Acvarii 2 tone, rezistenta placa beton cu stilpi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cio1974
    Incepator
    • 10.oct.2008
    • 30

    Acvarii 2 tone, rezistenta placa beton cu stilpi

    Buna ziua,

    Intentionez la etajul unei case sa amplasez citeva acvarii suprapuse care vor totaliza un volum de aproximativ 1500L. Cu structura metalica si alte accesorii probabil greutatea totala va fi undeva la 1,8 - 2 tone.

    Aceasta greutate va fi repartizata pe o suprafata de 3,3m lungime pe 0,75m latime, suprafata de sprijin fiind facuta din schelet metalic obtinut prin sudarea barelor metalice rectangulare cu latimea laturii de 3-4cm. Intentionez sa pun sub barele scheletul metalic o banda de cauciuc pentru uniformizarea apasarii la nivelul placii de beton.

    Amplasamentul suportului fata de structura de rezistenta este aratata in imaginea pe care am atasat-o. La parter se continua structura existenta la etaj. Grosimea planseului este de 13cm beton B200 armat cu fier beton diametru 12mm si plasa metalica de 6mm. Stilpii de sustinere sint tot din beton B200 armat cu fier beton de 12mm. Centura are latimea de 25cm si inaltimea de 13cm, B200 cu fier beton de 12mm.

    Credeti ca e posibil sa apara crapaturi in ziduri sau planseul sa crape sub greutate?

    Multumiri.
    Fișiere Atașate
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Nu rezista planseul deoarece aveti 800 kg / mp.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Si da si nu.
      S-ar putea sa reziste. Intrebarea este cum este dispusa acea armatura de care vb? Plasa sus si PC fi12 la partea inferioara? La ce dist sunt dispuse barele de 12?
      Pe o directie aveti intre pereti 3,3 m, dar pe cealalta directie?

      Comentariu

      • cio1974
        Incepator
        • 10.oct.2008
        • 30

        #4
        Eu am incercat sa prezint camera vazuta de sus, nu stiu cit am si reusit, zona alba este planseul.

        Camera are 5m lungime si un intrind pe lungime de 3.3m prezentat in schita. Latimea camerei este de 3.5m, respectiv 4m in zona intrindului, din perete in perete. Zona de interes este situata undeva in mijlocul casei, dincolo de perete intrindului se mai afla o camera. La parter este aproape la fel, lungimea este doar de de 4.5m.

        Peste peretii de la parter s-a turnat centura iar peste centura s-a turnat placa.

        Am incercat sa reproduc mai bine camera si sectiunea stilpilor. Barele de fier sint legate cu alte bare mai mici de grosime 6mm.

        Oricum, se pare ca nu va sustine in siguranta acea greutate. La un planseu executat cu aceste materiale cam care ar fi greutatea pe care o poate suporta in conditii optime?

        Multumiri.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          E un risc foarte mare sa amplasati la etaj o greutate de circa 2 To.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Consultant constructii
            Membru
            • 17.iun.2008
            • 224

            #6
            un risc intradevar. Dar poate sa reziste totusi. Totul depinde de aria de armatura din planseu.
            Din aceasta cauza revin cu intrebarea la ce distante sunt dispuse barele de armatura fi12. Conteaza foarte mult pentru a determina aria de armatura pe m.

            Comentariu

            • stefanev
              Membru marcant
              • 05.iul.2007
              • 437

              #7
              chiar daca rezista pe moment, ganditi-va la un posibil dezastru natural.... un cutremur.

              Comentariu

              • cio1974
                Incepator
                • 10.oct.2008
                • 30

                #8
                Barele sint dispuse la distanta de 40cm atit longitudinal cit si transversal formind un fel de "patrati". Peste bare a fost plasa sudata de 6mm.

                Daca 2 tone e prea mult, ce greutate/m2 ar fi sigura?

                Multumiri.

                Comentariu

                • xMad
                  Incepator
                  • 29.apr.2009
                  • 15

                  #9
                  Buna ziua

                  Daca este vorba de greutate ea nu apasa in punct fix sa va faceti probleme cu rezistenta si nu cred sa crape nici un tavan sau perete lungimea acvariului este destul am amenajat un acvariu de 3 tone in incinta unui birou si nu au fost si nici nu sunt probleme.
                  Cu stima
                  MARIAN
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • iuliutz
                    Membru Marcant
                    • 11.nov.2007
                    • 453

                    #10
                    Re: Buna ziua

                    Postat în original de xMad
                    Daca este vorba de greutate ea nu apasa in punct fix sa va faceti probleme cu rezistenta si nu cred sa crape nici un tavan sau perete lungimea acvariului este destul am amenajat un acvariu de 3 tone in incinta unui birou si nu au fost si nici nu sunt probleme.
                    Cu stima
                    MARIAN
                    Domnul are planseul sprijinit pe stalpi. La birou cum este situat acvariul? la etaj, la parter? Podeaua/ respectiv planseul cum este proiectat? ce armatura are? sunt multe care trebuiesc luate in calcul.
                    Nu zice nimeni ca o sa treaca acvariile prin podea, dar pot aparea deformari si fisuri daca se depaseste sarcina prevazuta
                    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                    Comentariu

                    • xMad
                      Incepator
                      • 29.apr.2009
                      • 15

                      #11
                      Ai dreptate dar acvariu este situat la etajul 2 in mijlocul biroului si functioneaza ca un perete despartitor nu pot sa iti zic cum este proiectata cladirea pentru ca nu stiu dar exista soluti spre exemplu in locatia respectiva am facut suportul prins de placa de jos si de tavan cu suruburi de beton si nu cred ca ar avea de suferit nici in cazuri naturale(cutremur) si presupun ca ajuta la sustinerea lui.
                      Cu stima
                      MARIAN
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      Procesare...