Case Inteligente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • biti
    Incepator
    • 20.ian.2006
    • 3

    Case Inteligente

    Ma intereseaza sa stiu si eu mai multe lucruri despre casele inteligente?
    Sunt firme in Bucuresti sau in Romania care sa realizeze asa ceva?
  • sorrrrrin
    Incepator
    • 20.ian.2006
    • 1

    #2
    salut, te intereseaza ceva in special? sau doar esti curios despre ce e vorba.
    Uite ce parere ai avea sa zicem despre niste jaluzele care sa se deschida/inchida la anumite ore, crezi ca ar avea succes pe piata?

    Sa zicem deskiderea/inkiderea becurilor in functie de prezenta in camera a unei persoane.. asu la anumite ore ca la jaluzele..

    Uite, eu am confectionat urmatorul lucru: sa controlezi becurile din camere (eu am facut pt 1 bec din camera mea) dupa internet si implicit dupa calculator (wireless).
    Bineinteles ca si jaluzelele pot fi controlate dupa internet daca foloseste la ceva.. si orice altceva .. doar partea mecanica sa reusesti s o faci .. asa ca daca cineva se ofera pentru vreo afacere in domeniu.. : sorrrrrin@yahoo.com

    Comentariu

    • biti
      Incepator
      • 20.ian.2006
      • 3

      #3
      Ma intereseaza cat mai multe amanunte in acest domeniu. Ma intereseaza firme care fac case inteligente, echipamente pentru case inteligente si de ce nu ma intereseaza persoane care au aceleasi curiozitati ca si mine.

      Comentariu

      • Ing. Teodor BALAN
        Membru
        • 25.feb.2006
        • 268

        #4
        Case inteligente

        Sistemele actuale cele mai intalnite pentru a pune in functiune automatizarile complexe ale unei case se numesc "Sisteme X-10".
        Pentru cei interesati, pot pune la dispozitie un fisier pdf cu prezentarea sumara a unui astfel de sistem, care include un sistem inteligent de alarmare wireless si posibilitatile de actionare automata a echipamentelor casnice.
        Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

        Comentariu

        • biti
          Incepator
          • 20.ian.2006
          • 3

          #5
          case inteligente

          Ma intereseaza tot ce tine de case inteligente asa ca vreu si eu pdf-ul ala.
          Trimite-l la biti.vl@gmail.com

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #6
            Case Inteligente

            Pentru cine doreste sa se documenteze in privinta conceptului de "Case inteligente" ii recomand adresa: smarthome.com/ din SUA.
            Cred ca in acest caz importante sunt ideile pe care le poate sugera persoanelor intresate, deoarece aceste produse sunt din ce in ce mai prezente de cativa ani si pe piata romaneasca.
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            Procesare...