Nerespectarea proiectului - legislatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Burty
    Incepator
    • 29.nov.2007
    • 5

    Nerespectarea proiectului - legislatie

    Am cumparat de curand o casa si am constatat acum (dupa cumparare) o serie de nereguli si diferente intre proiect si ceea ce era construit. Problema este ca sunt chestii de rezistenta cum ar fi:
    1. la imbinarea capriorilor (in pod) nu exista grinda care sa-i sustina - ei se sustin pe 2 grinde dar in varful casei se imbina unul pe celalalt (scuze pentru exprimarea netehnica) - pe proiect exista si cea de-a 3-a grinda care este sustinuta de 3 popi ... (este vorba despre o casa cu parter si etaj mansardat)
    2. grinda laterala nu este legata de cea din fata/spatele casei - am inteles ca trebuia legata prin fier care sa fie in beton .... nu sunt in domeniu dar am avut noroc cu un prieten care se mai pricepe ... si bine ca am vazut la timp inainte de punerea rigipsului pe tavane ca altfel dupa aia nu mai rezolvam nimik...

    Acum problema principala este legata de constructor pe care-l doare in partea posterioara si nu vrea sa faca nimik in privinta asta.

    Ma poate sfatui cineva cum sa procedez? Am inteles ca trebuie sa ma adresez Inspectoratului pentru Constructii....
    Cum pot sa rezolv problema?
    Nu am gasit detalii despre legea constructiilor si ce o sa i se intample constructorului in cazul de fata ... ma poate lumina cineva?

    Va multumesc.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    In ce faza de constructie este casa ?

    Cu constructorul aveti incheiat, vechiul proprietar avea incheiat, un contract de executie ?

    Nu aveti un diriginte de santier ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Burty
      Incepator
      • 29.nov.2007
      • 5

      #3
      Casa este in roshu.
      Eu asa am cumparat-o - am doar un contract de vanzare-cumparare cu fostul proprietar care a fost si constructor.
      Exista si un diriginte de santier dar in mod sigur sunt "pe mana" ...

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Deci casa a fost construita in regie proprie si nu prin intermediul unei firme specializate ?

        Daca asa este, nu prea mai aveti ce face. Ar fi fost bine ca inainte de a incheia contractul de cumparare sa fi facut o verificare a casei cu ajutorul unui inspector in constructii.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Burty
          Incepator
          • 29.nov.2007
          • 5

          #5
          Dar cum ramane cu faptul ca nu a fost respectat proiectul?...

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #6
            Tocmai din acesta cauza trebuia sa faceti verificarea tehnica a casei inainte de a semna actele.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3524

              #7
              max, faptul este consumat, hai sa ne gandim ce poate face omul acum......
              ori refacerea proiectului, ori a lucrarii!! cum ar fi mai simplu?

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Cel mai simplu ar fi sa dea omul o tuica la proiectant si sa faca acela o modificare la proiectul de constructie.
                Daca e vorba de elemente de rezistenta hmm... naspa, da daca vrea proiectantul se poate.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3524

                  #9
                  asa cred si eu, cea mai buna solutie ar fi modificarea documentatiei!!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Neaparat sa faceti poze cu situatia actuala a casei cu toate elementele de constructie care au fost modificate si care nu corespund documentatie.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Burty
                      Incepator
                      • 29.nov.2007
                      • 5

                      #11
                      Va multumesc

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3524

                        #12
                        va asteptam cu pozele!!
                        vrem sa gasim solutia cea mai putin costisitoare!

                        Comentariu

                        • evisceratum
                          Membru Marcant
                          • 29.aug.2006
                          • 399

                          #13
                          se poate invoca existenta de vicii ascunse si anularea contractului de vinzare-cumparare cu recuperarea banilor. Dar asta numai daca doreste sa renunte la imobil. Daca nu, si nu sunt periclitate conditiile de rezistenta si confort la constructie, pentru intabularea constructiei daca nu sunt respectate proiectele de arhitectura si rezistenta va trebui scoasa o modificare la autorizatia de constructie existenta. Asta daca nu merge si pe calea ocolita la intelegere cu inspectorul de la primarie.
                          Pentru intabulare (desi el de fapt nu a cumparat imobilul el nefiind intabulat) va trebui tencuit pe exterior, montate geamurile si acoperisului.
                          Repet, teoretic.

                          Comentariu

                          Procesare...