Case din containere maritime dezafectate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • laurentiu bogdan
    Incepator
    • 28.feb.2006
    • 25

    Case din containere maritime dezafectate

    In Anglia, Noua Zeelanda etc. exista o moda mai noua: case ieftine asamblate din containere de transport maritim (containerele au cam 15 mp fiecare). Pot avea chiar si trei-patru etaje.
    A aparut chestia asta si in Romania? Si ce proiectant ar putea face proiectul complet, inclusiv memoriul de rezistenta? Se poate primi autorizatie de constructie pentru asa ceva?
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Re: Case din containere maritime dezafectate

    Postat în original de laurentiu bogdan
    In Anglia, Noua Zeelanda etc. exista o moda mai noua: case ieftine asamblate din containere de transport maritim (containerele au cam 15 mp fiecare). Pot avea chiar si trei-patru etaje.
    A aparut chestia asta si in Romania? Si ce proiectant ar putea face proiectul complet, inclusiv memoriul de rezistenta? Se poate primi autorizatie de constructie pentru asa ceva?
    La firma unde lucrez am achizitonat astfel de containere, sunt dispuse P+2 si cazam in ele 140 muncitori.
    Cauta pe Internet ca sunt astfel de firme.

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru Marcant
      • 25.ian.2006
      • 401

      #3
      case din containere maritime dezafectate

      poate ca locuinte sociale sau sezoniere.
      am locuit in israel in asa ceva.au clima calda.
      nu cred ca vrei sa locuiesti o viata in asa ceva oricate finisaje ar avea.
      KATA

      Comentariu

      • laurentiu bogdan
        Incepator
        • 28.feb.2006
        • 25

        #4
        Eu ma gandeam la o casa adevarata, cu arhitectura adecvata, in care containerele sa fie folosite ca elemente modulare prefabricate. Peretii pot fi decupati in asa fel incat sa se formeze camere de diferite dimensiuni, fara sa fie afectata structura de rezistenta a containerelor. Clima nu conteaza, se poate folosi termoizolatie la fel ca la orice casa.
        Chestiunea ecranarii electromagnetice nu cred sa fie grava, ferestrele sunt probabil suficiente ca sa o limiteze. In vagonul de metrou, de pilda, busola arata tot nordul.
        Problema e cat de scumpe sunt containerele, cine face proiectul, dacã se autorizeaza etc.

        Laurentiu Bogdan

        Comentariu

        • KATALIN
          Membru Marcant
          • 25.ian.2006
          • 401

          #5
          casa din containere maritime dezafectate

          acum doi ani vroiam sa cumpar 2 containere pentru o extindere si un container casat(deformat sau corodat pe ici pe colo)costa 15/25 milioane lei vechi.
          aceste containere trebuiesc transportate,necesita macara,debitate tablele inutile,imbinari sudate,etc.
          in afara de asta esti conditionat de dimensiuni,metalul necesita acoperiri contra coroziunii,iar o acoperire de calitate si durata presupune degresare,sablare,etc.
          cred ca atat timp cat nu se face acest lucru la scara mare nu este rentabil,mai bine contactezi o firma de constructii case cu structura metalica.
          functie de suprafata acestea ajung intre 30.000/40.000 euro fara proiect(cca 1000 euro),fara fundatie.
          daca apelezi la un arhitect acesta poate solicita structuristului sa-ti faca cadre metalice desi sincer cred ca te va speria cantitatea de metal,gusee,contrafise,contravanturi,suduri ce sunt necesare pe o structura.
          mai convenabile la pret sunt structurile din profile zincate pt.hale industriale dar nu cred ca se pot adapta pt.locuinte si nu sunt sigur ca normativele permit asta,iar sa te apuci de omologari mai bine lipsa...
          poate stie cineva mai multe...
          KATA

          Comentariu

          • alynna
            Incepator
            • 08.aug.2010
            • 1

            #6
            containere de locuit

            Daca doriti containere de locuit puteti intra pe site-ul hhtp://www.container-containere.ro/ Nu e foarte mediatizata compania, dar preturile sunt bune, mai ales ca exista si multe containere second-hand. Ce sa facem, asta este, provizoriu putem locui si in asa ceva...Si daca ai un teren e pacat sa nu il valorifici. Macar nu mai platesti nicaieri chirie.

            Comentariu

            • containere
              Incepator
              • 20.mai.2013
              • 15

              #7
              Răspuns la: Case din containere maritime dezafectate

              Am urmarit aceste discutii . Eu vand containere maritime second hand si noi, de aceea pot fi subiectiv dar, in alte tari folosirea containerelor maritime pentru constructia de case a devenit ceva firesc . Foarte des avem solicitari de la persoane care lucreaza in afara tarii si au pamant in Romania, oameni care au vazut ce minunatii se pot construi din aceste containere.
              Atentie, containerele maritime se folosesc pentru structura lor solida, ele sunt fabricate pentru a rezista la greutati de zeci de tone, pot fi stivuite pe maxim 7 nivele, incarcate , ganditi-va la containerele maritime ca la structura de rezitenta a casei, gfinisajele si sistemul de izolatie ales este cu totul si totul alta poveste.
              Vanzator containere .

              Comentariu

              Procesare...