pret casa la rosu 2008?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • hannibal
    Incepator
    • 29.ian.2008
    • 2

    pret casa la rosu 2008?

    hello,am si eu o intrebare,imi puteti spune daca pentru o casa la rosu (cu lindab cu tot)sunt bune preturile astea:
    -90 euro manopera
    -250 euro manopera+materiale(cu porotherm)
    preturile sunt cu tva.


    asta pentru primavara asta,2008.

    va mersi anticipat!
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1318

    #2
    Re: pret casa la rosu 2008?

    Postat în original de hannibal
    hello,am si eu o intrebare,imi puteti spune daca pentru o casa la rosu (cu lindab cu tot)sunt bune preturile astea:
    -90 euro manopera
    -250 euro manopera+materiale(cu porotherm)
    preturile sunt cu tva.


    asta pentru primavara asta,2008.

    va mersi anticipat!
    Par bune, dar trebuie sa dai mai multe detalii privind casa si proiectul.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • hannibal
      Incepator
      • 29.ian.2008
      • 2

      #3
      e vorba de o casa P+1,180 mp construiti,plan drept,nu sofisticata ,si preturile astea se cam numesc la "negru",cel putin asa pretinde constructorul ,daca vreau mai "oficial"mai pune si TVA-ul.
      cum vi se par preturile astea?

      Comentariu

      • vigeak
        Membru Marcant
        • 22.oct.2007
        • 405

        #4
        nici macar nu stim daca vorbim de mp.
        nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

        Comentariu

        • ombun
          Membru Marcant
          • 12.feb.2007
          • 564

          #5
          daca vorbesti de pret pe mp construiti, este super OK, avand in vedere ca mp construit prin firma la o casa unifamiliala (din caramida) este 500-700 euro/mp (in zona Valcea).Ai grija la executie ! (la pretul asta eu m-as gandi la angajarea unui diriginte de santier, mai ales daca nu cunosti bine echipa de constructori, sau daca acestia nu prezinta referinte asupra altor lucrari executate ) Bafta ! :P
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • radu prelicz
            Incepator
            • 09.iun.2006
            • 20

            #6
            pretul este bun ! nu-ti imagina ca ca ai gasit closca cu puii de aur dar ca si pret suna bine . imi permit doua sfaturi de care sper sa ti seama :
            1.un diriginte de santier
            2.daca mergi pe materialele lor fa-ti analiza de beton la fiecare turnare .in timpul turnarii lasa-ti un om de incredere in santier , iar IMPREUNA cu seful lor mergeti cu betonul la analiza .daca se stiu verificati la fiecare pas poate ai norocul sa nu te pacaleasca prea tare .
            bafta!

            Comentariu

            • alecrimar
              Incepator
              • 02.ian.2008
              • 63

              #7
              hannibal
              hai sa o luam babeste

              preturile la sfirsitul lui 2007(sept - oct)au fost urmatoarele(sint preturi estimative)
              - sapatura sant pt fundatie1m inaltime(adincime) in functie de starea terenului = 9-10 ron/ml
              - turnat beton fundatiesi elevatie = 40-50 ron /om /zi (necesar 4-5 oameniin functie de marimea casei)
              - cofraj pt elevatie = 15-20 ron / mp
              - cofraj pt stilpii de sustinere = 15-20 ron / mp
              - zidarie bca = 60-65 ron /mc
              - confectii metalice pt elevatii, stilpi,centuri,etc = 1-1,2ron / kg
              - placa beton =35-40ron /mp (intra cofrajul placii si acenturii,decofrajul, turnarea placii armarea centurii)
              - armat placa(pt armarea placii am adus un fierar betonist de la o firma de constructie f buna din zona si lam folosit si ca consultant si ca muncitor.Pe mine m-a interesat ff mult placa asa ca nu m-am uitat la bani.I-am dat100 ron pt o zi si 2 ore a doua zi)
              - sarpanta = 30ron/mp
              - montat tabla(aici intra folia riglele si tabla) = 7,5 - 8 ron /mp
              (se ia la cantitatea de pe factura si nu la suprafata reala)
              cam asta e
              multa bafta si
              NERVI TARI

              Comentariu

              Procesare...