Broasteleeee ...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #31
    [quote="alexis"]
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    Vezi fratele meu! Ti-am zis ca esti sadic si se pare ca si inconstient. La ce iti mai ceri scuze acum. Daca pe langa CT x, ....CT z, mai citeai ce inseamna "fobie" nu mai faceai glume de santier, mai ales cu o doamna.
    Da frate , daca ar fi chiar sa fiu rau fobiile se trateaza la psihiatrie . Chiar am cautat pe net ! Deci cu parere de rau daca doamna are o fobie , medicul este solutia nu acest forum ! Cit despre exprimarea ta ...putin cam deplasata .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1320

      #32
      [quote="MIRCEA MAXIMG"]
      Nu as vrea sa ma transform in avocatul doamnei, dar consider ca am inteles inaintea ta ce problema are doamna si nu mi s-a parut corect ce ai facut, nici macar nu ai citit atent sa-ti dai seama ca e vorba de o femeie. Dansa a cerut o parere despre cum isi poate izola curtea pentru a nu putea intra broastele si tu ai luat-o la bascalie si o mai si trimiti la doctor. Eu inchid subiectul aici.
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #33
        [quote="alexis"]
        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        Nu as vrea sa ma transform in avocatul doamnei, dar consider ca am inteles inaintea ta ce problema are doamna si nu mi s-a parut corect ce ai facut, nici macar nu ai citit atent sa-ti dai seama ca e vorba de o femeie. Dansa a cerut o parere despre cum isi poate izola curtea pentru a nu putea intra broastele si tu ai luat-o la bascalie si o mai si trimiti la doctor. Eu inchid subiectul aici.
        Va accept scuzele pentru exprimarea neacademica si voi pune totul pe seama oboselii dvs avansate . Ultimul msj postat este o aiureala , ati facut o compilatie jalnica . Odihniti-va ! O seara buna !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • pitonul
          Living Legend
          • 28.nov.2006
          • 1015

          #34
          Postat în original de kimy
          Nu vreti totusi sa va gasiti altfel de distractie???Ma gandeam ca pe acest forum voi gasi oameni cumsecade nu "santieristi"...
          Eu chiar am o problema serioasa stimabili domni............................................. ..............

          Cu respectul cuvenit,
          Kimy
          Nu va suparati pe ei doamna ( domnisoara ). Uite , ma ofer eu sa va ajut.
          Aveti mai multe variante:
          Varianta 1
          Tratarea fobiei prin hipnoza , o metoda destul de sigura. Va sfatuiesc sa incercati fiindca e pacat sa nu o faceti , o viata aveti , de ce sa o traiti cu temeri. Probabil ca mai sunt si alte metode psihologice de tratament. Va rog sa va adresati unui psiholog fiindca e spre binele dvs. Bineinteles ca dupa rezolvarea fobiei nu mai aveti nevoie de izolari si alte echipamente pentru a evita intalnirea cu animalele respective , iar bucuria iesirii in natura o sa va rasplateasca vointa si efortul depus.
          Varianta 2:
          Construiti un gard cu plasa deasa descrisa mai sus si apoi achizitionati un dispozitiv electric cu impulsuri de inalta tensiune pe care il atasati la gard si poarta metalica ( tot cu plasa ).
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • kimy
            Incepator
            • 10.apr.2008
            • 15

