ce trebuie!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chermar
    Incepator
    • 13.aug.2006
    • 35

    ce trebuie!

    vreau sa decupez un perete interior ,atasez fotografie,
    este despartitor intre bucatarie si living ,cred ca pe langa estetica am de castigat si un spatiu generos pentru sufragerie sau loc de luat masa ,stau la etajul 10 din 10 ce trebuie sa stiu privitor la autorizatie costuri si alte minuni vreau sa l taie cam 2 m 40 in lunfime si inaltimea sa respecte nivelul celuilalt decupaj existent pe acelasi perete forma ca aceluilalt decupaj ...poaTE MI DETALIATI IN CE CONSTA SI FINISAJELE DE DUPA Taierea peretelui grosimea lui este de 19 cm nu as vrea sa mi se distruga laminatele!
    Fișiere Atașate
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Conform legislatiei in vigoare, lucrarile pe care le executati in locuinta necesita autorizatie - demolari de ziduri interioare (portante sau neportante).
    Pentru aceasta, trebuie sa platiti un arhitect cu drept de semnatura care sa intocmeasca un proiect tehnic al lucrarilor. Documentatia se depune la primaria de care apartineti, impreuna cu avizele necesare, in termen de 30 de zile.

    Se considera ca aceste lucrari executate fara autorizatia unui inginer si a unui arhitect pot afecta rezistenta blocului. Pretul exact nu il cunosc insa o o valoare estimativa este in jur de 1000 lei.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • chermar
      Incepator
      • 13.aug.2006
      • 35

      #3
      Postat în original de PowerMC
      Conform legislatiei in vigoare, lucrarile pe care le executati in locuinta necesita autorizatie - demolari de ziduri interioare (portante sau neportante).
      Pentru aceasta, trebuie sa platiti un arhitect cu drept de semnatura care sa intocmeasca un proiect tehnic al lucrarilor. Documentatia se depune la primaria de care apartineti, impreuna cu avizele necesare, in termen de 30 de zile.

      Se considera ca aceste lucrari executate fara autorizatia unui inginer si a unui arhitect pot afecta rezistenta blocului. Pretul exact nu il cunosc insa o o valoare estimativa este in jur de 1000 lei.
      da bun asta stiam doar ca voiam sa stiu si cat face in general o astfel de lucrare ,unii i9 mi zic ca trebui sa dau jos si sa construiesc cum vreau,dar eu cred ca se poate decupa peretele si fara sa se faca stricaciuni peretele e de 4 metri si ceva iar eu as decupa 2.40 m..si nu as vrea sa distruga pardoseaua...ca sa stiu daca ma apuc acum de lucrarea asta sau mai astept pana schimb o schimb cu alta noua,ca nu are rost sa incep formlitatile pana nu ma informez ,nu as putea sparge nimic in blocul asta ca am vecini pensionari care m au vizitat in prima saptamana dupa mutare zilnic sa mi faca cunostinta cu regulamentul de interior al blocului ) cand am pus clima m a cautat zilnic o vecina ca i picura pe pervaz de la clima pana am sunat instalatorii si mi au zis ca e normal daca incalzesc sa nu curga prin teava de scurgere ..si incep sa devin efervescenta cand vine vorba de vecini cum te vede unul cum are ceva de comentat cu privire la clima dar sa mai sparg un zid ar fi pe capul meu dar poate o sa le fac pe plac si o sa le dau satisfactie sa distrug o parte dintr un zid comunist ...

      Comentariu

      Procesare...