Ce ne mai intereseaza ???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    Ce ne mai intereseaza ???

    Cautind pe forum am vazut care sint cele mai cautate subiecte . Constatarea este ca finisajele interioare si decoratiunile sint mult decit mai interesante decit izolatiile termice , in raport de 3l a 1! Acest lucru spune mult despre calitatea lucrarilor din tara asta . Mai putin conteaza CUM este construita casa , important e cum o bibilim sa iasa cea mai cu mot . Nu conteaza daca peretii crapa si cad pe noi , nu conteaza consumul de energie , nu conteaza daca avem un climat sanatos , conteaza sa ne <bagam > si noi balconul in <living > , sa ne facem bucatarie < americana > , o inima de rigips vopsita in rosu pe tavanul dormitorului...acestea sint importante . La apartamentele de bloc se modifica totul . Balcoane inchise , camari demolate , usi scoase , totul trebuie sucit si schimbat de zici ca aia care au proiectat au fost timpiti . Ce conteaza ca si ceausistele blocuri respectau ,toate , normele unei locuiri perfecte? vin <dizainarii !!!> care n-au habar sa combine doua culori , sa modifice proiectul facut cu cap si scoala de niste profesionisti ! La casele particulare , acest aspect de distrugere este mai lent , de regula lucrarile au drept scop imbunatatirea vietii si nu distrugerea ei . La case se mai face o baie , o camara , mai izoleaza un perete ....lucrari mai normale ....
    Trist dar adevarat !
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Cred ca lipsesc ceva elemente la analiza ta.
    Nu neg ca sportul national este modificarea locuintelor, uneori justificat alteori inutil, oricum asta este o chestie ce tine atat de gustul si nevoile familiei cat si de gradul de mentalitate (aici e problema frunzelor pe tavane).

    Spuneam ca lispeste ceva, ei bine Categoria Amenajari are un mare avanjat fata de oricare alta categorie a forumului: are o denumire ce cuprinde o multitudine de lucrari si arii de raspandire in locuinta si chiar uneori se depaseste aceasta granita.

    Din pacate blocurile realizate de vechea oligarhie nu sunt, decat in mica parte, la un nivel care sa poata face fata nevoilor si posibilitatilor actuale.

    Fondul locativ este destul de vechi si este normal ca prioritatea sa fie repararea si modernizarea acestuia. Cum se face acest lucru este o alta problema si depinde de multi factori, cei mai important fiind factorul uman.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      #3
      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
      [...] Ce conteaza ca si ceausistele blocuri respectau, toate, normele unei locuiri perfecte? [...] sa modifice proiectul facut cu cap si scoala de niste profesionisti! [...]
      Dati-mi voie sa nu fiu de acord cu parerile Dvs. de mai sus.
      Facind abstractie de faptul ca fiecare din noi are un alt tip de personalitate si necesitati diferite, in opinia Dvs. care este cea mai aproape de "normele unei locuiri perfecte" dintre cele doua configuratii de mai jos?
      Fișiere Atașate
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        [quote="raduca"]
        Glumim , glumim insa ce incercati sa faceti acum , nu tine ! Cei care se ocupa cu psihologia vor intelege mai bine . Ce faceti ? Imi aratati doua planuri de aparatament ca eu sa aleg , vezi doamne , care e mai bun ? Si pt a lucra subtil , planul vechi ceausist e prezentat alb-negru si usor imbatrinit iar cel cu modernizarile , color , dichisit , incit un fraier nici n-ar mai alege , i-ati facut dvs sugestia care este bun ! Noroc ca eu sint obisnuit cu chestiile , stiu cum se fac manipularile , ma pricep ! Acum ramine de vazut daca ati facut incercarea asta intentionat sau ati actionat asa cum ati vazut ca fac si altii si doar ati copiat un model de prezentare a lucrurilor . Revenind ! A doua schita nu reprezinta schita unui apartament minune ci doar un model de cum se poate distruge un apartament .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #5
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] ce incercati sa faceti acum, nu tine! [...] Acum ramine de vazut daca ati facut incercarea asta intentionat sau ati actionat asa cum ati vazut ca fac si altii si doar ati copiat un model de prezentare a lucrurilor. [...]
          Va rog sa nu deturnati lucrurile dupa scenarii fanteziste si nu-mi atribuiti fapte pe care nu le-am facut. Nu incerc sa manipulez pe nimeni. Care ar fi interesul meu in a face acest lucru?
          Explicatia este mult mai simpla: prima este schita apartamentului asa cum era ea in actele facute pe vremea comunismului, cea de-a doua este cea facuta de mine pentru a ma ajuta sa decid care din variante sa fie cea finala. Imi cer scuze ca am indraznit sa fiu asa de egoist incit sa nu pierd timpul incercind s-o fac si pe cea de-a doua sa arate la fel cu prima sau invers.

