sfaturi la fata locului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bularca daniel
    Incepator
    • 15.ian.2008
    • 35

    sfaturi la fata locului

    am facut o casa din lemn cu izolatie in regie proprie fara sa cunosc prea multe despre constructi si constat ca am facut unele greseli la izolatie. daca ar fii un expert in termoizolatie in jurul brasovului care ca imi dea niste sfaturi la fata locului as fi recunoscator. platesc 0744340856 .
    am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3524

    #2
    incercati sa ne explicati despre ce este vorba.....
    poate va putem ajuta de aici!!

    Comentariu

    • bularca daniel
      Incepator
      • 15.ian.2008
      • 35

      #3
      sfaturi la fata locului

      casa este tip sendwich dar gresala pe care am facuto este ca la doi pereti am placat cu dulapi de lemn netratat. la exterior am pus polistirenul chiar si gletul. teama mea este ca daca nu fac o izolatie interioara corecta voi avea condens si lemnul va putrezi. la ceilanti pereti am folosit osb.ma gandesc sa las cateva guri de aerisire din afara. mai concret sa decupez din polistiren si sa maschez cu niste capace gaurite decupajele. sper ca am explicat corect
      am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6877

        #4
        Pe exterior ca o fi lemn sau placa OSB cel mai bine montati prima data o membrana bituminoasa autoadeziva pe fata peretelui. Dupa montarea membranei puteti sa montati termoizolatia cu grosimea rezultata in urma unui calcul termic. Daca faceti gauri in polistiren la ce folos sa mai termoizolati deoarece o sa aveti punti termice.
        Cu stima.

        Comentariu

        • bularca daniel
          Incepator
          • 15.ian.2008
          • 35

          #5
          sfaturi la fata locului

          cum sa mai montez menbrana bituminoasa daca am pus polistirenul si chiar am gletuit?
          am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6877

            #6
            Ca sa mai salvati ceva aplicati pe exterior o tencuiala decorativa silicatica.
            Ce grosime are polistirenul si peretele ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • bularca daniel
              Incepator
              • 15.ian.2008
              • 35

              #7
              sfaturi la fata locului

              lemnul ete de 5 cm si polistiren expandat de 3cm. e casa de vacanta si o vom folosi mai mult vara de aceea ma intereseaza mai mult rezistenta in timp decat caldura din interior. plus de asta o sa mai fie vata de 10 si gipscartonul
              am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #8
                urmati sfatul lui max, acum este solutia cea mai putin costisitoare!

                Comentariu

                • bularca daniel
                  Incepator
                  • 15.ian.2008
                  • 35

                  #9
                  sfaturi la fata locului

                  multumesc pentru sfat. dar daca as aplica o vopsea silicata?
                  la pret as iesi mai bine dar la calitate cum ar fi?
                  am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

                  Comentariu

                  • constantin955
                    Incepator
                    • 12.apr.2006
                    • 22

                    #10
                    Si eu mi-am construit o casa de acelas tip, cel mai bine este sa faceti cum a spus maistrul max , cu tencuiala decorativa siliconica care este foarte rezistenta. La interior peretii ar fi bine sa fie tratati cu solutie contra ciupercilor si antiincendiu, ca sa aveti liniste. De fapt trebuie stropita toata structura interioara. Pe interior , ca izolatie folositi vata minerala, in strat de 20 cm pentru peretii din exterior si de 10 cm pt interior . Dupa ce am pus vata minerala, peretii exteriori i-am captusit cu folie de polietilena PE 0,2mm, in baie am pus pe toti peretii polietilena.Asta am facut eu.

                    Comentariu

                    • bularca daniel
                      Incepator
                      • 15.ian.2008
                      • 35

                      #11
                      sfaturi la fata locului

                      multumesc CONSTANTIN955. solutile de care spui deja le am urmeaza sa le aplic. spunem o marca de tencuiala decorativa buna raport calitate pret.
                      am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6877

                        #12
                        Ceresit CT72 cu aspect de praf de piatra cu granule 1,5 mm sau 2,5 mm ori Ceresit CT73 cu aspect canelat granule de 2 mm sau 3 mm.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • constantin955
                          Incepator
                          • 12.apr.2006
                          • 22

                          #13
                          Ti-am trimis prin e-amil personal fisa tehnica si marca de tencuiala care am folosit-o. La mine a iesit o treaba foarte buna

                          Comentariu

                          • bularca daniel
                            Incepator
                            • 15.ian.2008
                            • 35

                            #14
                            sfaturi la fata locului

                            multumesc pentru sfaturi dar tot vreau sa aflu daca nu pot folosi vopsea silicatica permeabila la vapori de apa in loc de tencuiala decorativa
                            am construit o casa pe schelet din lemn am placato cu dulapi de 5 cm apoi am izolato cu polistiren pe lemnul netratat. daca am gresit cum pot remedia?

                            Comentariu

                            Procesare...