planseu si alte intrebari...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • redes anca
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 43

    planseu si alte intrebari...

    1.Am auzit ca exista plansee gata facute, care se aduc cu macarale si se monteaza, nefiind necesar cofrajul; planseul din momentul montarii este gata de utilizat. Este oare mit?

    2.Cat este , in mod normal, manopera la constructia in rosu: 150mp, parter plus mansarda, cladire din bca? Pe la noi la Mures mi s-au cerut de la 25.000 -40.000 ron, in rosu .

    Please, help!
    giugiuca
  • overseas
    Incepator
    • 05.mar.2007
    • 91

    #2
    Eu am platit cca 40 EUR/ mp construit la rosu. De obicei, la rosu nu include montarea invelitorii.

    Planseu prefabricat - nu am auzit; Porotherm are un sistem mai special pentru planseu. Nu-mi dau seama cum ar face planseul prefabricat priza cu centurile sau cum se prind armaturile planseului de stalpi si centuri !?

    Comentariu

    • popsi
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 166

      #3
      Da este un tip de planseu format din grinzi si un tip de caramizi care se imbina intre ele si se toarna putin beton ,dar se cofreaza pe margini si se toarna odata cu centura .

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6880

        #4
        Re: planseu si alte intrebari...

        Postat în original de redes anca
        1.Am auzit ca exista plansee gata facute, care se aduc cu macarale si se monteaza, nefiind necesar cofrajul; planseul din momentul montarii este gata de utilizat. Este oare mit?
        Nu este un mit deoarece in practica constructiilor se folosesc de foarta multa vreme. Planseele prefabricate se realizeaza cu grinzi si corpuri de umplutura, grinzi cu forme diferite asezate alaturat, chesoane si fasii cu goluri toate din beton armat precomprimat.
        Cu stima.

        Comentariu

        • s.m.ovidiu
          Membru Marcant
          • 12.feb.2007
          • 460

          #5
          Nu stiu din ce oras sunteti dar cred ca intre 1970 ( nustiu exact anul ) si 1990 putine au fost blocurile cu pana la cinci etaje ce aveau altfel de plansee decat din beton armat monolit
          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

          Comentariu

          • redes anca
            Incepator
            • 12.nov.2007
            • 43

            #6
            sunt din Targu-Mures. Acum insa am o echipa care spune ca nu ii deranjeaza sa faca ei planseul, ca, daca e turnat deodata si e facut cu multa pricepere si grija rezistenta creste fata de cel facut din bucati.
            giugiuca

            Comentariu

            Procesare...