          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] A doua schita nu reprezinta schita unui apartament minune, ci doar un model de cum se poate distruge un apartament.
          Am fost si sint constient ca din r...t nu poti face bici, asa ca am stiut ca ceea ce voi obtine nu va putea fi considerat "apartament minune". Sa inteleg ca Dvs. ati fi preferat prima varianta?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            [quote="raduca"]
            Modul cum ati prezentat imaginile arat clar a manipulare , dar , lasati , sistemul se practica . Eu nu-mi permit sa spun ca o locuinta este de r...t . Eu am spus ca este aberant sa distrugem functiunile normale doar in scopul modernitatii . Despre schita 2 : Nu sint pentru inglobarea balcoanelor in spatiul camerelor . De balcon este nevoie sa te mai aerisesti , mai pui o floare , mai iesi sa tragi o b...na ! Pentru asta au fost gindite si proiectate . Nu sint pentru desfintarea spatiilor anexa , camara , si cred ca mai exista o debara micuta linga baie . Nu sint pentru bucatarie americana . Parca spuneati ceva de pirjoale si alte minunatii gastronomice dar care miros pina la blocul de vis-a-vis ! Sau ce bine arata un lcd afumat de la sarmale ! In schita dispare un perete care cred ca este de rezistenta , dispar spaletii de la geamuri ...cam multe demolari ! Eu sint impotriva !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #7
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              Modul cum ati prezentat imaginile arat clar a manipulare, dar, lasati, sistemul se practica. [...]
              Sigur ca da, m-ati prins! Cum spuneam si intr-un alt post, teoria conspiratiei mai lipseste ca sa fie tacimul complet.

              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              [...] Eu am spus ca este aberant sa distrugem functiunile normale doar in scopul modernitatii. [...]
              Si care ar fi acestea? holul strimt, intunecos si intortocheat ca un labirint? camerele mici si cu iluminare naturala insuficienta (datorita balcoanelor) in care nu-ti permiti sa inviti mai mult de 6 persoane daca nu vrei sa se ridice toti de la masa cind merge cineva pina la baie? Pe prima schita apar si dimensiunile, asa ca va puteti face o idee de cit de mult spatiu am beneficiat.
              "Doar in scopul modernitatii"?!? Cit de bine ma cunoasteti ca sa faceti astfel de aprecieri? Mai bine i-ati intreba pe cei care m-au cunoscut la Craiova, ei v-ar putea spune cit de "modern si plin de fite" sint. Sau sa incerc altfel, vorbind de un domeniu pe care-l cunoasteti destul de bine: daca Dvs. va cumparati un autoturism care are ABS, airbag-uri, servodirectie si alte facilitati, se poate considera ca o faceti "doar in scopul modernitatii"?