            #35
            Buna ziua,

            Nu m-am suparat pe ei...Doar ca poza mi-a displacut teribil in rest...fiecare e liber sa-si spuna parerea.
            Domnul Alexis a avut dreptate cand a spus ca domnul Mircea Maximg a fost sadic cand a pus acea poza dar probabil ca dansul nu a inteles gravitatea problemei.
            Cat despre dumneavoastra domnule Piton va multumesc pt sfaturi.Apropo de piton...mi-e ingrozitor de frica si de serpi si chiar de soparle.Deci problema mea este mai complicata din pacate
            O sa discut cu un medic sa vedem daca putem ajunge la o solutie pt problemele mele si sa nu aplice terapia "cui pe cui se scoate" cum am mai citit eu pe un alt forum.La acest gen de terapie nu cred c-o sa rezist.Sper sa gasesc un psiholog si la ora tarzie la care ies eu de la servici.Plus de asta am si un bebel acasa care ma asteapta in fiecarea seara cu bratele deschise si timpul liber nu-l prea am din nefericire.Motivul pt care vreau sa ma mut la curte este tocmai copilul meu.Sa creasca in aer curat,intr-o curte,fara grija masinilor,etc.
            Este buna ideea de la varianta 1 dar binenteles ca o voi aplica si pe cea de la varianta 2 numai ca nu stiu ce aparat sa cumpar,de unde sa-l cumpar si daca cumva imi poate afecta copilul sau catelul...
            Am vazut acele aparate care se baga in pamant,cele pt cartite care am inteles ca nu-s bune si pt broaste dar despre ceea ce mi-ai spus dvs n-am auzit
            Oricum una peste alta eu va multumesc din suflet draga domnule Piton.

            Va doresc tot binele din lume si binenteles...o viata fara fobii!!
            Kimy
            Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

            Marcus Tullius Cicero

            Comentariu

            • Bill
              Membru Marcant
              • 05.dec.2006
              • 421

              #36
              Poate va ajuta sfatul meu stimabila @kimy.
              Saptamana trecuta am raspuns pe topicul de la Gradina. Am sa il reiau si aici in sparanta ca o sa va ajute in vreun fel:

              "In primul rand, daca vrei sa te muti la casa, trebuie sa te impaci cu..........natura! Apoi prin diferite mijloace sa reusesti sa scapi de fobii.
              Cei care stau la bloc au uitat efectiv sa traiasca in mijlocul naturii. In 24 de ore ei sunt in aer liber maxim 1 ora. Locuiesc in case confortabile, muncesc in birouri confortabile, fac piata din supermarketuri, se deplaseaza cu masina. Ei se afla in aer liber numai pe parcursul de la iesirea din bloc la masina. Exista chiar si supermarketuri cu parcari subterane (vezi Real Vitan sau la Unirii).
              Abia astept sa ajung la tara sa merg descult prin iarba si sa ma arda soarele. Si eu aveam diferite fobii. Dar am reusit sa le elimin. Aveam teama si de intuneric.
              Deci revenind, nu ai cum sa stai la casa si sa nu te intersectezi cu felurite vietuitoare, de la insecte pana la "animale" mai mari. Trebuie sa le cunosti, sa te feresti de cele cu adevarat periculoase (cum ar fi sobolanul de ex.) si nu de broscute. la fel trebuie sa cunosti si plantele.
              Sfatul meu este deci sa va schimbati atitudinea vis-a-vis de asa zisele animale. In mod sigur nu veti reusi sa le eliminati pe toate. Si in mod sigur cand va veti muta la casa veti mai descoperi si alti "dusmani". Deci impacati-va cu ei si veti trai f. bine la casa. Daca aveti o varsta mai inaintata va va fi f. greu, dar daca sunteti tanara mai mult ca sigur ca veti reusi sa treceti peste asa zisele probleme cauzate de animalute"

              Comentariu

              • kimy
                Incepator
                • 10.apr.2008
                • 15

                #37
                Draga domnule Bill,fobia nu este o frica pur si simplu.Este ceva ce nu poti controla asa incat niciodata n-o sa ma impac cu aceste "animalute" fie ele si nevinovate...

