Alegerea variantei constructive

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Roxana Florescu
    Incepator
    • 22.mar.2006
    • 2

    Alegerea variantei constructive

    Am o casa la curte pe care intentionez sa o consolidez si sa o mansardez partial. Mentionez ca locuinta are fundatie continua de 30 cm. Am o mare dilema asupra solutiei constructive, respectiv beton armat cu zidarie, metal, lemn sau sistemul amvic. Teoretic as alege varianta cea mai ieftina si mai rapida. Ce puteti sa ma sfatuiti?
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 401

    #2
    dilema dvs. o poate rezolva un arhitect mai ales ca doriti o mansardare.
    KATA

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 749

      #3
      Buna!
      Un arhitect va alege solutia optima atat pentru consolidare cat si pentru mansardare.Altfel riscurile sunt mari!
      Tot impreuna cu el puteti alege o varianta optima pret/timp/calitate.

      Comentariu

      • lGp
        Incepator
        • 14.apr.2005
        • 80

        #4
        nici macar arhitectul nu se va aventura singur sa va dea un raspuns.
        raspunsul il veti obtine de la un arhitect si un structurist. in primul rand, inginerul de rezistenta va avea cuvantul cel mai greu: el va decide sistemul structural care se va adopta astfel incat sa se poata construi propunerea arhitectului...
        eu va sfatuiesc sa dicutati cu amandoi
        ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 749

          #5
          Salut!
          Ai dreptate IGp!
          Eu ma bazam pe faptul ca arhitectii nu umbla niciodata singuri!
          Oricum studiul trebuie sa inceapa de la natura solului si de la fundatie!

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 401

            #6
            arhitectul este seful proiectului ceilalti sunt oamenii lui pe care nu prea ii vedeti.
            KATA

            Comentariu

            • Roxana Florescu
              Incepator
              • 22.mar.2006
              • 2

              #7
              Multumesc pentru sfaturi. Arhitectul si inginerul de rezistenta mi-au recomandat structura de beton armat cu zidarie la parter iar mansarda din lemn. Ceea ce m-a facut sa adresez aceasta intrebare a fost determinata de multimea de reportaje si articole referitoare la alte solutii de constructii in afara celor clasice care sunt mai ieftine si mai rapide. Raspunsurile dvs. m-au convins ca trebuie sa respect parerea lor si sa nu fiu influientata de media.

              Comentariu

              • Marina Popa
                Membru
                • 23.feb.2006
                • 172

                #8
                Cred ca o metoda mai ieftina este cea din lemn dar in functie de structura de rezistenta se poate alege si varianta caramida.
                Mi se pare totusi temelia cam mica ..Varianta lemn e rapida (sunt firme specializate )iar in interior puteti pune rigips pentru o casa clasica sau puteti lasa lemnul pentru o casa rustica Dar intradevar e bine sa vorbiti cu un arhitect care va va face un antecalcul Atunci veti vedea ce alegeti

                Comentariu

                Procesare...