amplasare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • azer
    Incepator
    • 02.iun.2007
    • 18

    amplasare casa

    Buna seara, am o mare dilema. Anul trecut am cumparat o parcela de teren langa Brasov in zona pe unde va trece o sosea de legatura cu noua autostrada. De curand am aflat ca centura va avea 4 benzi si trece chiar pe langa terenul meu. Am obtinut PUZ-ul dar nimeni de la urbanism nu poate sa-mi spuna ce restrictii de constructie sunt in aceasta situatie.
    Banuiesc ca nu am voie sa-mi construiesc casa la 2m de soseaua de centura a Brasovului.
    Exista vreo legislatie care reglementeaza problema distantei fata de un anumit tip de drum?
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    #2
    Re: amplasare casa

    Postat în original de azer
    Buna seara, am o mare dilema. Anul trecut am cumparat o parcela de teren langa Brasov in zona pe unde va trece o sosea de legatura cu noua autostrada. De curand am aflat ca centura va avea 4 benzi si trece chiar pe langa terenul meu. Am obtinut PUZ-ul dar nimeni de la urbanism nu poate sa-mi spuna ce restrictii de constructie sunt in aceasta situatie.
    Banuiesc ca nu am voie sa-mi construiesc casa la 2m de soseaua de centura a Brasovului.
    Exista vreo legislatie care reglementeaza problema distantei fata de un anumit tip de drum?
    Nu exista o astfel de lege. Aceste lucruri se reglementeaza prin proiectele de urbanism ale zonei respective. Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin: " am ubtinut PUZ-ul". Din moment ce aveti PUZ inseamna ca terenul este unul intavilan, banuiesc. Scoateti un certificat de urbanism pt. el si va veti lamuri.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • azer
      Incepator
      • 02.iun.2007
      • 18

      #3
      Multumesc de raspuns. PUZ= plan urbanism zonal in care nu este trecuta nici o restrictie. Oare trebuie sa obtin planul de urbanism detaliat?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Postat în original de azer
        Multumesc de raspuns. PUZ= plan urbanism zonal in care nu este trecuta nici o restrictie. Oare trebuie sa obtin planul de urbanism detaliat?
        ..................... Nu cred sa va dea voie sa construiti la o distanta asa mica de autostrada dar stiu precis ca nu aveti voie sa va faceti drum de acces din autostrada ! Deci in primul rind trebuie sa aveti un alt drum de unde sa intrati pe terenul dumneavoastra . Daca nu exista si nici nu se poate face ...pa ! porumb scrie pe el , din pacate !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • mchk
          Incepator
          • 12.oct.2007
          • 19

          #5
          e vorba de un drum care va face legatura cu o viitoare autostrada (oricum la ritmul in care se construiesc la noi autostrazi nu e ceva de speriat).

          Comentariu

          • azer
            Incepator
            • 02.iun.2007
            • 18

            #6
            Din fericire exista un alt drum de acces. Din pacate centura va fi gata in maxim doi ani independent de stadiul autostrazii.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Daca aia e centura nu iti doresc sa fi prin preajma cand va trece pe acolo tot traficul greu.
              Stiu ca la drumuri exista o zona de protectie, zona in care nu se construieste, chiar si panourile publicitare se pun pe la vreo 7m parca.

              Daca scapi neatins de drum, pune casa cat mai in spatele parcelei, cat mai departe de drum.

              Am gasit informatiile astea:
              Certificatul de Urbanism in vederea construirii (CU) se obtine de la primaria, directia de urbanism. CU contine "regulile" pe care trebuie sa le urmeze proiectantul pentru realizarea unei constructii pe terenul in cauza. Mai exact, CU stabileste anumiti parametri tehnici ai terenului (inaltimea maxima a cladirii, procentul de teren ce poate fi ocupat de cladire, pozitia pe teren, etc) destinatii admise ale cladirii (locuinta, birouri, comert, etc) precum si avizele necesare pentru Autorizatia de Construire (apa, canalizare, gaze, pompieri, mediu, etc). Avizele necesare difera de la o zona la alta si de la un teren la altul.

              Uneori, in anumite zone, este necesara intocmirea in prealabil a unui Plan Urbanistic de Detaliu (PUD), care complica aceasta procedura si face necesara participarea unui proiectant (arhitect urbanist).

              PUD-ul contine normele pe care trebuie sa le respecte o constructie intr-o anumita zona. Intre altele, este vorba de inaltimea maxima, procentul din teren ocupat de constructie, relatiile cu celelalte cladiri din zona, destinatie (locuinte, birouri, comert, industrie, etc).

              PUD este consultat de primarie atunci cand este necesara emiterea CU. Daca nu exitsa, se pare ca trebuie facut. Discuta cu primaria, ei sunt in masura sa spuna ce si cum.


              Altfel, cere un CU si vezi ce se intampla.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              Procesare...