                Uite descrierea fobiei de catre un psiholog :

                "Fobia se caracterizeaz? printr-o team? intens? ?i persistent? de un obiect, de o situa?ie sau de o activitate specific?. Apare ?n general la copil mentinandu-se ?i la maturitate. Persoanele care au fobii nu pot duce o via?? normal?, de?i sunt con?tiente de ira?ionalitatea anxiet??ii de care sufer?."
                Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                Marcus Tullius Cicero

                Comentariu

                • kimy
                  Incepator
                  • 10.apr.2008
                  • 15

                  #38
                  Draga domnule Bill,fobia nu este o frica controlata.Este ceva de eu una...nu pot controla.Credeti ca nu mi-ar placea sa merg pe strada fara probleme?Sa merg la mare,munte,tara la peste cu capul sus fara a-mi suci capul in toate directiile?????Din pacate in atatia ani nu am reusit sa ma vindec de la sine de aceasta fobie.Si culmea...vad aceste fiinte de nenumarate ori pe an.Ma ingrozesc si daca le vad la tv sau chiar si in reviste.Ma ingrozesc chiar si cele latite de rotile masinilor pe asfalt iar daca se intampla sa le vad sar 2 metri mai incolo apoi evit acea strada luni de zile.Pana si daca aud vorbinduse ma trec fiorii spaimei...
                  Iata descrierea fobiei de catre un psiholog :
                  Fobia se caracterizeaza printr-o teama intensa ?i persistenta de un obiect, de o situatie sau de o activitate specifica. Apare in general la copii mentinandu-se si la maturitate uneori. Persoanele care au fobii nu pot duce o viata normala, desi sunt constiente de irationalitatea anxietatii de care sufera.

                  Cam asta e domnule Bill...
                  Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                  Marcus Tullius Cicero

                  Comentariu

                  • Bill
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2006
                    • 421

                    #39
                    Da, am inteles. Poate totusi ca nu suferiti de fobie, ar fi bine sa va confirme cineva de specialitate. Sau se poate vindeca totusi.
                    Trebuie sa va ganditi bine, pt. ca locuirea intr-o casa pe pamant va presupune intersectarea si cu alte vietati. Nu e ca la bloc. Eu de ex. la bloc nu am mai vazut demult nici muste sau tantari. Vad pe geam niste porumbei care stau in castani din fata. Si niste pisici pe jos. Atceva nimic. Pe cand la tara cand merg, vad prin curte toate lighioanele posibile (e drept, curtea are 3600 mp). De la serpi, nevastuici, sobolani, broaste, tot soiul de zburatoare pana la purici. Anul trecut a fost o invazie de greieri, era plin, intrasera si in casa.
                    E greu sa evitati vietatile din curte si de asemenea e greu sa le indepartati. In concluzie, ori va obisnuiti cu ele ori ramaneti la bloc.
                    Parerea mea.

                    Comentariu

                    • kimy
                      Incepator
                      • 10.apr.2008
                      • 15

                      #40
                      Ma voi gandi serios la acest lucru cu toate ca fiul meu este mai important decat orice pe lumea asta.Multumesc domnule Bill si va urez din suflet un Paste fericit alaturi de familia si prietenii dvs.

                      Paste Fericit tuturor!!!!
                      Casa in care nu exista nicio carte seamana cu un trup caruia ii lipseste sufletul.

                      Marcus Tullius Cicero

                      Comentariu

                      • Bill
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2006
                        • 421

                        #41
                        Va multumesc pt. urare, deasemenea aceleasi ganduri frumoase si din partea mea atat dvs. stimabila doamna @kimy cat si tuturor colegilor forumisti.

                        Sunt convins ca veti trece peste acest aspect neplacut din viata dvs. (neplacerea cauzata de micutele broscute) si poate cu ajutorul gandului ca veti oferi o viata mai frumoasa si mai sanatoasa intr-o casa la curte fiului dvs.
                        Ce o sa zica micutul peste 20 de ani? nu locuim la curte pt. ca mama are teama de broscute!

                        Tineti minte ce va spun eu. Nu va mai fi de trait in mijlocul orasului. E nebunie mare, poluare, zgomot.

                        Comentariu

                        Procesare...