cum pot fixa o cada?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costel57
    Incepator
    • 13.oct.2007
    • 6

    cum pot fixa o cada?

    am ocada pe colt de fibra.nu am suport ptr fundul cazii,si am construit eu din profil pe care am asezat scanduri de 1.5 cm peste iele polistiren extrudat de 2cm.am cladit un zid din bca pe celele 2 laturi.acum cum se procedeaza la fixarea cazii.... ma refer la marginile ce stau pe zid
    cu ce se fixseaza pe partea cu masca se se mai fixeaza marginea pe ceva? va multumesc mult
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Ce constructie complicata ati facut. Era mai simplu sa fi cumparat din comert un suport gata confectionat. Asa trebuie sa faceti o zidarie de sprijin pe toate laturile cazii de baie, chiar si unde aveti masca.
    Cu stima.

    Comentariu

    • costel57
      Incepator
      • 13.oct.2007
      • 6

      #3
      d-le max in orasul meu nu am gasit suport

      nici cei care se ocupau cu deasfacerea nu cunosteau... normal cada trebuia livrata cu suport nu! acum ce este de facut va trebui sa zidesc si pe partea cu masca?
      intre zid si partea de contact al cazii ce trebuie sa pun?
      va multumesc mult

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Din curiozitate, care este orasul tau?

        Daca ai o cada si are masca frontala, atunci ai nevoie de un suport metalic pentru ea. Prin zona mea, mai toti furnizorii de cazi de fibra au si suporturi specifice insa pretul este separat de cada si ajunge undeva la 150-200 lei.

        Daca nu vei mai monta acel panou frontal ai varianta zidariei integrale a marginilor (caramida sau BCA). Pur si simplu faci o zidarie continua p elaturile cazii si apoi introduci cada in spatiul zidit. Este necesar sa pastrezi un gol in zona de racordare a scurgerii pentru a aputea monta sistemul si pentru a avea acces ulterior. Mascarea golului se face cu o usa de vizitare din plastic.
        Nu uita ca fundul cazii trebuie sa fie sprijinit si el astfel incat sa nu apara tensiuni in materialul cazii atunci cand o folosesti.

        Eu sunt adeptul suportului metalic care iti rigidizeaza fundul cazii si cele patru colturi. Mastile din PVC se introduc sus, sub buza cazii, intre bucatile de lemn fixate din fabrica si marginea cazii iar jos sunt niste elemente de fixare pe pardoseala.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 920

          #5
          Stiu pe unul care are cada cu hidromasaj si si-a zidit-o zicand ca va iesi mai ieftin asa. Nu vorbesc in nume de rau dar daca se sparge vreo conducta(ma refer strict la caziile cu hidromasaj), sa il vad eu cum intra prin gura de vizitare.
          P.S. Nu as recomanda la caziile de colt sa se zideasca deoarece ar trebui sa vii cu faianta cu o latime de max 5-6 cm. In rest e ok cu o gura de vizitare.
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          Procesare...