Cumparare materiale de constructie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinutza99
    Membru
    • 17.aug.2006
    • 169

    Cumparare materiale de constructie

    Doresc sa achizitionez niste materiale de constructie dar vreau sa ma lamuriti cu ceva.n primul rand vreau sa stiu daca cimentul are termen de valabilitate,apoi as dorii sa iau niste caramida dar nu stiu ce dimensiuni sa iu....daca iau si arhitectul imi scrie alte dimensiuni,nu raman cu ea? am dreptate? sau arhitectul poate face casa in functie de ce materiale am eu?

    Va multumesc anticipat!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Din cate cunosc termenul de valabilitate al cimentului este de 60 zile - standard, conform mentiunilor producatorilor.
    Altfel, in conditiile in care se respecta conditiile de depozitare specifice, termenul in care trebuie utilizat poate fi de maxim 12 luni - insa exista un risc asumat.

    Cu privire la caramida, daca stabiliti tipul de caramida (impreuna cu arhitectul) o puteti cumpara pe baza unui consum estimativ.
    Arhitectul poate face proiectarea pe un anume tip de caramida insa este de preferat sa alegeti impreuna tipul de caramida avand in vedere ca trebuie gasita varianta optima pentru cazul dvs., atat din pdv. tehnic cat si financiar.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • alinutza99
      Membru
      • 17.aug.2006
      • 169

      #3
      si in principiu daca vreau sa cumpar niste caramida de 19/19/25? se poate?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6880

        #4
        Faceti prima data proiectul sau macar aveti o discutie preliminara cu proiectantul. Sa nu uitati sa-i dati studiul geo deoarece este foarte important.
        Cu stima.

        Comentariu

        Procesare...