Geam antiglont

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • roscatraian
    Membru marcant
    • 15.feb.2009
    • 304

    Geam antiglont

    Cum se fabrica geamul antiglont? Este acelasi lucru cu geam antiefractie sau duplex? Ca prea se lauda multi ca monteaza geam antiglont!
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #2
    N-ati putea da niste exemple cu "se lauda multi ca monteaza geam antiglont"?
    Care multi?
    Unde sa monteze?
    Si cand ma refer la multi ma refer la multi la plural, nu doar la o firma, pe post de reclama, ca am eu un feeling...
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Postat în original de klaus
      Si cand ma refer la multi ma refer la multi la plural, nu doar la o firma, pe post de reclama, ca am eu un feeling...
      Ai fost deja la Onesti?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • roscatraian
        Membru marcant
        • 15.feb.2009
        • 304

        #4
        geam antiglont

        sunt pentru prima data in postura de a purta o corespondenta de acest tip si ma simt putin mic in fata unuia care o face din 2005 cel putin in acest loc. Nici nu stiu daca o fac cum trebuie, dar sper ca este OK.
        Deci: daca vrei exemple da o cautare pe "geam antiglont" si ai sa afli cati se pricep la treaba asta.
        Totusi eu am intrebat daca stie cineva si vrea sa si spuna ce este "el" si cum se face, nu sa discutam ca sa ne aflam in treaba. Multumesc de interes, dar daca mergem pe genul acesta de raspunsuri ca sa ne aflam in treaba, eu ma opresc aici. O seara buna. RT

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          #5
          geam antiglont

          Am uitat. Adica nu am uitat dar m-a lut valul ( de emotie! )
          VYS, multumesc pentru ca a-i sarit in "apararea mea!
          Cu stima RT

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 304

            #6
            geam antiglont

            Am intrebat pentru ca ma intereseaza sa montez asa ceva la mine acasa si nu as vrea sa iau "teapa". Credeam ca voi gasi cu greutate asa ceva si am avut surpriza unei oferte abundente. Imi dai voie sa am mari semne de intrebare vis-a-vis de aceaste oferte. Cred ca nu este la indemana oricui sa produca asa ceva.
            RT

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Pentru putin.

              Adevarul este ca daca doriti sa ne povestiti despre aceste geamuri o sa ascultam cu mare atentie insa nu este corect sa postati un mesaj prin care doriti cu totul altceva.
              Este o mascare ieftina, mai ales ca datele dvs. de contact (coincidenta!) sunt prezente pe pagina producatorului - vezi terminatia mailului.

              Astea fiind datele problemei, aveti onoarea de a ne prezenta ce doriti de fapt sa afirmati cu acel geam antiglont si daca ne poate ajuta in lucrarile de constructii rezidentiale.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • roscatraian
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 304

                #8
                geam antiglont

                Nu stiu sa povestesc despre geamul antiglont, din acest motiv am rugat pe cineva care stie sa povesteasca. Inainte de a o face am cautat un material despre asa ceva si nu am gasit.
                Cred ca la o vila este util geam antiefractie, dar ma intrebam: daca tot se face o investitie ar costa cu mult in plus sa pui antiglont? Si ar merita? in ideea ca nu cred ca are cineva gand sa ma impuste in casa.

                Comentariu

                • Avatar Vizitator

                  #9
                  Re: geam antiglont

                  Postat în original de roscatraian
                  Nu stiu sa povestesc despre geamul antiglont, din acest motiv am rugat pe cineva care stie sa povesteasca. Inainte de a o face am cautat un material despre asa ceva si nu am gasit.
                  Cred ca la o vila este util geam antiefractie, dar ma intrebam: daca tot se face o investitie ar costa cu mult in plus sa pui antiglont? Si ar merita? in ideea ca nu cred ca are cineva gand sa ma impuste in casa.
                  nu e acelasi lucru

                  Sunt alte standarde si chiar alte materiale.

                  Geamul blindat, are de obicei grosimi de 28-36mm. Unii il fac din policarbonat.

                  Geamul antiefractie poate fi si din sticla, grosimi si mai mici de 15mm.

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #10
                    Domnul Rosca Traian, lasand la o parte ca figurati drept persoana de contact la o firma producatoare de geam "termopan" din Onesti, ce parere ati avea dvs. despre brutarul care v-ar intreba pe dvs, client, cum se face painea de secara, sa puna mai multe seminte, sa puna mai putine, sa puna drojdie etc?
                    Ar fi un profesionist un astfel de brutar, care habar nu are sa faca paine de secara, nu?
                    Sau daca ar veni vopsitorul auto la dvs sa va intrebe daca sa puna mai mult diluant in vopsea, sau sa puna lacul in vopsea sau sa-l dea peste, sau daca sa vopseasca perpendicular pe muchii sau longitudinal?
                    Cam ce parere despre competenta unor astfel de "meseriasi" ati avea?
                    Si sa stiti ca v-am urmat sfatul si am dat o cautare dupa "geam antiglont". Sincer va spun, eu nu am gasit nicidecum "multi" care sa declare ca pun geam antiglont la casa. Toti vorbeau de casierii, de ghisee bancare, d-astea.
                    Insa va recomand sa dati si dvs. o cautare dupa "Bulletproof glass". Sa vedeti ce dea informatii despre cum se face, despre compozitie, despre straturi, despre mod de laminare etc exista pe net...
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • roscatraian
                      Membru marcant
                      • 15.feb.2009
                      • 304

                      #11
                      Stimate domnule Klaus
                      Multumesc pentru informatii. Am o engleza deficitara si nu stiam cum se spune. Va trebui sa aleg ceva articole dupa poze si sa rog pe cineva sa mi le traduca, cel putin pe partea de termeni tehnici.
                      Aveti dreptate cu montatul la banci etc. Nici eu nu am spus la case decat in ultima interventie.
                      Am linie de facut geam termopan, utilizez curent geam antiefractie dar chiar nu stiu ce este acela geam antiglont. In tot cazul sunt sigur ca nu este geam termopan. Deci chestia cu brutarul si vopsitorul cade!

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 960

                        #12
                        Nu trebuie sa puneti pe cineva sa va traduca, puteti folosi cu rezultate satisfacatoare traducerile automatizate, gen google ( http://translate.google.com/ ).
                        Daca stiti alta limba straina decat engleza (franceza, spaniola, germana etc) puteti face si traduceri in acele limbi cu serviciul automatizat de la yahoo (fost al lui altavista) la http://babelfish.yahoo.com/
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • Glass
                          Incepator
                          • 08.apr.2009
                          • 1

                          #13
                          Re: Geam antiglont

                          Sunt tot felul de rețete. Sunt și brevete.

                          Postat în original de roscatraian
                          Cum se fabrica geamul antiglont? Este acelasi lucru cu geam antiefractie sau duplex? Ca prea se lauda multi ca monteaza geam antiglont!

                          Comentariu

                          • roscatraian
                            Membru marcant
                            • 15.feb.2009
                            • 304

                            #14
                            domnule glass, daca stiti sa-mi dati indicatii mai concrete, eventual retete sau nr. de brevete va raman recunoscator. cu stima

                            Comentariu

                            Procesare...