Placa etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mita8128
    Incepator
    • 20.iul.2008
    • 3

    Placa etaj

    Buna ziua, casa in care locuiesc este cu tavanul din grinzi de lemn. As vrea sa torn la etaj placa peste aceste grinzi care nu sunt la acelasi nivel. M-am gandit la rom-beton (ciment, nisip, rumegus). M-ar interesa daca acest tip de ciment lasa lemnul sa respire si daca este un bun termoizolant. Multumesc anticipat.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu am avut ocazia sa vad acest tip de material insa izolator nu poate fi, cel mult poate avea o rezistenta termica mai buna ca cea a betonului.

    Daca ai mers pe planseu de lemn de ce vrei acum sa torni sapa peste tot?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mady8nicole
      Incepator
      • 04.feb.2009
      • 31

      #3
      Buna ziua!

      Imi construiesc o casa - parter+mansarda din BCA si am gandit-o in asa fel incat placa dintre etaje sa fie din lemn (grinzi de 12/12 peste care sa vina dulapi de 5), placata dedesubt cu rigips/lambriu si vata de sticla, iar deasupra cu lambriu din lemn. Am ales aceasta solutie intrucat este mai ieftina decat placa din beton si izoleaza mai bine termic. Mi s-a tot spus ca nu e o idee buna cu plafonul din lemn, intrucat grinzile se vor arcui in timp si va scartai. Se poate intampla asa ceva? Chiar daca lemnul e foarte uscat? Ce alte tratamente trebuie sa mai sufere lemnul pentru a nu "lucra" in timp?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Re: Placa etaj

        Postat în original de mita8128
        Buna ziua, casa in care locuiesc este cu tavanul din grinzi de lemn. As vrea sa torn la etaj placa peste aceste grinzi care nu sunt la acelasi nivel. M-am gandit la rom-beton (ciment, nisip, rumegus). M-ar interesa daca acest tip de ciment lasa lemnul sa respire si daca este un bun termoizolant. Multumesc anticipat.
        Fi serios, vrei sa ai mucegai ? Toarna un strat de thermobeton sau izoleaza cu vata de sticla.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de mady8nicole
          Buna ziua!

          Imi construiesc o casa - parter+mansarda din BCA si am gandit-o in asa fel incat placa dintre etaje sa fie din lemn (grinzi de 12/12 peste care sa vina dulapi de 5), placata dedesubt cu rigips/lambriu si vata de sticla, iar deasupra cu lambriu din lemn. Am ales aceasta solutie intrucat este mai ieftina decat placa din beton si izoleaza mai bine termic. Mi s-a tot spus ca nu e o idee buna cu plafonul din lemn, intrucat grinzile se vor arcui in timp si va scartai. Se poate intampla asa ceva? Chiar daca lemnul e foarte uscat? Ce alte tratamente trebuie sa mai sufere lemnul pentru a nu "lucra" in timp?
          Credeti ca, casele construite mai de demult au placa de beton intre camere si pod ? Au plansee din grinzi de lemn si nu sunt arcuite.
          Cu stima.

          Comentariu

          • mady8nicole
            Incepator
            • 04.feb.2009
            • 31

            #6
            Postat în original de Maestrul Max

            Credeti ca, casele construite mai de demult au placa de beton intre camere si pod ? Au plansee din grinzi de lemn si nu sunt arcuite.
            Intr-adevar, si casa bunicului meu este asa. Dar podul a fost folosit numai pentu depozitat diverse lucruri, nu pentru locuit. Mansarda, fiind locuita, mobilata, etc, nu exercita o presiune mai mare pe acele grinzi?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Pentru mansarda grinzile se monteaza la o distanta mai mica.
              Cu stima.

              Comentariu

              Procesare...