Avantaje si dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2466

    Avantaje si dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

    Salutare tuturor celor care vor citi acest mesaj.

    De ceva vreme incerc sa aflu cat mai multe informatii despre constructia caselor pe structura din lemn.
    Am gasit suficiente informatii despre constructia caselor in sistem framing, insa nu am reusit sa gasesc
    opinii ale celor care si-au construit si locuiesc in astfel de case.
    Ma intereseaza:
    - cat sunt de eficiente din punct de vedere energetic (in sezonul rece si in cel cald)
    - care este sistemul de incalzire cel mai eficient intr-o zona in care nu exista retea de gaze
    - cu ce probleme s-au confruntat in timp (dilatari, deformari ale structurii, crapaturi ale peretilor,
    infiltratii de apa, aparitia mucegaiului, insecte, rozatoare, alte probleme)
    - daca recomanda si altora construirea unor astfel de case ca si locuinte permanente
    - care a fost pretul/mp construit la gata
    - daca pot recomanda firme serioase care construiesc astfel de case, sau daca nu recomanda
    pe cei care au realizat constructia casei lor

    Orice comentariu este apreciat si orice link va fi citit.
    Intentionez sa construiesc casa din foto atasat si de aici interesul pentru casele pe structura din lemn.

    Va multumesc pentru raspuns
    Fișiere Atașate
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2466

    #2
    Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

    Daca, de ieri, au fost 45 de accesari ale topicului inseamna ca exista interes pentru subiect.
    Chiar nu exista membrii pe forum care sa-si fi construit o casa pe structura din lemn?
    Nu doreste nimeni sa ne spuna si noua daca facem bine alegand o astfel de varinata de constructie?

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

      Pana se hotarasc cei care locuiesc in astfel de case sa ne spuna parerile lor, va las sa cititi ce am gasit eu pe diverse site-uri

      Avantajele caselor pe structura din lemn
      1. Pretul scazut: cel mai puternic factor, care influenteaza deciziv decizia finala cu privire la tipul de casa construit.
      Pretul variaza intre 80-100 euro/mp pentru o costructie "la rosu" si intre 300-350 euro/mp pentru o constructie la cheie.
      Bagam si taxele aici.
      Asadar, cu aproximativ 35.000 euro iti poti construi o casa de 100 mp, complet finisata.
      Pretul este foarte tentant, si clar, foarte scazut fata de celelalte tipuri de constructii.
      2. Timp de executie foarte mic:
      - timpul necesar constructiei unei case la cheie este de maxim 100 zile lucratoare.
      - se pot executa în orice anotimp. Din acest punct de vedere, intrece de departe alte tipuri de constructii.
      3. Eficienta din punct de vedere termic:
      - lemnul este un material poros, ce pastreaza caldura pe timp de iarna si asigura o clima placuta vara.
      - structura lemnului contine bule de aer, care limiteaza abilitatea de a conduce caldura si ajuta la minimizarea energiei
      necesare pentru incalzire
      - lemnul este un foarte bun izolator termic astfel ca vei economisi bani pentru incalzirea locuintei pe timp de iarna.
      - consumul energetic pentru incalzire este redus cu pana la 50% fata de solutiile constructive clasice.
      - lemnul este un excelent izolator termic, rezistenta pe care o opune trecerii unui flux termic este de 300 de ori mai mare
      decât a otelului si de 10 ori mai mare decat a betonului.
      - asigura un comfort termic excelent indiferent de anotimp (casele din lemn fiind calduroase iarna si racoroase vara).
      Temperatura peretilor - chiar si iarna - este de 18 grade comparativ cu 5 grade la peretii din zidarie.
      Datorita unei inertii termice foarte mici,o casa din lemn se incalzeste imediat,chiar si in timpul iernii dupa o pauza foarte mare.
      - casele pe structura de lemn cu pereti tip „ sandwich” asigura un consum redus de energie pentru încalzirea locuintei pe
      timp de iarna si racirea pe timp de vara
      - lemnul mentine umiditatea la un nivel optim, aerul din interior nefiind niciodata prea uscat sau prea umed.
      Deasemenea, odata cu pastrarea umiditatii in casa la un nivel optim, se mentine si temperatura.
      Case din lemn sunt recunoscute ca avand un sistem propriu de aer conditionat, sistem de aer conditionat Pur Natural.
      O casa care nu are probleme cu gradul de umiditate va avea si o temperatura constanta.
      4. Flexibilitate:
      - daca lemnul este de calitate si casa construita corect, in cazul unui cutremur casele din lemn au o flexibilitate mai mare,
      datorita materialului - lemnul suporta mai bine diverse socuri seismice
      - lemnul este un material elastic ce asigura rezistenta constructiei la seisme cu magnitudine de peste 8 grade pe scara Richter
      5. Avantaje ale aspectului exterior: exteriorul unei astfel de constructii poate varia in functie de preferintele fiecaruia.
      Avantajul major este ca acest tip de casa are un aspect placut, de cabana, daca nu este imbracata la exterior.
      In acelasi timp finisajele exterioare pot masca tipul constructiei. Deci ramane la alegerea fiecaruia cum trebuie finalizata la exterior.
      6. Lemnul prin celulele sale absoarbe si emana umiditate regularizand astfel mediul ambiental interior.
      Lemnul nu permite depunerea de praf, casele din lemn fiind recomandate persoanelor cu deficiente ale aparatului respirator
      sau persoanelor ce sufera de alergii.

