limitarea cheltuielilor totale.
              Pitonul Constructor
              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #8
                Postat în original de pitonul
                [...] astfel incat totzi forumistii participanti la discutie sa fie multumiti atat ca si calitate si confort, cat si ca limitarea cheltuielilor totale.
                Parerea mea este ca o astfel de casa care sa multumeasca pe toti ori nu e fezabila, ori trebuie sa fie "mai multe".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • pitonul
                  Living Legend
                  • 28.nov.2006
                  • 1015

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  ........ o astfel de casa care sa multumeasca pe toti ori nu e fezabila, ori trebuie sa fie "mai multe".
                  Mai bine vino cu dimensiuni de suprafata casa si teren...vedem noi apoi cine e nemultzumit si de ce si vedem cum putem rezolva...
                  Deci pe tine ce teren te-ar multzumi ? ; ce suprafata , unde in tzara , la oras langa oras , departe de oras , pe unde opreste trenul , pe unde trece trenul , pe unde s-a auzit de tren... Ei ?
                  Pitonul Constructor
                  :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #10
                    Intii ar trebui lamurita destinatia casei: resedinta sau de vacanta?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • pitonul
                      Living Legend
                      • 28.nov.2006
                      • 1015

                      #11
                      Postat în original de raduca
                      Intii ar trebui lamurita destinatia casei: resedinta sau de vacanta?
                      Eu zic sa fie resedintza.
                      Pitonul Constructor
                      :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Living Legend
                        • 06.feb.2006
                        • 1147

                        #12
                        Eu prefer o zona linistita lipsita de drumuri nationale si de trenuri unde sa auzi numai greierii. Zic ca inca visez deoarece numai peste o luna o sa ma mut in casa noua. Pe viitor sa zicem peste 20 de ani o sa doresc o casuta mai modesta, fara mansarda aia mare, fara atatea dormitoare. Mie baia de 10 mp e arhisuficienta deoarece au intrat f. multe in ea (cada pe colt, cabina de dush, lavuar de 75 cm, dulapior, WC, bideu, spatiu pt un cos de rufe-masina de spalat va sta in bucatarie), in celelalte 2 bai intr-una cada de 170/70, iar in alta cabina de 90/90, WC-uri, bideuri, ghiuvete. Crezi ca o baie de 15-20 mp e buna? In baie temperatura trebuie sa fie de 25-26 de grade si petrecem doar 5% din timp in baie. Eu zic ca e arhisuficient. Hai sa trecem si la alte figuri. Mi-ar placea o baie de 20 mp daca ar avea si sauna inclusa in ea. Dormitoarele de 16 mp mie mi se par suficiente avand in vedere ca la blocuri sunt cam de 12 mp cele mai mari dormitoare. Bucataria este de 4,8*3.5 si tie ti se pare mica. Asta e numai pentru gatit. In living mai am o bucatarie dar pe care o sa o folosesc doar ocazional din cauza mirosului. Servitul mesei se va face in living.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #13
                          Postat în original de LucianDr.
                          Eu prefer o zona linistita lipsita de drumuri nationale si de trenuri unde sa auzi numai greierii.
                          Si eu tot asa mi-as dori, dar acolo ce faceti cu copiii? Unde se duc ei la scoala? Sau vor fi autodidacti?
                          Sa luam o hotarire clara si ferma. Deocamdata RESEDINTA - VACANTA 1-0.
                          Daca ar fi dupa criteriile de utilitate si interes, as opta si eu pentru resedinta (desi gindul mi-e doar la cea de vacanta, in creierul muntilor). Sa fie asta un 2-0?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • pitonul
                            Living Legend
                            • 28.nov.2006
                            • 1015

                            #14
                            Postat în original de raduca
                            ........ Sa fie asta un 2-0?
                            Deocamdata. Resedinta poate sa fie si mai departe de zgomot si poluare...
                            Deci sa stabilim o zona. Sa fie langa un oras ? Care oras ? ( e necesar de stiut pentru pretzurile / mp )
                            Pitonul Constructor
                            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                            Comentariu

                            • LucianDr.
                              Living Legend
                              • 06.feb.2006
                              • 1147

                              #15
                              Acolo ma aflu intr-o zona linistita. De la drumul national se face o straduta cam de 500 m pana la o bifurcatie. Ea mai duce inca vreo 400 m dupa care se infunda=>trafic mic. De la bifurcatie pana la terenul meu mai este doar 55 m. Totul este asfaltat frumos. Si ce e mai frumos ca eu sunt la capatul strazii si nu imi trece nimeni pe langa casa. Nu trebuie sa dau servitute de trecere la nimeni. Vecinul de dupa mine are gradina in drept cu terenul meu si casa mai in sus. Terenul e drept, iar dupa proprietatea mea e o denivelare destul de mare si gradini pana la casele de jos. Am doar o vecin langa casa mea. Dezavantajul e ca iarna eu trebuie sa lopatez zapada. Am scoala, gradinita, parcuri, supermarcheturi la 10 min de mers pe jos sau 2-3 min cu masina.
                              P.S. Trenul e departe si am si view frumos de pe terasa de la etaj.
                              I'm working for a better live!

                              Comentariu

                              Procesare...