              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              [...] Despre schita 2: Nu sint pentru inglobarea balcoanelor in spatiul camerelor. De balcon este nevoie sa te mai aerisesti, mai pui o floare, mai iesi sa tragi o b...na! Pentru asta au fost gindite si proiectate. Nu sint pentru desfintarea spatiilor anexa, camara si cred ca mai exista o debara micuta linga baie. Nu sint pentru bucatarie americana. Parca spuneati ceva de pirjoale si alte minunatii gastronomice dar care miros pina la blocul de vis-a-vis! Sau ce bine arata un lcd afumat de la sarmale! [...]
              Un apartament se poate aerisi chiar daca nu are balcoane (sau sa inteleg ca cele fara balcoane nu se pot aerisi? ), iar florile stau mai bine in apartament (in balcon ori le arde vara soarele, ori ingheta pe timpul iernii) ca de aceea sint "flori de apartament". Dimensiunea balcoanelor pe care le aveam le faceau bune doar pentru ceea ce spuneti Dvs. cu iesitul. Cu "bucatarie americana" e discutabil, iar in privinta afumatului, poate ati avut timp sa observati ca aragazul este poztionat intr-o nisa, iar deasupra lui este o hota (lata cit nisa) care evacueaza in exterior aerul absorbit.

              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              [...] In schita dispare un perete care cred ca este de rezistenta, dispar spaletii de la geamuri... cam multe demolari! Eu sint impotriva!
              Exact, nu puteti decit sa va dati cu parerea, nu sa emiteti decizii. Pentru linistea celor care au aceeasi problema cu a Dvs., vreau sa spun ca modificarile au fost facute dupa toate regulile, adica cu proiect, expert MLPAT, autorizatie de constructie s.a.m.d.

              Si apropo de valorile comunismului, imi puteti spune de ce nu conduceti un autoturism Dacia, Oltcit sau Lastun si de ce v-ati mutat la casa? asta doar in cazul in care nu considerati ca sint deplasat sau indiscret, sau daca aceste intrebari nu ating vre-o problema personala.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #8
                Sa incepem cu inceputul ! Eu nu atac pe omul Raduca ! Atit cit va cunosc de pe forum si din ceva poze , chiar sinteti simpatic .
                • .Teoria conspiratiei ? Nu ! Nu trebuie sa va suparati dar este clar ca modul cum ati prezentat cele doua scheme nu lasa loc de alegere , dumneavoastra 'indicind ' practic planul cistigator ! Am spus , poate nu intentionat !
                • Faptul ca modificarea are aprobari 'beton' , nu inseamna ca sint si bune modificarile ci doar aprobate ! Asta sa fie clar aspectul !
                • Aragazul in nisa nu este o solutie ergonomica si nu rezolva problema mirosurilor sau al fumului .
                • Este dreptul dvs sa alegi modificarile care le faceti , asa cum va place , este dreptul meu sa nu fiu de acord .
                • In privinta faptului ca nu merg cu Lastun si am plecat de la bloc , e de discutat , dar retineti nu m-am apucat sa 'tunez' vechea Dacie sa scot Mercedes din ea . Asa si cu apartamentele de bloc . Nu sint pentru modificari excesive deoarece mare lucru nu se poate scoate din ele si sumele investite sint uriase . Nu se justifica .

