Furtun de nivel - exista alternative?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • eexcalade
    Incepator
    • 29.ian.2006
    • 44

    Furtun de nivel - exista alternative?

    Buna ziua, fac o casa si muncitorii iau nivelul cu un furtun, cam primitiv zic eu.
    Stiti cumva daca exista in Romania un instrument de nivel electonic?
    Si de unde as putea cumpara unul?
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #2
    o fi primitiv dar pe majoritatea santierelor asa ceva se foloseste asa ca nu trebuie sa iti faci griji

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 959

      #3
      Exista "poloboace" cu raza laser, cu un pret de cateva milioane bunicele.
      Si sunt la fel de eficiente ca sistemul cu furtun (sau invers, cum vreti sa o luati).
      Sistemul cu furtun se foloseste de altfel si prin alte tari, mai "europene"...
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 401

        #4
        furtun de nivel

        "sculele electronice"de nivel sunt calibrate sau metrologate in laborator la 20grd.celsius.In teren sunt folosite la temperaturi diferite si daca sunt lovite sau tranportate necorespunzator se decalibreaza.Pe cand clasicul furtun de nivel daca este umplut corect fara bule si nu calca vreun meserias pe el ,indica precis dar,depinde de cine "citeste".
        KATA

        Comentariu

        • fany
          Incepator
          • 27.ian.2006
          • 18

          #5
          Re: Furtun de nivel???

          Postat în original de eexcalade
          Buna ziua,fac o casa si muncitorii ia nivelul cu un furtun,cam primitiv zic eu.Stiti cumva daca exista in romania un instrument de ni vel electonic?Si de unde as putea cumpara unul?
          d.........................Exista unul ,,TREPIED GIROSCOPIC CU LASER,, ajuta la trasarea nivelului si configuratia peretilor ,dar este foarte scump----20 mil.lei vechi

          Comentariu

          • cristimesterul
            Incepator
            • 28.feb.2006
            • 2

            #6
            solutia finala !!

            ..un furtun de vin sau rachiu !! ..succes.. :P

            Comentariu

            • cosmin rotaru
              Incepator
              • 21.feb.2006
              • 92

              #7
              si la mine tot cu furtunu au luat nivelul... dar nu inteleg cum. Nu am participat la "operatiune". Am intrebat - au balmajit ei ceva, dar cred ca daca mi-ar fi dat toate detaliile ar fi trebuit sa ma ucida la urma...
              Poate cineva de-aici sa-mi dea o explicatie?

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru Marcant
                • 25.ian.2006
                • 401

                #8
                furtunul de nivel lucreaza pe un principiu fizic cel al vaselor comunicante.
                daca avem un furtun ramificat in cate vrem noi cu conditia ca toate capetele sa fie ridicate aproximativ la acelasi nivel apa introdusa in furtun va fi,datorita acestui principiu in toate capetele la acelasi nivel.
                la furtunul de nivel datorita sectiunii relativ mici a furtunului acesta se umple prin"tragere"dintr-un vas pentru a nu avea bule de aer,cand s-a umplut se obtureaza capetele se golesc putin pentru a avea spatiu de manevra apoi se aseaza pe "perete"se lasa capetele libere si dupa ce se "linisteste"apa avem acelasi nivel la ambele capete.
                daca vrem sa transmitem un nivel deja existent atunci ridicam sau coboram capetele pana cand nivelul apei ajunge sa corespunda cu marcajul dat.
                atentie sa nu calcati pe furtun in timpul masuratorilor.
                dupa folosire goliti furtunul pentru a evita depunerile pe peretii furtunului.
                KATA

                Comentariu

                • cosmin rotaru
                  Incepator
                  • 21.feb.2006
                  • 92

                  #9
                  mai clar de atat nu se putea! Acum ca mi-ai zis, mi se pare f simplu, logic si f. eficient!

                  Multumesc!

                  (mi se pare mai sigura solutia asta decat cea cu laserul, cu problemele lui de calibrare..)

                  Comentariu

                  Procesare...