Intabulare mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • titi2009
    Incepator
    • 24.sep.2011
    • 8

    Intabulare mansarda

    Am finalizat construirea unei mansarde pe o constructie veche la care am carte funciara.Am facut receptia mansardei si am obtinut de la Primarie certificatul fiscal al mansardei. Care sunt urmatorii pasi pentru inscrierea mansardei in cartea funciara?
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 142

    #2
    Cautati o firma să vă facă măsurătorile cadastrale :
    Costuri ~:
    - 500 RON tarif firma cadastru
    - 60 RON +0,05% din valoarea de impozitare a construcţiei (specificată în certificatul fiscal) pentru înscrierea la OCPI a construcţiei (întabularii)
    - 20 RON obţinere Extras carte funciară pentru teren (puteţi opta, fără costuri suplimentare, să-l solicite firma în numele dumneavoastră, doar completând o cerere la sediul firmei)
    - 36 RON (legalizări – AC, PV recepţie; la legalizare se taxează fiecare PAGINA, nu documentul, la doua pagini/ document este ca şi cum aţi avea 2 documente de cîte o pagină )
    - xx RON benzină prin oraş
    Documente cu care să vă prezentaţi la firma de cadastru:
    - copii legalizate după: AC, PV recepţie finală, aprobare Dir Agr şi aviz OCPI
    - copii după: actul de proprietate al terenului, actul de identitate al proprietarului, planul de încadrare şi amplasament (al terenului pe care s-a realizat construcţia)
    - certificatul fiscal de la primărie, în original
    PV recepţie finală şi certificatul fiscal se eliberează într-o zi (1 buchet de flori sau ciocolată sau..., se poate în aceeaşi zi cu efectuarea recepţiei).
    Extrasul de carte funciară de la OCPI (fără de care firma de cadastru nu termină documentele) 2 – 3 zile.
    Documentele firmei de cadastru – când vor muşchii lor, în funcţie de cât de pregătiţi sunt şi de câţi oameni au la dispoziţie (sau cum se respectă).
    Înscrierea construcţiei la OCPI – 12 zile.
    Nu mai trebuie mers la judecatorie.
    Asta e tot.

    Comentariu

    Procesare...