constructia unei case in regim propiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Pirvu Dragos
    Incepator
    • 24.mar.2008
    • 1

    constructia unei case in regim propiu

    Buna ziua.Doresc sa ma apuc de constructia unei case pe o suprafata de 100m patrati(parter,etaj 1 si mansarda)in regim propiu si nu am nici cea mai mica idee despre ceea ce ma asteapta.Daca s'ar putea sa ma ajute cu orice fel de informatie cei care au facut asa ceva.Cel mai mult m'ar interesa cam pe la ce suma as putea ajunge (materialele folosite in constructia casei nefiind printre cele mai scumpe).
    Buna ziua.Doresc sa ma apuc de constructia unei case.
  • neli
    Incepator
    • 03.mar.2008
    • 7

    #2
    constructia unei case in regim propriu

    acuma incepem si noi constructia casei in regie proprie, parter si mansarda,156mp,actele au fost cam 1000E,fundatia ajunge cam la 1500E,atat te pot ajuta pana acum,dar ai grija la arhitecti ca au preturi de la 10E mp in jos,eu am gasit cu 3E mp(arhitect +rezistenta),cauta sa nu fie prea scump ca dai pe acte mai mult ca pe fundatie

    Comentariu

    • dachim
      Incepator
      • 24.mar.2008
      • 3

      #3
      salut, sumele urmatoare banuiesc ca o sa varieze in functie de zona geografica mi-am facut o casa in Timisoara P+M (SC 116mp la parter si SC 100 mp la mansarda) - constructia m-a costat in jur de 48.000 E (fara a pune la calcul proiectul si autorizatiile) in asta a intrat - decopertarea vegetatiei de pe parcela, sapat si turnat fundatia (tot cimentul a fost adus cu CIFA), turnat elevatie si planseu, zidarie + planseu peste parter, acoperis (structura de lemn + placile de OSB - nu s-a batut scandura - si TEGOLA ca si invelitoare). Pe urma am mai investit 6000 E in 42 MP de geam termopan cu tamplarie din PVC cu 5 camere + 10.000 E in exterior (tencuit + polistiren de 5 cm + culoare) si aici m-am oprit cu investitia pe moment. Mai urmeaza curatenia in jurul casei + gardul, apoi vine adevarata distractie - interiorul . Bafta in continuare

      Comentariu

      • iogi
        Incepator
        • 04.mar.2008
        • 44

        #4
        domnul Dachim sunteti mai aproape de realitate ; dl Neli 1500 euro fundatia nu prea are cum sa ii X 2 poate asa sunteti mai aproape de realitate

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          #5
          Re: constructia unei case in regim propriu

          Postat în original de neli
          fundatia ajunge cam la 1500E
          nu cred ca rezolvati fundatia cu numai ...1500 euro!!

          Comentariu

          • neli
            Incepator
            • 03.mar.2008
            • 7

            #6
            constructia unei case in regim propriu

            asa mi-a apus un vecin ca a cheltuit la fundatie ,fara cifa,cu ajutoare,peste o saptamana sau doua ne apucam si noi tot asa de fundatie,de sapat sapa sotul cu baietii,iar la betoane cu' mesterul gigel' care si el isi face a doua casa si a mai facut si la altii(e mai in varsta,55 de ani,6o fie)ne-am interesat de materiale si oferte iar de saptamana viitoare umblam dupa "cumparaturi".Sper sa nu fie o diferenta prea mare la finalul fundatiei

            Comentariu

            Procesare...