                Nu fac apologia blocurilor ceausiste , aceasta furie cu demolari , recompartimentari , a atins toate locuintele si pe toata lumea . Se pare ca asta e motorul economiei in ziua de azi . Repet , eu consider ca se putea locui perfect normal in ap respectiv . Daca banii ma dadeau afara din el , preferam sa cumpar un teren , undeva intr-o zona retrasa , pt a fi ieftin si acolo sa fac o casuta de vacanta care ulterior sa poata fi folosita si drept locuinta de retragere . Asta numesc eu 'ghiseft'
                Acum sa fac o descriere a ap reamenajat de dvs pt a va face pe plac !
                2008! Proprietarul acestui apartament nenorocit dintr-un bloc meschin , ceausist , a considerat ca vremurile s-au schimbat si trebuie facuta si o schimbare in modul de locuire . Asa se face ca a apelat la faimosul cabinet de arhitecti Demoleaza&Distruge care oripilati de ce au gasit acolo au trecut la fapte . Deoarece la prima vizita in ap au trebuit sa foloseasca lampase de miner , lumina fiind insuficienta , primul lucru a fost sa darime toti peretii exteriori sa lase lumina sa patrunda . Mirare ! Hidosenia de apartament , Cenusareasa apartamentelor , s-a transformat intr-o zina , scaldata in razele soarelui de pe dealul Copou ! ( gresesc ? ) Cum in vechiul aranjament , la intrare in casa , privirea se oprea , ca intr-o inchisoare , intr-un zid de beton , s-a hotarit demolarea lui. Acum cind se intra in casa privirea se opreste odihnitor si admirativ in minunata baie unde apa susura in voie dind senzatia ca am pasit in mijlocul naturii . Dar vai ! In dreapta se afla un bar minunat ! Asta ne mai lipsea ! Stam relaxati sa ciocnim un pahar in timp ce ne rotim privirilei n living-bucatarie . Super ! Ce poata fi mai minunat decit sa toci o ceapa in timp ce copii se uita la desene animate ? Cita unitate in familie avem acum si cum ne-au chinuit fostii ???................
                Sint rau ? Poate ! dar sint realist ! Cel putin asa cred eu ! Si in definitiv daca va simtiti bine .... Dar am o nelamurire ! Unde faceti gratarul ??? Pe bloc ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #9
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] Acum sa fac o descriere a ap reamenajat de dvs pt a va face pe plac!
                  2008! Proprietarul acestui apartament nenorocit dintr-un bloc meschin, ceausist, a considerat ca vremurile s-au schimbat si trebuie facuta si o schimbare in modul de locuire. Asa se face ca a apelat la faimosul cabinet de arhitecti Demoleaza&Distruge care, oripilati de ce au gasit acolo, au trecut la fapte. Deoarece la prima vizita in ap au trebuit sa foloseasca lampase de miner, lumina fiind insuficienta, primul lucru a fost sa darime toti peretii exteriori sa lase lumina sa patrunda. Mirare! Hidosenia de apartament, Cenusareasa apartamentelor, s-a transformat intr-o zina, scaldata in razele soarelui de pe dealul Copou! (gresesc?) Cum in vechiul aranjament, la intrare in casa, privirea se oprea, ca intr-o inchisoare, intr-un zid de beton, s-a hotarit demolarea lui. Acum cind se intra in casa privirea se opreste odihnitor si admirativ in minunata baie unde apa susura in voie dind senzatia ca am pasit in mijlocul naturii. Dar vai! In dreapta se afla un bar minunat! Asta ne mai lipsea! Stam relaxati sa ciocnim un pahar in timp ce ne rotim privirilei in living-bucatarie. Super! Ce poata fi mai minunat decit sa toci o ceapa in timp ce copii se uita la desene animate? Cita unitate in familie avem acum si cum ne-au chinuit fostii??? [...]


                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] Dar vai! In dreapta se afla un bar minunat! Asta ne mai lipsea! Stam relaxati sa ciocnim un pahar in timp ce ne rotim privirilei in living-bucatarie. [...]
                  Care bar? Unde ati vazut Dvs. un bar?

