Subtitrare filme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #31
    Postat în original de "ear1976
    ce format este filmul? .avi cu titrarea "pe film"?....daca e asa nu e imposibil, dar e munca la greu si calitatea finala va fi de doi lei

    [b
    daca este dvd e un pic mai simplu[/b], desi trebuiesc facuti anumiti pasi

    pentru subtitrari, join si corectii am folosit cu succes pana acum time adjuster (freee, google e de ajuns)...asta pt avi, wmv, mpg etc, adica filme de vazut pe computer

    pentru format DVD e un pic mai complicat dar nu imposibil, un punct de plecare este doom9
    M-atzi bagat in ceatza... P?i ori e simplu sau ori e complicat...
    Filmul e pe calculator... nu e pe DVD. E format in Winamp media file. Atit am aflat despre el! Nu am vazut termina?iile mentzionate mai sus.
    Poate voi gasi unul fara subtitrarea in engleza. Nu stiu...

    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #32
      Postat în original de "ear1976ce format este filmul? .avi cu titrarea "pe film"?....daca e asa nu e imposibil, dar e munca la greu si calitatea finala va fi de doi lei

      [b
      daca este dvd e un pic mai simplu[/b], desi trebuiesc facuti anumiti pasi

      pentru subtitrari, join si corectii am folosit cu succes pana acum time adjuster (freee, google e de ajuns)...asta pt avi, wmv, mpg etc, adica filme de vazut pe computer

      pentru format DVD e un pic mai complicat dar nu imposibil, un punct de plecare este doom9
      Scriu a doua oara textul. Din cauza diacriticelor ,,scappate" nu a fost postat.
      M_atzi bagat in ceatza: e simplu sau complicat?
      E in Winamp media file. E film pe calculator. Nu cunosc provenientza.Mai multe nu stiu. Nu am vazut extensiile de fisier mentzionate mai sus.
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #33
        Scuze... nu am vazut.. Se pare ca atunci cind ai diacritice nu arata direct textul. Arata altceva..... Debug mode.
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #34
          Postat în original de Baboo
          M_atzi bagat in ceatza: e simplu sau complicat?
          E in Winamp media file. E film pe calculator. Nu cunosc provenientza.Mai multe nu stiu. Nu am vazut extensiile de fisier mentzionate mai sus.
          Sal'tare!
          Scuze, am postat noaptea tarziu....

          Vroiam sa spun ca daca filmul este de pe DVD si se doreste ca formatul final sa fie .avi sau .mpg ("de calculator") este relativ simplu de modificat titrarea, deoarece nu este "lipita" pe film. Nu trebuie decat extras de pe DVD filmul si apoi codat in formatul care se doreste.
          Se complica un pic procedura daca se doreste ca in final sa fie tot un DVD, pentru ca trebuie demultiplexat DVD-ul original, eliminata subtitrarea care nu se doreste, recompilata titrarea care se vrea adaugata (pe DVD titrarea este intr-un format imagine) si apoi re-autorizat DVD-ul.
          Daca filmul este format "de calculator" si titrarea este "lipita" pe film este foarte complicat sa elimini titrajul complet - de fapt cel mult poate fi estompat un pic. Cel mai sigur este aplicarea unei benzi negre in zona titrajului si eventual re-codarea filmului cu noul titraj - pentru asta foloseam candva Virtual Dub cu un plugin pentru titraje.

          Cum se numeste fisierul (are un nume de genul ceva.altceva - ce este dupa punct?). Din cate spuneti pare a fi .wmf.....
          Cautati programelul Gspot - este inclus si in pachetul de codeci klite - si deschideti filmul cu acest program, ca sa aflam mai multe despre fisierul in cauza...
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #35
            Se pare ca este un . avi. Si Lavie en rose si Moliere klaxon.
            Sal'tare
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #36
              Postat în original de Baboo
              Se pare ca este un . avi. Si Lavie en rose si Moliere klaxon.
              Sal'tare
              Cu ce program rulati filmul? La unele playere se poate seta subtitrarea sa apara pe o banda neagra si se poate regla pozitia subtirajului sa se suprapuna peste cel vechi.

              Sau va pot trimite niste linkuri de unde puteti sa il descarcati "curat", eventual cu subtitrarea separat in ce limba doriti, il descarc zilele astea si vad care este de calitate buna.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #37
                Cu BS player. Nu acopera complet, banda neagra si devine deranjant ca nu se poate citi bine , mai ales la afisari mai scurte, cu text mult pe doua rinduri. E bine daca avetzi un ,,loc" de unde sa il iau curat. Mersi.

                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #38
                  Postat în original de Baboo
                  Cu BS player. Nu acopera complet, banda neagra si devine deranjant ca nu se poate citi bine , mai ales la afisari mai scurte, cu text mult pe doua rinduri. E bine daca avetzi un ,,loc" de unde sa il iau curat. Mersi.

                  Sal'tare!
                  descarc in cursul zilei de azi sa vad care e de calitate si cat mai curand va dau "sursa"
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #39
                    Postat în original de Baboo
                    Cu BS player. Nu acopera complet, banda neagra si devine deranjant ca nu se poate citi bine , mai ales la afisari mai scurte, cu text mult pe doua rinduri. E bine daca avetzi un ,,loc" de unde sa il iau curat. Mersi.

                    Sal'tare!
                    V-am trimis mesaj privat cu "sursa".
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    Procesare...