      Dezavantajele caselor pe structura din lemn
      1. Un grad ridicat de risc in caz de incendiu:
      Desi cei care se ocupa de constructia unei astfel de case, sustin ca lemnul este tratat si rezista la incendii, lucrurile nu stau tocmai asa.
      Intr-adevar lemnul folosit la constructuia caselor, este tratat ignifug, doar ca acest lucru este facut destul de superficial la noi in tara.
      Chiar daca se dau mereu exemple de case pe structura din lemn construite in tari precum S.U.A sau Canada, calitatea constructorilor
      si a materialelor folosite acolo este mult mai ridicata decat in Romania. Asadar in cazul unui incendiu serios, constructia poate fi distrusa complet.
      Unii considera ca, durabilitatea caselor pe structura din lemn este mare în conditiile în care se asigura protectie împotriva focului si putrezirii.
      2. Un grad ridicat de risc la inundatii: In cazul unei inundatii serioase, precum spargerea unei tevi, un robinet uitat deschis etc,
      lemnul se imbiba de apa si apar probleme serioase cu mucegaiul.
      3. Izolatie fonica slaba:
      Lemnul este prost izolator fonic, nu opreste suficient zgomotul.
      O problema unanim acceptata de sustinatorii acestui tip de constructie este scartaitul.
      In timp, lemnul se lasa, se umfla in diferite zone si de aici apar problemele cu scartaitul podelei, un zgomot destul de enervant.
      Pentru casele cu etaj, zgomotul de la etaj este amplificat destul de tare la parter, ceea ce este chiar suparator.
      Pe de alta parte se apreciaza ca, peretii tip 'sandwich' ofera o foarte buna izolatie termica si fonica.
      4. Valoarea unei astfel de constructii scade foarte mult in timp:
      Datorita faptului ca in tara noastra oamenii inca au indoieli foarte mari legate de casele din lemn, acestea vor fi foarte greu de vandut.
      Daca ti-ai construit o casa pe structura din lemn si din diverse motive doresti sa o vinzi (nu neaparat ca esti nemutumit de calitatea constructiei),
      vei intampina dificultati mari si te vei lovi de preconceptia oamenilor legata de acest tip de constructie, indiferent de cat de buna sau rezistenta este.
      5. Nevoia constanta de reparatii:
      O casa din lemn necesita mai multa atentie in timp, fata de alte constructii.
      La un interval de 5-10 ani trebuiesc facute diverse reparatii, in special la acoperis.
      Pe de alta parte, garantia pentru structura de rezistenta este de 50 ani, iar durata de viata a unei case pe structura de lemn poate depasii usor 100 de ani.

      Si poate mai aflam si altele.

