Placa dintre etaje

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coroj_viorica
    Incepator
    • 21.ian.2009
    • 1

    Placa dintre etaje

    Buna ziua,

    Am o mica nelamurire, sper sa nu para puerila.
    Vreau sa achizitionez o casa din caramida la rosu.
    Am fost cu un arhitect si dupa ce a analizat situatia a zis ca placa dintre parter si etajul 1 nu are grinzi de sustinere.
    Proprietara zice ca grinzile sunt ascunse in placa, insa nu se vede o urma ceva.

    Intrebari:
    Se poate verifica dc exista grinzi?
    E normal sa fie pusa placa doar sub sustinerea peretilor exteriori?
    E sigura o astfel de casa?
    Se mai poate face ceva?

    multumesc,
    Viorica.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Eu unul nu am inteles cum este cu placa aia?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • radu matei
      Membru marcant
      • 17.apr.2007
      • 515

      #3
      Banuiesc ca are grinzile incluse in placa. Adica in locul unde ar trebui sa fie grinzile s-a facut armarea suplimentara dar nu s-a facut si o "carne" mai groasa de beton.
      Cat priveste siguranta unei astfel de case, verifica daca asa a facut structuristul calculele de rezistenta.
      Dar mai ales solicita-i constructorului/proprietarului sa iti prezinte macar niste poze (daca nu are proces -verbal de lucrari ascunse) facute in diferite stadii ale executarii constructiei. Trebuie sa te convingi si tu ca acele "grinzi ascunse in placa" chiar exista in realitate si nu sunt doar o poveste.
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Re: Placa dintre etaje

        Postat în original de coroj_viorica
        Se poate verifica dc exista grinzi?
        E normal sa fie pusa placa doar sub sustinerea peretilor exteriori?
        E sigura o astfel de casa?
        Se mai poate face ceva?
        Daca doriti sa cumparati casa atunci primul lucru ce trebuie sa-l faceti este sa cereti CARTEA CASEI unde trebuie sa existe (pe langa altele) proiectul de constructie si procesele verbale de lucrari ascunse. Comparati proiectul cu realitatea existenta pe teren dupa care decideti daca cumparati ori nu casa. Ce marime are deschiderea cea mai mare intre pereti ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Basturea
          Membru
          • 03.oct.2008
          • 163

          #5
          chiar daca are proiect unde este specificata structura de rezistenta si este totul perfect in ea, mesterii care au luat lucrarea daca nu a fost o firma autorizata puteau face rabat de fier( acesta putea fii luat acasa in caz ca era la fata locului, sau proprietara a facut expre casa sa o vanda si nu a respectat necesarul de fier mentionat in proiect)...sunt foarte multe dedesupturi dar, de ce nu poate fii totul in regula.

          Comentariu

          Procesare...