Renovare apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu1301
    Incepator
    • 08.iun.2012
    • 2

    Renovare apartament

    as dori sa imi cumpar un apartament dar nu stiu cum imi convine mai mult la pret : deja renovat sau sa fac eu inbunatatirile?daca cineva a renovat de curind ar putea sa imi spuna cit a cheltuit pentru a-mi face o idee.va multumesc anticipat...
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 886

    #2
    Răspuns la: Renovare apartament

    In principiu varianta cumpararii unui apartament gata modernizat este de departe cea mai convenabila din punct de vedere financiar. Daca ma pui la socoteala si faptul ca scapi de deranj, timp pierdut si stresul cu renovarea lucrurile arata chiar si mai bine. Singurul dezavantaj este acela ca vei alege doar dintre variantele modernizate de altii ceea ce s-ar putea sa nu te multumeasca suficient daca esti genul de om mai pretentios. Oricum piata imobiliara merge prost, oferte sunt foarte multe si cumparatorii putini deci ai de unde alege iar vanzatorul nu poate sa ceara decat foarte putini bani in plus pentru faptul ca are apartamentul "modernizat". Poate ca pe el l-a costat 10-15.000 euro sa-l modernizeze dar va trebui sa-l vanda cu foarte putin peste pretul unui apartament nemodernizat.
    In anii astia de criza cumparatorul este cel care face legea pe piata si cum preturile nu dau semne de revenire pe crestere daca ai bani sa cumperi iti poti permite sa nu te grabesti prea tare si sa gasesti un apartament modernizat pe gustul tau, in zona care-ti convine tie, etc.
    De exemplu, daca un vanzator cere prea mult (sa zicem 55.000 euro) poti oricand sa-i spui ca: "mai bine mi-l vinzi mie acum cu 50.000 euro fiindca oricum tot eu am sa-l cumpar la anul, dar cu numai 45.000 euro". Cam asta-i mersul pietei acum.

    "Renovare" este un cuvant mult prea general pentru ca cineva sa-ti poata da un raspuns chiar si aproximativ.
    In primul rand trebuie sa ne spui care este nivelul tau de pretentii, care este configuratia apartamentului si suprafata precum si cam ce fel de lucrari ti-ai dori:

    -zidarie (reparatii/finisaje)
    -gresie/faianta
    -centrala si instalatie gaz
    -tipul podelelor (parchet...etc.)
    -termoapane, usi interioae, balcoane inchise
    -instalatie electrica noua
    -tevi apa, robinete, etc.
    -tehnico-sanitare mari (cazi, veceuri, cabine dus...)

    Ti-am dat doar cateva exemple le lucruri pe care tu trebuie sa le precizezi si mai trebuie sa tii cont ca orice lucru se poate face in multe felul si doar varianta "bun si ieftin" este exclusa din start, restul fiind oricare posibile.
    Ultima editare de coretweaker; 25.apr.2013, 22:41.

    Comentariu

    • liviu1301
      Incepator
      • 08.iun.2012
      • 2

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Renovare apartament

      multumesc mult am prins conceptul. in privinta renovari nu stiu deocamdata sa iti spun mai mult va depinde de ceea ce gasesc si atunci se va decide ce fel de lucrari se vor face....oricum ar fi vorba de un apartament de 3 camere in jur de 70m

      Comentariu

      Procesare...