Diesel vs Benzina vs Gaz

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #61
    Mai exista varianta hatchback sau in 5 usi ceva intre break si berlina, spre exemplu la Mondeo. Eu am asa ceva si cand deschid hayonul se casca un hau mare .

    Comentariu

    • chipi
      Incepator
      • 13.mai.2008
      • 29

      #62
      Eu sunt fana a motoarelor diesel. In special cele produse de francezi: ranult, peugeot. citroen. In aceasta ordine. Am condus ani de-a randul masini bune pe benzina. Dar faptul ca circul mult (fac lejer 100.000 km/an) datorita naturii serviciului care imi cere sa ma deplasez (cu masina personala, ca sa nu se inteleaga altceva) am avut de ales atat in ceea ce priveste consumul, siguranta dar si confortul.
      Am schimbat cel putin 7 masini de la renault: clio, megane si acum am o laguna de ultima generatie. Partea buna este confortul deosebit si siguranta acestor masini. Partea mai slaba la laguna (motorina, 2000 cmc, 150 cp, 6 trepte de viteze) este demarajul mai lent comparativ cu cel de la megane cu aproximativ aceiasi motorizare. E drept, pretul motorinei tot creste si uneori il depaseste pe cel al benzinei, in special in Elvetia. Dar consumul ramane mic comparativ cu benzina si este constant indiferent de viteza de deplasare dupa ce se ajunge la o anumita constanta a vitezei. Va spun asta intrucat am urmarit pe computerul de bord atat media consumului cat si consumul instantaneu. Daca deplasarile sunt in general scurte, limitate la concedii, weekend si in general mers prin oras nu merita sa dai banii pe motorul pe motorina. Daca deplasarile sunt lungi si dese atunci motorina este alegerea corecta, cu toate dezavantajele legate de costuri.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #63
        Postat în original de xena
        Mai exista varianta hatchback sau in 5 usi ceva intre break si berlina
        la hatchback spatiul este mai mic fata de break....

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #64
          Postat în original de seni
          Postat în original de xena
          Mai exista varianta hatchback sau in 5 usi ceva intre break si berlina
          la hatchback spatiul este mai mic fata de break....
          Da, dar oricum e mai mare ca la berlina, in plus ai accesul in portbagaj ca la break.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #65
            Postat în original de xena
            Postat în original de seni
            Postat în original de xena
            Mai exista varianta hatchback sau in 5 usi ceva intre break si berlina
            la hatchback spatiul este mai mic fata de break....
            Da, dar oricum e mai mare ca la berlina, in plus ai accesul in portbagaj ca la break.
            Daca tot vorbim de optiuni ...si asta are spatiu suficient !
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #66
              Pai stati asa, adica un sedan cu portbagaj de circa 500-520 L este mic?

              Este adevarat ca un break are avantajul ca poti pune si lucruri care nu pot intra pe gura mica a portbagajului de sedanului insa sunt d eparere ca vremurile in care se carau tot felul de nebunii cu masina au cam apus.

              Atat Renault sedan cat si Fordul sedan de mai sus au portbagaje similare si probabil sunt printre cele mai generoase. Nu imi place la break nivelul de zgomot , mai ales daca stai in spate - inclusiv zgomotul de rulare.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • ghidutzu
                Incepator
                • 04.feb.2008
                • 66

                #67
                Ce parere avetzi despre motoarele de la LOGAN,1,5dCI si 1,4Mpi se merita....ma gandeam la dieselul ala dar nu stiu daca se merita voi ce parere avetzi?
                ghidutzul

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1320

                  #68
                  Postat în original de VYS
                  Nu imi place la break nivelul de zgomot , mai ales daca stai in spate - inclusiv zgomotul de rulare.
                  Nu este adevarat, poate la vechile Dacii. Eu am un Golf Variant si nu se aude nimic.
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #69
                    Re: Diesel vs Benzina vs Gaz

