Cati MP sunt necesari pentru casa? minim 800mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • zarzanel
    Incepator
    • 22.ian.2008
    • 2

    Cati MP sunt necesari pentru casa? minim 800mp

    Buna ziua, as dori cateva informatii referitoare la acest subiect.
    Am inteles ca nu se mai vand decat portiuni de minim 800mp pentru casa..este adevarat?
    Eu nu as avea nevoie decat de 150mp maxim 200
    Nu vreau curte nu vreau nimic in plus.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Fecare vinde si cumpara cat are nevoie insa este posibil sa fie probleme la autorizarea constructie. Vorbeste cu un arhitect sau cineva de la Primarie.

    De regula, suprafetele minime sunt in jur de 500 mp, prin Craiova, unde baietii destepti vand parcele de teren, eventual constructii la rosu.

    La 150-200mp teren, nu vad ce casa poti face, ca doar nu esti singur intr-un camp!

    Oricum si la 500mp nu prea poti spune ca ai teren.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • overseas
      Incepator
      • 05.mar.2007
      • 91

      #3
      Lotul minim necesar mai demult era considerat 250 mp. Bineinteleas ca asta presupune o forma cat mai regulata.

      Comentariu

      • zarzanel
        Incepator
        • 22.ian.2008
        • 2

        #4
        Multumesc pentru raspunsurile data pana acuma ...
        O sa intreb pe cineva de la primarie cum se construieste.
        Ciudat este ca chiar acuma am fost sa ma uit la cateva casute, aveau maxim 140MP tot terenul, terenul era oarecum parcelat in parti egale, si erau case diferite pe fiecare, deci este excus sa fie ANL sau o singura firma sa le fi facut pe toate ...
        O sa fac si cateva poze sa vedeti exact cam despre ce este vorba,
        Cam asa ceva m-ar interesa si pe mine...
        Cei care au casa de dimensiuni relativ mici pot veni cu amanunte

        Comentariu

        • radu matei
          Membru Marcant
          • 17.apr.2007
          • 516

          #5
          Re: Cati MP sunt necesari pentru casa? minim 800mp

          Postat în original de zarzanel
          Buna ziua, as dori cateva informatii referitoare la acest subiect.
          Am inteles ca nu se mai vand decat portiuni de minim 800mp pentru casa..este adevarat?
          Eu nu as avea nevoie decat de 150mp maxim 200
          Nu vreau curte nu vreau nimic in plus.
          Pentru a vedea de cat teren ai nevoie tb. sa te interesezi care este POT-ul (procent de ocupare totala a terenului - de ex. 20%; 40% etc) din zona in care vrei sa cumperi terenul si sa stii ce dimensiuni va avea casa pe care vrei sa o ridici. De asemenea, tb. sa vezi si ce deschideri minime sunt necesare pt. a putea primi autorizatie de constructie si care sunt retragerile minime de la hotarele terenului.
          Nu se poate construi pe tot terenul pe care il ai pentru ca in caz contrar ar insemna sa fie numai casa langa casa, fara nici un spatiu verde, pomi etc. Ar fi chiar mai rau decat la bloc!
          Bafta!
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          Procesare...