Pret proiectant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreea_arad
    Incepator
    • 09.feb.2008
    • 4

    Pret proiectant

    Buna tuturor. Am si eu o mare nedumerire. Pretul pentru proiect, ca e 10 sau 12 euro, cum se calculeaza? Proiectantul ia in calcul doar suprafata construita la sol? sau si subsolul si etajul? cum sta treaba? Multumesc mult.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Pai pentru subsol si pentru la etaj nu are de proiectat structura ? Se ia in calcul suprafata construita nu amprenta pe sol a constructiei.
    Cu stima.

    Comentariu

    • andreea_arad
      Incepator
      • 09.feb.2008
      • 4

      #3
      multumiri

      Multumesc frumos de raspuns. Intre timp am fost si am gasit un proiectant, mai mult decat dragutz. A fost de acord sa vorbim despre pretul pe proiect si nu la metru patrat, ceea ce noua ne-a convenit, foarte, foarte mult.

      Comentariu

      • robi69
        Membru
        • 12.ian.2007
        • 143

        #4
        Atentie mare la ce o sa contina acel proiect(si anume planuri de fundatie,planuri de armare,plan invelitoare,proiect instalatie termica ,proiect instalatie electrica etc).Deci trebuie vazut intai ce o sa contina acel proiect si pe urma pretul.

        Comentariu

        • andreea_arad
          Incepator
          • 09.feb.2008
          • 4

          #5
          Proiectul contine toate planurile necesare pentru a putea demara consturctia casei. Ce nu contine este planul pentru gaz care va fi facut de firma de specialitate ce va realiza si bransamentul.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de andreea_arad
            Proiectul contine toate planurile necesare pentru a putea demara constructia casei. [...]
            Alunecoasa formulare!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              In afara de planuri cereti si detalii, sectiuni.
              Cu stima.

              Comentariu

              • robi69
                Membru
                • 12.ian.2007
                • 143

                #8
                Chiar, poate cineva sa spuna ce trebuie sa contin aun proiect ca sa fie considerat complet?
                Eu cred ca e bine ca cei care-si fac case sa stie ce sa ceara firmelor de proiectare.

                Comentariu

                • hrares
                  Incepator
                  • 08.feb.2008
                  • 11

                  #9
                  Caut arhitect

                  Da as vrea sa stiu ce trebuie sa contina proiectul facut de arhitect. Sunt si eu in faza in care caut un arhitect pentru o casa langa Oradea. Eu acum stau in Bucuresti si m-am gandit sa caut pe net insa ce am gasit erau firme mari care faceau supermarketuri sau blocuri, etc. Am gasit vreo doua la care le-am scris un mail cu desenul schitei facute de noi insa nici macar un buna ziua nu am primit. Acum urmeaza sa merg in Oradea si sa strabat orasul sa vad pe unde scrie ceva de arhitectura....dar vreau sa stiu ce trebuie sa ii intreb? dupa ce criterii inafara de pret trebuie sa imi alec arhitectul? Ce trebuie sa obtin in final de la arhitect? Multumesc.

                  Comentariu

                  • neli
                    Incepator
                    • 03.mar.2008
                    • 7

                    #10
                    fa rost de o carte pagini aurii si cauta la proiectare,gasesti multe firme autorizate si dai mai multe telefoane,vezi fiecare ce ofera si la ce pret

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #11
                      cel mai bine este sa aveti referinte despre un arhitect, sa vedeti lucrari executate....
                      si despre firme de constructie acelasi lucru...., sa vedeti lucrari, sa vorbiti cu beneficiarii lucrarilor...

                      Comentariu

                      Procesare...