regie proprie - MARE ATENTIE cu cine lucrati...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmin rotaru
    Incepator
    • 21.feb.2006
    • 92

    regie proprie - MARE ATENTIE cu cine lucrati...

    Vecinul meu isi face o casa de BCA. A inceput-o de cativa ani - e mai mult prin italia, la lucru. Isi plateste cate-o echipa (sa continue sau sa repare ce-au facut cei dinainte) si pleaca inapoi la lucru. Cred ca s-a si zgarcit (PREA MULT!) si a luat cele mai ieftine echipe. Nu stiu ce s-a intamplat, cum a ajuns in situatia in care e, dar e groaznic cum e construita casa. Ma refer la rezistenta, ca la arhitectura... e dupa gustul lui.
    Ieri am intrat pentru prima data la el in casa. Dupa ce am vazut, mi-e frica sa stau LANGA ea, nu in ea... Mi-e teama ca la primul cutremur casa lui va ajunge (si) la mine in curte.
    Dar am sa las imaginile sa vorbeasca, fara alte explicatii. Greselile sunt destul de mari ca oricine sa le observe fara explicatii (din pacate)...
  • cosmin rotaru
    Incepator
    • 21.feb.2006
    • 92

    #2
    mai doua poze...

    Apropos: din cate stiu, rezistenta (stalpi, buiandrugi, centuri) trebuie sa fie mai elaborata la o casa de BCA (eu la porotherm am centuri si stalpi de 25X25)...

    Comentariu

    • cosmin rotaru
      Incepator
      • 21.feb.2006
      • 92

      #3
      a dou-a poza nu a mers in mesajul anterior

      Comentariu

      • aikido
        Incepator
        • 26.mai.2006
        • 4

        #4
        Auuuu!

        Nu mi-as face mari probleme pt. centurile alea de 5 cm (sunt imediat sub sarpanta, totusi) dar ultima poza....ce e ala, semistalp?
        Eu stalpii ii am de 25x25, iar unii de 35x35 (colturile).

        Am facut casa tot in regie proprie, eu cu socrul si tatal meu, dar....socrul meu a facut case in Grecia, in Germania si valea Prahovei in ultimii 15 ani, asa ca am mers cu incredere.

        Comentariu

        • cosmin rotaru
          Incepator
          • 21.feb.2006
          • 92

          #5
          "asa ca am mers cu incredere."
          Noi suntem in Timisoara. Nu stiu cum e in alte orase, dar autoritatile locale au devenit destul de stricte in privinta constructiilor. Deci nu e vorba de mers pe incredere. Iti trebuie obligatoriu diriginte de santier, o tona de procese verbale si totul facut ca la carte. De exemplu mie nu-mi semneaza inspectorul zonal receptia lucrarii pana nu termin ignifugarea podului...
          In cazul vecinului despre care vorbeam, eu nu am vazut vreun diriginte de santier pe acolo.. ma rog. Ma indoiesc ca va putea sa-si intabuleze casa. Totusi, suta de euro rezolva orice in RO, asa ca nu m-as mira. Of...

          Aoperisul e din ce in ce mai lasat. Am crezut ca e doar de la grinzi si de la faptul ca nu sunt sprijinite cum trebuie pe pereti. Dar abia zilele trecute am observat cauza: latetii verticali care sustin tigla nu sunt batuti de-a lungul capriorilor (pe capriori) ci intre ei... Deci sutele de Kg ale tiglei stau pe scanduri...

          Comentariu

          • aikido
            Incepator
            • 26.mai.2006
            • 4

            #6
            Incredere in priceperea lui....ca si eu am avut proiect, receptia pe faze (fundatii, stalpi etc).
            Numai ca executantii am fost noi, familia, la rosu. Am cumparat scule (betoniere, bormasini, circulare etc), am legat la etrieri de mi-a venit rau , munca titanica...dar casa a iesit superba. La finisaje am apelat la oameni recomandati, carora le-am dat cheile dar stiam de unde sa ii iau (vecini).
            Si in + verificam cam tot ce se facea, unde nu mi-a placut am refacut...

            Eu sunt om cu pregatire financiara, deci nu aveam nici o idee despre contstructii...ei, a durat cam 1-2 ani in care m-am dedicat acestei case, zi de zi. Merita? Da, pentru ca am scutit niste bani (vreo 15-20 mii de euro) si a fost o experienta de viata fantastica.

            Am vazut in pozele de mai sus grinzi intrerupte cu BCA..."las-o ba ca merge asa", nu se vede, intra tencuiala peste....boiandrugi la usa din scandura...ha-ha!

            Comentariu

            • cosmin rotaru
              Incepator
              • 21.feb.2006
              • 92

              #7
              "Incredere in priceperea lui..." - nu am vrut sa zic ca nu e ok. Doar ca si in cazul in care NU te intereseaza cum iasa, trebuie sa te gandesti ca la un moment dat cineva o sa vada ce ai facut... Un inspector zonal cu mintea la cap, n-o sa-i semneze nici o hartie la casa aia.

              Eu cat am lucrat cu muncitori, dimineata i-am vizitat sa vad ce planuri au pe ziua respectiva, ce si cum o sa faca, iar seara (cand ieseam si eu de la servici) mergeam sa vad ca totul e facut cum trebuie.
              Acum mai lucrez si eu cate ceva pe la casa, sa mai economisesc ceva bani, dar doar acolo unde cred ca ma descurc cel putin la fel de bine ca un muncitor pe care l-as plati...

              Comentariu

              • bigjoe
                Membru Marcant
                • 19.mai.2006
                • 481

                #8
                Buna

                Nu cade stai linistit arata ca DRACU...sunt de acord dar nu cade.

                De fapt dupa prima poza si vezi cate scanduri a pus a pus DUBLU..
                asa ca de rezistenta este in rest...la Finisare se scoate.

                Oricum am vazut case care sa cada asta nu este ba mai mult...ai sa razi dar ideea cu scandura acolo chiar AJUTA la cutremur.
                Lemnul este mult mai elastic ca BCA evident si la Cutremur osa vezi blocuri darimindu-se dar nu asta.

                In rest ce sa zic....arata ca dracu de acord aici.

                da e si vina celui care conduce echipele..ce ceri asta ti se face.
                ai grija ..

                Comentariu

                • cosmin rotaru
                  Incepator
                  • 21.feb.2006
                  • 92

                  #9
                  nu stiu... sper sa ai dreptate. Dar au vazut si altii acoperisul si concluzia e ca trebuie reintarit, sau cel mai bine dat jos si pus din nou...

                  Atasez o poza cu problema pe care am descris-o in postul anterior.

                  Comentariu

                  Procesare...