      Comentariu

      • bgzaharia
        Incepator
        • 08.mai.2012
        • 2

        #4
        Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

        Sunt multe avantaje pentru construirea unei case din lemn, dar si multe probleme care apar. Eu personal nu mi-am construit, dar mi-as dori in viitor. In schimb, stiu pe cineva care si-a facut cu aprox 40 000 euro o casa din lemn si a descris majoritatea dificultatilor care pot aparea.

        bafta

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2466

          #5
          Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

          Multumesc Bogdan pentru raspuns.
          Problemele mentionate de prietenii tai sunt probleme cu care se confrunta toti cei care doresc sa-si faca o casa.
          Din fericire, eu am scapat de o parte din problemele prietenilor tai.
          Am un loc in intravilan, am vecini, am realizat bransamentul electric si am forat un
          put de medie adancime, am finalizat imprejmuirea, am o cabana din lemn unde pot
          sa trag cand vreau sa ma duc la tara.
          Pana la constructia casei mai este ceva timp.
          Ar fi interesant de aflat, de la pretenii tai, care au fost problemele care au aparut dupa
          constructia casei, in perioada de exploatare, daca o putem numi asa.

          Comentariu

          • alone_frank
            Membru
            • 06.feb.2012
            • 136

            #6
            Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

            Nici un proiect/casa nu se aseamana cu altul/alta, problemele unora nu apar la ceilalti si mai ales daca constructorii difera nici macar nu se poate face comparatie intre rezultate pentru ca know-how -ul poate fi diferit.
            Eu unul iubesc lemnul si daca ar trebui maine mi-as face o casa din lemn,
            dar nu baloon framing in nici un caz...si mai ales nu in Romania ...exista alte solutii mult mai bune pe structura de lemn.
            - Extrem de putine firme poseda know-how Cei mai multi o fac dupa ureche aplicand concepte prost intelese
            - Baloon-framingul a fost dezvoltat tocmai pentru a folosi lemn de mai proasta calitate.
            - Lemnul folosit difera in calitate si de cele mai multe ori asta duce la reactii diferite ale casei pe "sectoare"
            - Lemnul impregnat prin vidare aproape nu exista.
            - O casa moderna de lemn NU se face pe santier ci este prefabricata.
            - O casa are multe -multe cuie simple (In Ro) .si nu poti verifica cu adevarat calitatea imbinarilor decat la un eveniment major ( cutremur)
            - In Romania placile multicui , I-joist-uri si/sau grinzile zabrelite de planseu nu sunt populare si pot parea scumpe daca nu este cineva sa iti explice utilitatea
            - Extrem de putini diriginti de santier au habar cum trebuie sa arate o casa de lemn.
            - Economiile pentru a face casa ieftina duc la izolatii necoresponzatoare si la efectul "casa cu soricei"

            De pe alta parte o casa din lemn bine facuta nu e semnificativ mai ieftina decat una clasica.
            De asemenea nu necesita o intretinere mai anevoioasa decat una din caramida, si mult mai calduroasa.
            Impozitul este 50%, se construieste mult mai repede si durata de viata reala este cu putin mai scurta decat la o casa "clasica"

            PS O alta prostie raspandita in Romania se refera la susceptibilitatea la incendii.
            Incendiile apar la instalatiile electrice sau la cos. In cazul cosului si casa de lemn ca si la casa clasica sarpanta este din lemn deci 0-0
            A nu se uita in acesta comparatie de zonele mansardate si de planseele de lemn care fac casa clasica sa fie 20-40% din lem
            La instalatiile electrice unde apare incendiu in casa de lemn apare si la aia clasica cu diferenta ca daca casa de lemn se distruge complet la o casa clasica "murata "de pompieri mai raman niste ziduri negre la care sa te holbezi pentru ca prea multe nu poti mai faci cu ele decat cu o mare de suma de bani.
            Ultima editare de alone_frank; 24.ian.2023, 16:05.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2466

              #7
              Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

              alone_frank. Sti pe cineva care poate construi o casa din lemn bine facuta?.
              O firma care sa "posede know-how", sa foloseasca placile multicui pentru imbinari,
              care sa foloseasca lemn tratat, care "stie cum trebuie sa arate o casa de lemn",
              care sa nu foloseasca "tehonologia Baloon-framing" si care in final sa nu construiasca o "casa cu soricei"

              Comentariu

              • alone_frank
                Membru
                • 06.feb.2012
                • 136

                #8
                Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

                In functie de tehnologia aleasa, de dimensiunea /complexitatea proiectului,nivelul de finisaj (rosu/cheie) , de locatia proiectului
                exista mai multe firme care pot fi abordate .

