recipient aer comprimat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mig765
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 51

    recipient aer comprimat

    As dori sa aflu daca exista in comert sau daca se poate realiza artizanal un recipient metalic (butelie) care sa-mi poata oferi aer comprimat la o presiune de cel putin 4-5 bari. Stiu ca nu este pe specificul forumului, dar vreau sa-l folosesc la o instalatie de goarne de tir, in conditiile in care nu dispun de un compresor. In alta ordine de idei, as vrea sa stiu daca exista vreun gaz (cu exceptia metanului) care sa se prezinte in forma lichida la depozitarea intr-un recipient si sa degaje presiunea de mai sus la eliberarea sub forma de gaz. Inca o data imi cer scuze daca incalc regulile forumului
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Rezervoare pentru aer comprimat exista insa utilizarea unui anumit gaz in afara de aerul comprimat poate fi o problema.
    In ce sistem doriti sa folositi aceasta solutie?

    Rezervoarele de aer comprimat pot asigura o rezerva de aer a carei presiune va scadea concomitent cu consumul. Necesita o sursa de incarcare in cazul in care nu exista un compresor care sa alimenteze rezervorul periodic, functie de anumiti parametri stabiliti.
    Acesta trebuie sa aiba un sistem de siguranta si sa fie dimensionat pentru o presiune corespunzatoare.

    Daca detaliati subiectul, poate vreun membru al forumului va identifica o solutie pentru dvs. !
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • mig765
      Incepator
      • 30.iul.2007
      • 51

      #3
      Pai as vrea sa-mi montez niste goarne pe un autoturism si ma gandeam ca as putea face ceva asemanator trompetelor pe care le folosesc suporterii pe stadion...

      Comentariu

      • flo8200
        Membru
        • 01.nov.2005
        • 253

        #4
        am vazut in benzinarii goarna cu butelie de aer

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12204

          #5
          Re: recipient aer comprimat

          Postat în original de mig765
          As dori sa aflu daca exista in comert sau daca se poate realiza artizanal un recipient metalic (butelie) care sa-mi poata oferi aer comprimat la o presiune de cel putin 4-5 bari. Stiu ca nu este pe specificul forumului, dar vreau sa-l folosesc la o instalatie de goarne de tir, in conditiile in care nu dispun de un compresor. In alta ordine de idei, as vrea sa stiu daca exista vreun gaz (cu exceptia metanului) care sa se prezinte in forma lichida la depozitarea intr-un recipient si sa degaje presiunea de mai sus la eliberarea sub forma de gaz. Inca o data imi cer scuze daca incalc regulile forumului
          Sint ! Cauta pe net si vei gasi ! Cca 1 mil mai bunicele.
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • mig765
            Incepator
            • 30.iul.2007
            • 51

            #6
            Pe net? Unde?

            Comentariu

            Procesare...