                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] Dar am o nelamurire! Unde faceti gratarul??? Pe bloc?
                  Ar fi asta o idee, dupa cea cu extragerea din living a balconului si amplasarea in el a gratarului. Sau, de ce nu, in living, ca atunci cind nu este folosit ca gratar, sa fie semineu.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    #10
                    [quote="raduca"]
                    Sincer , sper sa nu va fi suparat ! E bine cum ati gindit transformarea apartamentului . Am crezut ca aveti un bar !?
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #11
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      [...] E bine cum ati gindit transformarea apartamentului. [...]
                      Meritul ii apartine 99% arhitectului.
                      Sint si puncte in care va dau dreptate:
                      1. cel cu vederea usii de la baie. A fost inca de la inceput un compromis pe care ni l-am asumat (nu va mai spun de lectia de feng shui pe care am incasat-o de la sotie ) si, din acest motiv, acea usa sta aproape tot timpul inchisa.
                      2. cel cu mirosurile de la gatit. Asa este, la o bucatarie deschisa mirosurile nu sint indepartate in totalitate. Insa pot sa va spun ca, la modul de a gati al sotiei si al meu, in aceasta varianta avem mai putin miros in camere decit in varianta veche. De ce? pentru ca in formula veche nu prea se gatea cu usa inchisa, iar atunci cind totusi se intimpla acest lucru, nu se putea sa nu existe circulatie pe usa bucatariei si inevitabil mirosul intra si in camere, lucru favorizat de dispunerea usilor incaperilor si a circulatiei curentilor de aer din apartament.

                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      [...] Am crezut ca aveti un bar!?
                      Nu, nu este bar, este o parte din contributia mea de 1% la noul aspect al apartamentului. In fapt, este o "ureche" de perete care sa-i impiedice pe cei care intra in holul de la intrarea in apartament sa vada zona bucatariei. Din motiv de cistig de lumina naturala in zona holului, in acel perete sint inglobate doua siruri/coloane de caramida de sticla sablata iar usile de la dormitoare au si ele sticla sablata ce reproduce (oarecum) modelul caramizilor de sticla.

                      P.S.
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Sincer, sper sa nu va fi suparat! [...]
                      Stati fara grija, daca era asa, ati fi aflat pina acum.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Helerea Nicolae
                        Membru Marcant
                        • 02.mar.2008
                        • 915

                        #12
                        am citit si eu acest subiect si i-mi pare interesant ar trebui sa-l mai discutam spre folosul 'celor multi'
                        se fac intradevar multe 'modernizari' care de fapt nu aduc nici o imbunatatire locuintelor. dar cine face asta? sint oameni cu slabe cunostinte in domeniu, care nu se informeaza si oricum nu asculta. demoleaza camara si construieste o potcoava pe tavan pt. a se lauda prietenilor ,vecinilor, cu noile realizari.
                        sint si alti cu pretenti pt care modernizarea inseamna mai mult decit cheltuitul banilor si care aduc intr-adevar imbunatatiri caselor
                        eu am lucrat in casele multora si am multe exemple in acest sens.
                        un alt motiv e saracia; daca unul are bani multi nu mai investeste intr-un ap,de bloc vrea sa cumpere o masina noua, sa faca o casa. cel care are bani putini mai face o cirpeala de multe ori ii risipeste si pe aia.
                        nu as vrea sa jignesc pe cineva dar am voie sa-mi spun parerea.
                        lucrul, se mai face si cu capul

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1747

                          #13
                          [quote="raduca"]
                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          [...] E bine cum ati gindit transformarea apartamentului. [...]
                          Meritul ii apartine 99% arhitectului.
                          [quote]


                          Eu, insa, as compartimenta altfel. As incepe prin a monta o usa de acces in baie direct din dormitor. Astfel, dormitorul matrimonial ar avea baia proprie, privata; ensuite, adica.
                          Apoi as lasa baia mica acolo unde era ea, numai ca as prelungi-o incluzind in ea si spatiul holului eliberat de usa de acces la baia mare (hol in care, in schita, apare masina de spalat rufe). In spatiul astfel creat, destul de bun, as avea chiuveta, WC-ul, masina de spalat rufe si o cabina de dus; pozitionarea acestor elemente ar dicta ulterior pozitia usii.

                          In rest, ca bucataria e mai mica sau mai mare, cu bar sau nu, spatiul deschis e pe gustul meu.
                          Faptul ca se renunta la parapetul ferestrelor, atit timp cit vine cu o autorizatie de constructie, e o.k.

                          Numai bine,
                          DIY.
                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          Procesare...