                    Postat în original de ghidutzu
                    ...Vreau sa-mi achizitzionez si eu o masina si nu stiu ce sa aleg intre disel sau benzina...
                    Cu ajutorul „calculatorului” de mai jos puteti afla daca „un diesel” este ceea mai buna varianta pentru Dvs:
                    http://www.diesel-rechner.de - unde:
                    Jahreskilometer = km. pe care-i veti parcurge anual
                    Zeitraum in Jahren = perioada de timp -in ani- propusi ptr. folosirea
                    viitoarei masini
                    Preis/Liter = pretul pe litrul de carburant
                    Verbrauch/100km = consum la 100km
                    Kaufpreis des Autos = pretul de achizitionare a masinii
                    Steuer u.Vers./ Jahr = impozit si asigurarea anuala
                    modificarea valorilor o realizati cu ajutorul „Schieber”-ului de la fiecare coloana.
                    Treibstoffkosten/100km = costul carburantului la 100km
                    Ersparnis nach 10 Jahren = economia realizata dupa 10 ani de folosinta
                    Jaehrliche Ersparnis = economia realizata anual

                    Succes!

                    Comentariu

                    • gelu curtean
                      Incepator
                      • 22.apr.2007
                      • 43

                      #70
                      "La intoarcere pe autostrada la 190 mai aveam pedala ( dar ma stresa consoarta ) si mergea asa frumos ca-mi permiteam sa stau degajat sa fumez sa umblu la radio ....parca zburam ."

                      Ce motor avea Clio asta? Ca la 190 sa mai aiba pedala si sa zboare in halul asta ,nu stiu ce sa zic ... o fi cu motor de Laguna sau cine stie????

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #71
                        Postat în original de gelu curtean
                        "La intoarcere pe autostrada la 190 mai aveam pedala ( dar ma stresa consoarta ) si mergea asa frumos ca-mi permiteam sa stau degajat sa fumez sa umblu la radio ....parca zburam ."

                        Ce motor avea Clio asta? Ca la 190 sa mai aiba pedala si sa zboare in halul asta ,nu stiu ce sa zic ... o fi cu motor de Laguna sau cine stie????
                        Daca il mai aveam ma uitam in talon sa va spun ..asa , nu ramine decit sa ma credeti . N-am interes sa fac reclama la o masina care nici nu este a mea si nici nu am mare drag de ea . Asa am mai mers cu masini care " prindeau " mai mult decit dadeau producatorii ! Masini de serie , nu " umblate " din pacate nu gasesc filmuletul cu " dovada " dar am gasit o poza cu o viteza mai mica ( facuta cu tel )
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1320

                          #72
                          Re: Diesel vs Benzina vs Gaz

                          [quote="leon"]
                          Asta-i treaba nemteasca! Pe cand majoritatea celor care au discutat subiectul au masini frantuzesti, socotesc altfel varianta optima.
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #73
                            Nu numai nemtesti ! Eu cred ca la noi , romanii , masinile se cumpara mai mult dupa buget , apoi dupa fite si imitatie si mult mai putin rational . Sint putini care calculeaza ce masina au nevoie , daca au nevoie , cit pot suporta plata ei , daca le ramine bani sau vor mai avea pt intretinera curenta .... putini gindesc asa . Multi cumpara ca si-a cumparat si X apoi se uita ca nu au bani de intretinere , sau intretinerea ei le afecteaza drastic bugetul familiei . Sa nu vorbesc si de cumparat in rate ...Din pacate cumpararea unei masini a devenit lejera , din pacate multe devin apoi carute deoarece nu sint intretinute corespunzator , din pacate multi de la volanul masinilor " bengoase ' sint cu stomacul lipit de sira spinarii ca nu le mai ramin bani si de un trai normal !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1320

                              #74
                              [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                              Eu am ales masina dupa nevoi, am doi copii mici, am casa incosntructie si aveam pana in 10.000 de euro, asa ca am fost la Germania, am facut sarbatorile de iarna (revelion 2007) si m-am intors cu un Golf 4 Variant, benzina, Euro 4, 70.000 km, de care sunt f multumit.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                #75
                                [quote="alexis"]
                                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                                Eu am ales masina dupa nevoi, am doi copii mici, am casa incosntructie si aveam pana in 10.000 de euro, asa ca am fost la Germania, am facut sarbatorile de iarna (revelion 2007) si m-am intors cu un Golf 4 Variant, benzina, Euro 4, 70.000 km, de care sunt f multumit.
                                Realist ! Si casa si masina ...cred ca ati facut o alegere buna ! Si eu am ales sa ma incadrez in asa fel incit bugetul alocat sa nu-mi afecteze alte investitii si sa o pot amortiza in max 2 ani . La mine va fi folosita in special la munca . Stiti totusi ca sint multe persoane ca cele descrise de mine !
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...