Broasteleeee ...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kimy
    Incepator
    • 10.apr.2008
    • 15

    Broasteleeee ...

    Buna ziua.
    Am citit pe acest forum sfaturi si glume in legatura cu indepartarea broastelor...
    Am si eu o mare problema.De cativa ani ma tot gandesc sa ma mut la curte dar singura chestie care ma retine este frica de broaste.Si nu este frica,este o adevarata fobie.Puteti sa radeti sau sa faceti glume pe seama mea dar cazul meu este foarte serios si nu s-a gasit un remediu pt aceasta teama.
    Anul aceste se pare ca totusi voi vinde apartamentul si ma voi muta la o casuta undeva pe langa Bucuresti dar problema mea este cum sa indepartez aceste broaste care cu siguranta imi vor "vizita" proprietatea.
    Eu voiam sa cumpar tarusii aceia pt caini,tantari,cartite,etc dar am inteles tot de la cineva de pe acest forum ca nu da rezultate si in cazul broastelor.
    Are cineva idee ce as putea face ca sa scap de aceste animale????
    Va rog din suflet sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!Orice sfat este binevenit
    Va multumesc
    Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

    Marcus Tullius Cicero
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Broasteleeee ...

    ...............cum ploaie de broaste , mai rar , singurul loc pe unde pot veni broastele este gardul . Daca ai o problema cu ele si din curte le-ai eliminat singura solutie este sa ai un gard cit mai etans cu mai putine posibilitati sa intre . Acum depinde si de marimea curtii si daca ai case in jur . Deci asta e , daca n-au pe unde intra , nu intra !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • kimy
      Incepator
      • 10.apr.2008
      • 15

      #3
      Broasteleee

      Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

      Marcus Tullius Cicero

      Comentariu

      • kimy
        Incepator
        • 10.apr.2008
        • 15

        #4
        Re: Broasteleeee ...

        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        ...............cum ploaie de broaste , mai rar , singurul loc pe unde pot veni broastele este gardul . Daca ai o problema cu ele si din curte le-ai eliminat singura solutie este sa ai un gard cit mai etans cu mai putine posibilitati sa intre . Acum depinde si de marimea curtii si daca ai case in jur . Deci asta e , daca n-au pe unde intra , nu intra !
        Va multumesc frumos domnule Mircea.Voi incerca sa tin cont de sfaturi...sper sa si reusesc.Problema este ca aceasta curte este destul de mare si nu stiu daca-mi voi permite un gard etans pt toata curtea...
        Un aparat ceva pt alungarea lor...???Nu vreau sa le omoare,sa traiasca ele acolo unde trebuie sa traiasca.Eu nu ma duc sa le deranjez si vreau ca nici ele sa ma deranjeze pe mine.Evit lacurile,pescuitul,balaceala in anumite locuri tocmai datorita fobiei mele......
        Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

        Marcus Tullius Cicero

        Comentariu

        • Dumitru popa
          Membru marcant
          • 28.aug.2006
          • 407

          #5
          Ar mai fi o solutie, am observat de multe ori canii prin curte jucadu-se cu broaste sau latrand la ele, poate un caine de talie mica v-ar fi de folos macar sa va atraga atentia asupra lor.Eu am pisica birmaneza si am vazut ca e receptiva la tot ce misca in casa.S-ar putea sa fie o rasa de caini care nu suporta broastele! dar nu stiu poate raspunde cineva care stie.

          Comentariu

          • kimy
            Incepator
            • 10.apr.2008
            • 15

            #6
            Postat în original de Dumitru popa
            Ar mai fi o solutie, am observat de multe ori canii prin curte jucadu-se cu broaste sau latrand la ele, poate un caine de talie mica v-ar fi de folos macar sa va atraga atentia asupra lor.Eu am pisica birmaneza si am vazut ca e receptiva la tot ce misca in casa.S-ar putea sa fie o rasa de caini care nu suporta broastele! dar nu stiu poate raspunde cineva care stie.
            Va multumesc din suflet.
            Poate mai are cineva idei....
            Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

            Marcus Tullius Cicero

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de kimy
              [...] Problema este ca aceasta curte este destul de mare si nu stiu daca-mi voi permite un gard etans pt toata curtea... [...]
              Mai exact, ce perimetru are curtea?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • kimy
                Incepator
                • 10.apr.2008
                • 15

                #8
                quote]Mai exact, ce perimetru are curtea?[/quote]
                Curtea din cate am inteles eu are in jur de 700mp...Curtea din fata iar cea din spate are vreo 150 mp.
                Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                Marcus Tullius Cicero

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Se pare ca nu am pus bine intrebarea, asa ca reformulez: ce perimetru (nu suprafata) are terenul pe care se gaseste casa Dvs.?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • kimy
                    Incepator
                    • 10.apr.2008
                    • 15

