Constructia unui case cu sfaturi de la voi....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Georgii
    Incepator
    • 16.mar.2008
    • 12

    Constructia unui case cu sfaturi de la voi....

    Buna ziua tuturor forumistilor Misiunea Casa.

    Va urmaresc de mult ideile si iata ca a venit momentul sa le pun si in practica.

    In luna noiembrie 2007 am achizitionat un teren de 1000 mp la 10 km de Bucuresti pe autostrada Bucuresti-Pitesti, deshiderea terenului catre drumul de servitute este de 16 m.

    Cum vremea este tocmai buna pentru a incepe constructia, proiectul este gata, avizele la fel, am zis sa demaram lucrarile, pentru asta am contractat o firma de constructii. Muncitorii sunt deja instalati pe teren, au inceput sapaturile si odata cu sapaturile au inceput si grijile noastre...

    Suntem o familie tanara si nu avem deloc experienta, suntem nevoiti sa credem tot ceea ce ne sfatuieste seful de santier dar uneori ne intrebam daca asa e bine. Aici intervine ajutorul vostru, al celor care ati construit si stiti unde ar putea aparea eventuale greseli.

    Prima nedumerire este legata de energia electrica, am fost informati ca este necesara amplasarea unui stalp electric pe partea noastra a drumului. Acest stalp ne costa 10 mil. urmand ca sa se mai adauge odata terminata constructia inca 25 milioane pentru panoul electric si toate firele trase.

    Cum vi se pare, este un pret corect?
  • flotor68
    Membru
    • 20.apr.2007
    • 190

    #2
    Experienta mea cu electrica intr-o situatie similara a fost de natura sa ma aduca in pragul unei crize de nervi. Pentru a nu trece si tu prin ceea ce am trecut eu, am sa incerc sa-ti spun cate ceva referitor la subiect. Deci - in momentul in care am inceput constructia, am solicitat la electrica o deschidere pentru amenajare de santier. Maaare greseala. De ce? Pentru ca la terminarea lucrarilor, cand am solicitat racordarea definitiva a casei, a trebuit sa platesc TOTUL de la inceput, ca si cum nu as fi fost racordat niciodata. Mai mult - stalpul pe care mi-l montasem singur (un stalp de stejar, 12 m, ingropat la 2 m, cu impamantare ca la carte, agreat de firma care-mi executase lucrarea) nu a mai fost bun. A trebuit sa cumpar altul de la ei, mult mai firav, dar "ecologic (?)" pe care am mai platit vreo 6 mil. Pe scurt, lucrarea initiala pentru amenajare de santier m-a costat vreo 15 mil, iar racordarea finala inca pe atat.
    Sfatul meu:
    1. iti cumperi un generator pe care il folosesti pe timpul constructiei (este mai ieftin si ramai si cu el la terminare)
    2. soliciti deschiderea la electrica pentru o pompa de udat gradina, de exemplu, iar la terminare pur si simplu contoarul va fi montat pe casa, in urma unei solicitari, fara alte cheltuieli majore.

    Succes

    Comentariu

    • Georgii
      Incepator
      • 16.mar.2008
      • 12

      #3
      Multumesc ca v-ati oprit atentia asupra mesajului meu.

      Situatia este in felul urmator: constructorul si-a ridicat deja o baraca in care se adapostesc muncitorii si unde a tras si curent electric de la stalpul de peste drum. Deci s-a facut deja deshiderea pentru santier.

      Propunerea cu generatorul electric pica.

      Mentionez ca nu am platit nimik pana acum , am vb cu un reprezentant Electrica care se va ocupa de toate formalitatile si suma pe care mi-a vehiculat-o a fost 10 milioane stalpul definitiv din beton si inca 25 pentru tabloul ce va veni montat pe casa plus firele aferente pana la casa.
      In suma asta e inclus si ce-si opreste el pentru simplul fapt ca se ocupa de tot si nu mai trebuie sa umblam noi.


      Va mai amintiti cumva cat plateati pe luna pentru energia consumata pe santier? Sau ar trebui sa o plateasca constructorul din moment ce imi preda casa la rosu? Cum se procedeaza in cazul asta?

      Comentariu

      • flotor68
        Membru
        • 20.apr.2007
        • 190

        #4
        Ce mi se pare ciudat:
        - faptul ca v-a fost realizata racordarea fara un contract prealabil (poate o fi fost facuta pe firma de constructii, nu stiu...)
        - de platit, platesti cat consumi Eu am platit cateva sute de mii - consum cu betoniera, aparatul de sudura, iluminat, etc
        - reprezentantul electrica nu prea are ce cauta in relatia cu dvs. Din cate stiu eu, numai anumite firme private specializate si agreate de electrica fac astfel de lucrari
        - nu discut despre cei 10 mil platiti ptr stalp, dar cealalta suma de 25 mil, personal mi se pare cam mare (eu am platit numai opt mil ptr o lucrare similara - stalpul separat). E adevarat ca suma este influentata si de complexitatea lucrarii, distante, etc... Totusi, diferentele nu vad de ce ar fi asa de mari...

        Comentariu

        Procesare...