Control pH piscina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicole20x2003
    Incepator
    • 01.iul.2013
    • 1

    Control pH piscina

    Buna ziua,
    am o piscina construita in curtea casei.Sursa de alimentare e un put sapat in curte.Am incarcat-o cu apa,am tratat apa ca la carte:identificare si reglare ph,oxigen activ+activator,moment in care apa s-a facut verde.Apoi am inceput sa fac experimente:am vazut ca daca ph e scazut(6. apa nu mai reactioneaza si nu se mai inverzeste.Mentionez ca ph-ul ei inainte de tratare e 7.4.
    Cum sa procedez?Cu ce sa o tratez?Daca scad ph-ul si il las asa ce efect are asupra celor ce vor intra in apa ?Se vor dezvolta alge sau microorganisme daunatoare?Apa cu astfel de ph are efect dezinfectant?Dar oxigenul activ in astfel de ph are efect si care ar fi acela?Daca pun algastop isi va face efectul in ph minus?Si in ce moment al zilei sa-l pun?Seara?Dimineata?
    Sunt tare confuza?Am tot citit pe net dar nu am gasit raspunsuri pertinente,asa ca ,va rog sa ma ajutati.
    Multumesc!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: ph-ul minus in piscine

    aveti aici cateva informatii despre mentenanta piscinei : http://www.avi.ro/piscine/ghid-piscineavi/#7
    Ultima editare de coby; 01.iul.2013, 22:29.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • api
      Incepator
      • 21.iul.2010
      • 4

      #3
      Răspuns la: ph-ul minus in piscine

      salut,
      am fost in aceasta situatie acum 3 ani; in principiu ph trebuie tinut in 7-7.4; in afara gamei nu am gasit recalcularea cantitatilor necesare;
      de anul trecut am trecut pe tratament de clor, dupa ce in primele 2 luni de folosire (mai si iunie) am scapat de 2-3 ori din mana piscina cu oxigenul;
      in plus daca nu folosesc copii sub un an piscina, tratamentul cu clor e mai usor si ieftin; in plus dupa aprox 2-3 saptamani de la intreruperea tratamentului (insa functionarea pompei/filtrului) eu folosesc apa la udarea gradinii (nu exista canalizare in zona, ci doar fosa proprie )
      daca esti din bucuresti/imprejurimi pot recomanda site-ul de unde cumpar http://www.magazin-piscine.com/clor-...uni-5-kg.html;
      in plus mai folosesc clor rapid la tratament soc sau anomalii (apa peste 30-32 grC in piscina, dupa furtuni);
      in primul rand la tratament trebuie adus ph la cote normale si abia dupa 2-3h tratamentul de clor/oxigen; eu testam dimineata si daca era necesar reglam ph (solutie diluata intr-o galeata si aruncata in piscina in dreptul duzelor de apa; seara / urmatoarea dimineata testez si reglez concentratia de clor; nu se pun simultan substantele in piscina !! deoarece isi anuleaza efectul; alte substante se folosesc doar daca sunt necesare (floculant daca filtrul nu retine, algastop daca apa nu este clara sau apar alge, detergenti daca apa este prea dura);
      si inca un sfat: sistemul de filtrare tb sa functioneze astfel incat zilnic sa filtreze dublul volumului piscinei !!

      in rest bafta cu utilizarea si astept noutati
      API

      Comentariu

      Procesare...