Diesel vs Benzina vs Gaz

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ghidutzu
    a răspuns
    Pai dotari as vrea in primul rand sa aibe ABS,aer conditionat,geamuri electrice fata,inchidere centralizata si restul nu prea m-ar interesa asa mult...De ales nu stiu ce as avea de ales decat Loganul dar variata aia de 1,5Dci la 80cp ajunge chiar pana la 400,in banii aia mai bine mai ma gandesc si imi iau un opel.Chiar asa slabutza e variatanta de 70cp?nu se merita?Apropo compiutarul de bord are o importanta asa mare pt o masina?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Eu spun sa te gandesti mai tarziu la benzina sau motorina, alege intai masina care iti place, dotarile p ecare le vrei si la sfarsti vezi varianta de motorizare.

    Dieselul de la logan de 70Cp e cam slabut dupa mine. Cel de 85 pare mai aproape de adevar - cred ca este acelasi motor de pe megane.
    Pe benzina, tot pe varianta de 1.6 as merge, in detrimentul celei de 1.4 - aceeasi problema cu greutatea ca sa nu mai vorbim de aerodinamica.

    Lasă un comentariu:


  • alexis
    a răspuns
    [quote="ghidutzu"] Eu spun benzina.

    Lasă un comentariu:


  • ghidutzu
    a răspuns
    Voi in zile de astazi si pe viitor sa zicem si in functie de raportul pretz calitate intretzinere,economie si toate cele ce ii trebuiesc unei masini ce m-ati sfatui sa aleg pe bezina sau pe motorina?Va sa;ut si va multumesc pt raspunsurile acordate!!

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Postat în original de ghidutzu
    adica nu prea trage asa cum trebuie la consumul care il are fata de un diesel....
    adica..... prea ne luam dupa ..... ce spun altii!!

    Lasă un comentariu:


  • ghidutzu
    a răspuns
    adica nu prea trage asa cum trebuie la consumul care il are fata de un diesel....

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Postat în original de ghidutzu
    mi-a zis cineva decat sa-mi iau logan 1,4 care am inteles ca e foarte puturos mai bine 1,6.......
    ce intelegi prin puturos??

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Stiu pe unu care masoara de zor bena de la logan, cu ruleta!
    nu s-au terminat masuratorile??

    Lasă un comentariu:


  • mihaitcl
    a răspuns
    eu merg pe diesel de la peugeot de 10 ani si n-am schimbat nimik la motor in 200000 de km,acum depinde de mai multe probleme daca reparati un motor la 30.000 sau la 300.000 de km

    Lasă un comentariu:


  • ghidutzu
    a răspuns
    Eu am o dacie 1310 de 18 ani de zile am mesterit foarte mult la ea in totzi atatzia ani am schimbat cam tot ce se poate schimba la ea ma gandesc ca daca imi iau un diesel e asa de costisitor la intratzinere ma refer ca dupa 3-4 ani sa ii schimbi segmentzi, arbore etc....am vazut la masinile germane in general zgomotul ala de diesel de cand o iei persista pana la sfarsit e un lucru care la logan nu prea se aude la inceput dar in timp devine tractorasi,deranjant,mi-a zis cineva decat sa-mi iau logan 1,4 care am inteles ca e foarte puturos mai bine 1,6...As astepta sa apara masina aia care o lasnseaza acum dar nici aia nu stiu cat de reusita ar fi....

    Lasă un comentariu:


  • mihaitcl
    a răspuns
    apropo pentru cei ce sun ca loganul e o masina urata,va dau cateva exemple de masini mai urate ....fiat multipla/opel agila/fiat albeea/mercedes a classe/seat alteea/sang yong e un dezastru/.....deci sunt si altii mai ceva ca cei de la dacia......daca mai aveti exemple,va rog sa le scrieti

    Lasă un comentariu:


  • mihaitcl
    a răspuns
    asta se vede si fara ruleta dar e frumusica

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    De acord. Toata copilaria mi-am petrecut-o cu Dacia 1300, ce mai mesteream!

    Eu ma intreb cati soferi sunt pe forum. Doar cei care au postat in acest topic? Restul ce fac? Asteapta raspunsuri?

    P.S. Stiu pe unu care masoara de zor bena de la logan, cu ruleta!
    Cine ? Dar stie ca Loganul " cara " mai putin ca Dacia papuc ?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    De acord. Toata copilaria mi-am petrecut-o cu Dacia 1300, ce mai mesteream!

    Eu ma intreb cati soferi sunt pe forum. Doar cei care au postat in acest topic? Restul ce fac? Asteapta raspunsuri?

    P.S. Stiu pe unu care masoara de zor bena de la logan, cu ruleta!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Da de ce postezi mesaj dupa mesaj? Nu poti sa te concentrezi odata si bine?
    ....si vorbim (...este) de masini japoneze ! dupa o mica dovada cu " amaritul " acela de Clio vad ca nu mai comenteaza nimeni ... Citind mai multe comentarii incep sa cred ca Dacia 1300 este prea buna pt multi ...Ar mai fi o intrebare , citi vorbesc vorbe , citi si ce masina au luat ? macar sa facem o statistica pt noi acestia de pe forum .

    Lasă un comentariu:

Procesare...