                    #10
                    Postat în original de raduca
                    Se pare ca nu am pus bine intrebarea, asa ca reformulez: ce perimetru (nu suprafata) are terenul pe care se gaseste casa Dvs.?
                    Din pacate nu stiu nici eu exact altfel va spuneam de prima oara cand m-ati intrebat.De aceea v-am spus mp...
                    Duminica o sa ma duc sa vad cum mai stau treburile pe acolo si o sa pun pe cineva sa masoare
                    Pe mine,din pacate nu m-au interesat detaliile acestea.M-am dus,am vazut casa si terenul si mi-au placut.
                    Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                    Marcus Tullius Cicero

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de kimy
                      [...] Duminica o sa ma duc sa vad cum mai stau treburile pe acolo si o sa pun pe cineva sa masoare [...]
                      Am crezut ca aveti actele la indemina. Nu are rost sa faceti un drum doar pentru acest lucru (mai ales cu vremea de acuma ).

                      Am vrut sa va propun protejarea de broaste a intregii proprietati cu acea plasa care se foloseste la crescatoriile de melci, dar pentru ca Dvs. ati spus ca
                      Postat în original de kimy
                      [...] aceasta curte este destul de mare [...]
                      m-am gindit sa nu aveti vre-o citeva hectare si sa-mi reprosati ca va pun la o cheltuiala foarte mare. Din cite stiu (sper sa nu gresesc... prea mult ), astfel de plasa are un pret de 2-3 euro/mp.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • kimy
                        Incepator
                        • 10.apr.2008
                        • 15

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de kimy
                        [...] Duminica o sa ma duc sa vad cum mai stau treburile pe acolo si o sa pun pe cineva sa masoare [...]
                        Am crezut ca aveti actele la indemina. Nu are rost sa faceti un drum doar pentru acest lucru (mai ales cu vremea de acuma ).

                        Am vrut sa va propun protejarea de broaste a intregii proprietati cu acea plasa care se foloseste la crescatoriile de melci, dar pentru ca Dvs. ati spus ca
                        Postat în original de kimy
                        [...] aceasta curte este destul de mare [...]
                        m-am gindit sa nu aveti vre-o citeva hectare si sa-mi reprosati ca va pun la o cheltuiala foarte mare. Din cite stiu (sper sa nu gresesc... prea mult ), astfel de plasa are un pret de 2-3 euro/mp.
                        Este o idee aceasta cu plasa...
                        Oricum pana ne vom muta mai este ceva.Casa este in constructie acum.Se lucra la etaj cand am fost eu ultima oara.Sper din suflet sa nu ploua duminica sa ma duc sa vad cum stau lucrurile pe acolo.Nu ma duceam numai pt masuratori...
                        Este o idee f buna chestia cu plasa dar pt poarta ce propuneti?Ca banuiesc ca pe acolo pot intra.
                        Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                        Marcus Tullius Cicero

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de kimy
                          Postat în original de raduca
                          Postat în original de kimy
                          [...] Duminica o sa ma duc sa vad cum mai stau treburile pe acolo si o sa pun pe cineva sa masoare [...]
                          Am crezut ca aveti actele la indemina. Nu are rost sa faceti un drum doar pentru acest lucru (mai ales cu vremea de acuma ).

                          Am vrut sa va propun protejarea de broaste a intregii proprietati cu acea plasa care se foloseste la crescatoriile de melci, dar pentru ca Dvs. ati spus ca
                          Postat în original de kimy
                          [...] aceasta curte este destul de mare [...]
                          m-am gindit sa nu aveti vre-o citeva hectare si sa-mi reprosati ca va pun la o cheltuiala foarte mare. Din cite stiu (sper sa nu gresesc... prea mult ), astfel de plasa are un pret de 2-3 euro/mp.
                          Este o idee aceasta cu plasa...
                          Oricum pana ne vom muta mai este ceva.Casa este in constructie acum.Se lucra la etaj cand am fost eu ultima oara.Sper din suflet sa nu ploua duminica sa ma duc sa vad cum stau lucrurile pe acolo.Nu ma duceam numai pt masuratori...
                          Este o idee f buna chestia cu plasa dar pt poarta ce propuneti?Ca banuiesc ca pe acolo pot intra.
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Postat în original de kimy
                            [...] dar pt poarta ce propuneti? Ca banuiesc ca pe acolo pot intra.
                            E drept ca asta e partea cea mai dificila. Nu propun nimic inca, pentru ca nu stiu ce fel de poarta aveti.
                            Poate ca totusi nu aveti chiar una din putinele variante de porti la care nu se poate improviza nimic.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #15
                              [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                              Bre nenica! Da' sadic mai esti!
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              Procesare...