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2466

                  #9
                  Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

                  alone_frank. Pentru o casa ca cea din fotografiile din topic, ce firme poti sa-mi recomanzi.
                  Are SCD 63mp. Este parter. Se va realiza in sistem framing.

                  Comentariu

                  • dan-alexandru
                    Incepator
                    • 13.mai.2013
                    • 1

                    #10
                    Răspuns la: Avantaje-dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

                    Salut fanero!
                    Nu stiu daca ti-ai construit sau nu casa, dar poate pot sa te ajut cu niste informatii. Si eu am cautat acelasi lucru acum 5 ani cand mi-am facut o casuta de 140mp pe structura de lemn.
                    Conectorii multicui, casa calculata corespunzator, lemn tratat bine antiseptic, antifungicid si ignifug, material uscat....toate criteriile acestea le-am gasit la o firma din orasul meu natal, Brasov. Mai exact Rasnov. Am facut casa cu ei, de 5 ani nu am avut probleme de nici un fel, iar acum am inceput si o pensiune cu aceeasi firma in zona Bran. Iti las un link aici, nu ca sa fac publicitate, dar ca sa iti faci o idee: http://sinaigroup.ro/.
                    P.S. Daca deja ti-ai cosntruit casa, sa o stapanesti sanatos!

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2466

                      #11
                      Răspuns la: Avantaje si dezavantaje ale caselor pe structura din lemn

                      @dan-alexandru
                      Sa o stapanesti sanatos pe a ta.

                      Multumesc pentru informatii.
                      Nu mi-am construit inca casa.
                      Ma voi apuca de ea in primavara viitoare.
                      Pentru mine si pentru alti colegi de forum, orice informatii suplimentare sunt binevenite.

                      Daca poti sa ne spui care este structura peretilor exteriori si ce temperatura ai in interior vara si iarna fara nici o sursa de racire/caldura.

                      Comentariu

                      • alexa_adrian2001
                        Incepator
                        • 14.ian.2019
                        • 3

                        #12
                        Salutare,
                        sunt curios daca ai reusit sa iti faci casa asa cum ti-ai propus.
                        Dupa atatia ani cred ca ai putea tu acuma sa ne dai un feedback. Chiar sunt curios, ma intereseaza si pe mine acest tip de case.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2466

                          #13
                          @alexa_adrian2001

                          Aici poti sa vezi ce s-a finalizat.
                          Salutari tuturor membrilor Forumului. Am ajuns si la momentul inceperii constructiei casei mele de vacanta din comuna Rasuceni - judetul Giurgiu. Casa, pe structura din lemn, va avea o suprafata construita de 43,50 mp si o terasa acoperita de 17,25 mp. Pentru toamna aceasta mi-am propus sa realizez fundatia, urmand ca in



                          Ca sa ajung aici, am lucrat cu doua firme si sapte echipe de meseriasi.
                          Numarul mare se explica prin faptul ca in Romania "meseriasii" nu prea stiu sa construiasca case pe structura din lemn.
                          Si, mai mult, nu stiu care este diferenta dintre o casa din lemn si o casa cu structura de rezistenta din lemn.
                          Cu problema asta o sa te confrunti si daca vrei sa asiguri facultativ casa.
                          Cu greu, am gasit la Groupama intelegere si am putut sa asigur facultativ casa.

                          O sa incerc sa raspund la intrebarile pe care mi le-am pus singur in prima postare:

                          - cat sunt de eficiente din punct de vedere energetic (in sezonul rece si in cel cald)
                          Daca sunt bine construite (se foleste vata minerala bazaltica pentru "umplerea" golurilor) sunt foarte eficiente din punct de vedere energetic
                          - care este sistemul de incalzire cel mai eficient intr-o zona in care nu exista retea de gaze
                          Sobe cu lemne (construite in asa fel incat sa poti incalzi doua camere cu o soba) sau centrala termica pe peleti.
                          - cu ce probleme s-au confruntat in timp (dilatari, deformari ale structurii, crapaturi ale peretilor,
                          infiltratii de apa, aparitia mucegaiului, insecte, rozatoare, alte probleme)
                          In septembrie casa face 4 ani de la finalizare.
                          Cu exceptia unor crapaturi aparute la imbinarea rigipsul montat in pod (direct pe grinzile din lemn) nu am avut alte probleme.
                          Probabil, daca montam rigipsul pe structura metalica (asa cum am facut in restul casei) nnu ar fi aparut nici aceaste fisuri.
                          Anul acesta, in zona paziei de la sageac si a unor zone de la terasa, se impun unele reparatii ce tin de relacuirea portiunilor din lemn ramase neacoperite.
                          La casele din lemn sau pe structura din lemn, prinicipala problema este ca lemnul "ramas la vedere" trebuie intretinut (odata la 4-5 ani trebuie relacuit).
                          - daca recomanda si altora construirea unor astfel de case ca si locuinte permanente
                          Poate fi o varianta, daca este o "casa cu structura de resistenta tip framing" si nu o combinatie intre casele din lemn si cele framing.
                          Diferenta este simpla. La casele cu structura tip framing se folosesc doar elemente din lemn cu sectiune dreptunghiulara.
                          Nu se folosesc grinzi cu sectiune patrata.
                          Si ca o observatie: grinzile/dulapii cu sectiune dreptunghiulara nu crapa. Cele/cei cu sectiune patrata nu crapa doar daca sunt foarte bine uscate.
                          - care a fost pretul/mp construit la gata
                          Pretul il poti vedea in topicul unde se prezinta constructia casei.
                          Dupa cum a evoluat pretul lemnului, consider ca o casa pe structura din lemn nu mai este printre cele mai ieftine variante pentru construirea unei case.
                          Cred ca acum cea mai ieftina a devenit cea cu structura pe cadre din beton si pereti din BCA.
                          - daca pot recomanda firme serioase care construiesc astfel de case, sau daca nu recomanda
                          pe cei care au realizat constructia casei lor
                          La aceasta intrebare prefer sa nu raspund.
                          Dupa experienta avuta, nu am o parere prea buna despre firmele din domeniul constructiilor sau a meseriasilor din domeniu.

                          In rest numai de bine.
                          Ai o casa pe care vrei sa ne-o prezinti? Ai trecut printr-o adevarata aventura de-a lungul procesului de amenajare si vrei sa ne spui cate ceva despre asta? Sau vrei pur si simplu sa discuti despre planurile tale? - AICI este locul unde toate aceste subiecte pot capata viata!

                          Comentariu

                          • alexa_adrian2001
                            Incepator
                            • 14.ian.2019
                            • 3

                            #14
                            multumesc mult pentru raspunsuri
                            Poti sa imi explici si mie in scurte cuvinte care este diferenta dintre o casa din lemn si o casa cu structura de rezistenta din lemn?

                            Din ce am vazut pana acuma sunt case facute pe busteni de lemn sau cu acea structura din lemn care se umple partea goala cu izolatie, se pune osb, si asa mai departe.

                            Astea sa fie diferentele?

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2466

                              #15
                              Postat în original de alexa_adrian2001
                              Poti sa imi explici si mie in scurte cuvinte care este diferenta dintre o casa din lemn si o casa cu structura de rezistenta din lemn?
                              Casele din lemn = case construite integral din lemn (busteni sau grinzi). Au peretii, podelele si planseele integral din lemn

                              Casele cu structura de rezistenta din lemn = casele construite dupa standardul american.
                              Se mai numesc si cu structura framing.
                              La noi li se mai spune si case in stil american.
                              Sunt case care au o structura din lemn umpluta cu un material izolator.
                              Peretii, podelele si planseele sunt placate, la exterior sau uneori la exterior si la interior cu OSB (Oriented Strand Board).
                              Elementele din lemn folosite la constructie au sectiune dreptunghiulara.

                              In Romania se construiesc si "case cu structura din lemn", la care se folosesc elemente din lemn cu sectiune patrata sau/si dreptunghiulara.
                              Peretii, planseele sunt umplute cu material izolator si placate la exerior cu OSB.
                              De obicei acestea sunt construite de cei care "asa au invatat sau asa au fost invatati sa construiasca".
                              Nu au nicio legatura cu casele in sistem framing.

                              http://habitart-design.ro/blogs/%C3%...uri-din-lemn-0
                              unde poti citi ceva despre framing.

                              Daca vrei mai multe detalii cauta pe site-uri din SUA.
                              Ultima editare de fanero; 16.ian.2019, 11:11.

                              Comentariu

                              Procesare...