Casa din polistirol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alexalex
    Incepator
    • 25.apr.2008
    • 4

    Casa din polistirol

    Sunt curios ce este mai avantajos ca si izolare termica: o casa construita din cofraje polistirol(vezi "casa mara") sau din caramida.
    Daca este cineva care si-a construit o asemenea casa, din polistirol va rog sa imi spuneti ce parere aveti si daca sunteti mulltumiti.
    Astept raspuns si va multumesc anticipat.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Doriti un buncar ori o casa ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Alexalex
      Incepator
      • 25.apr.2008
      • 4

      #3
      nu pricep... in primul rand ironia ieftina si motivul ei si in al doilea rand la ce va referiti: "buncar"

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        as merge pe caramida....
        tot mai sigura este o constructie din caramida, pe care o puteti termoizola!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Postat în original de seni
          as merge pe caramida....
          tot mai sigura este o constructie din caramida, pe care o puteti termoizola!
          ..........si nu cumva casa de care vorbeste este gata izolata ? Nu cumva este o casa Am..c ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Alexalex
            Incepator
            • 25.apr.2008
            • 4

            #6
            Postat în original de seni
            as merge pe caramida....
            tot mai sigura este o constructie din caramida, pe care o puteti termoizola!

            de ce ar fi mai sigura de caramida?am inteles ca cea mai veche casa construita din polistirol ar avea cam 50 de ani vechime si nu prezinta nici un fel de semne de degradare.

            oricum inteleg ca avantajul casei din polistirol ar fi in primul rand rapiditatea constructiei...am vb deja cu cineva de la o firma care face case din polistirol si am inteles ca "la gata" ar fi in 12 saptamani, inclin sa nu cred ca acesta ar fi un termen real deoarece sunt multe operatii de facut la interior dar totusi ridicarea ei la rosu ar dura cu mult mai putin decat in cazul caramidei.

            astept in continuare pareri depsre acest material (sper sa gasesc pe cineva care are deja casa din polistirol sau cunoaste destul de bine acest material)
            va multumesc.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #7
              Nu am obiceiul sa fac o ironie dar mare lucru ca efect de termoizolare nu obtineti cu cofrajele din polistiren.

              Un perete de beton are un coeficient de termoizolare foarte redus deci necesita ca strat de termoizolare o grosime mai mare de polistiren decat peretii din caramida, de ex. un perete din caramida cu goluri sa zicem de 25 cm grosime necesita un strat termoizolant de aprox. 10 cm grosime iar un perete de beton cu aceasi grosime necesita aprox. 12 cm grosime.

              Observati ca nici nu discut de termoizolare de aprox. 5 cm polistiren + beton + 5 cm polistiren deoarece coeficientul de termoizolare este mic.

              Singurul avantaj pe care-l vad in utilizarea cofrajelor este ca o casa poate sa fie gata in 4-5 luni, in rest nu vad decat dezavantaje.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Alexalex
                Incepator
                • 25.apr.2008
                • 4

                #8
                Postat în original de Maistrul Max
                Nu am obiceiul sa fac o ironie dar mare lucru ca efect de termoizolare nu obtineti cu cofrajele din polistiren.
                Dumneavoastra va referiti la cofraje din polistiren(daca exista unele), eu intrebasem de unele din polistirol, oare intre aceste doua materiale(chiar daca seamana) nu exista diferente de termoizolare?
                Va multumesc pentru timpul acordat, asemenea si pentru raspunsul prompt.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #9
                  Postat în original de Alexalex
                  Postat în original de Maistrul Max
                  Nu am obiceiul sa fac o ironie dar mare lucru ca efect de termoizolare nu obtineti cu cofrajele din polistiren.
                  Dumneavoastra va referiti la cofraje din polistiren(daca exista unele), eu intrebasem de unele din polistirol, oare intre aceste doua materiale(chiar daca seamana) nu exista diferente de termoizolare?
                  Va multumesc pentru timpul acordat, asemenea si pentru raspunsul prompt.
                  Bun ! Si ce este POLISTIROLUL ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3526

                    #10
                    din cate stiu..., polistirolul este un adeziv pentru polistiren..
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #11
                      Postat în original de Alexalex
                      Dumneavoastra va referiti la cofraje din polistiren(daca exista unele), eu intrebasem de unele din polistirol, oare intre aceste doua materiale(chiar daca seamana) nu exista diferente de termoizolare?
                      Va multumesc pentru timpul acordat, asemenea si pentru raspunsul prompt.
                      Hihi, ati auzit de la aia din Gheorgheni ? Au tradus gresit cuvantul polistiren.

                      Va zic eu ca este vorba despre cofraje din polistiren nu polistirol.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      Procesare...