Plita copt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 588

    Plita copt

    Nu stiu daca se incadreaza aici, sper...

    Am un aragaz vechi, merge pe butelie si anul asta as vrea sa il folosesc pentru copt ardeii. E mult mai usor decat la gratar.
    Nu merge insa ca la vinete, direct la flacara..

    Am o placa rotunda de fonta, de pe vremea bunicii, insa e doar pentru un ochi si as vrea sa gasesc ceva asemanator insa pentru cel putin 2 ochiuri (ideal ar fi daca as gasi ceva care sa acopere tot, dau drumul la toate focurile si gata, termin sarja de ardei imediat )

    Unde as putea gasi astfel de placi de fonta sau altceva.... ca pe net in afara de clasicele plite cu ochiuri nu am gasit nimic.... Poate aveti vreo idee.

    Multumesc
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6868

    #2
    Răspuns la: Plita copt

    cautati la fier vechi o tabla de fier grosime minim 5 mm ; produs nou nu merta ca e f piperat pretul
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 588

      #3
      Răspuns la: Plita copt

      E o idee, nu ma gandeam ca as gasi.. sa caut pe la "centrele de colectare"...
      Insa nu ar trebui sa fie ceva tabla "speciala", rezistenta la rugina etc. sau orice "fier vechi"?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #4
        Răspuns la: Plita copt

        Orice tabla tinuta afara si folosita ca plita , daca nu e intretinuta , va rugini , insa la o grosime de minim 5 mm ( sant si mai groase ) e irelevant si va va tine mult si bine .
        Eu am o " soba" cu o placa de fier sudata deasupra si din 1991 tine minunat ; pe ea pun gratarul si fac fripturile ( placa de fier a sobei se incinge bine si emana suficienta caldura pt prajeli neafumate ) astfel nu le " inec " in fum ceea ce ar fi daunator ..
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 588

          #5
          Răspuns la: Plita copt

          OK. Sa vad pe unde gasesc fier vechi... Ma gandeam ca ar trebui sa gasesc si pe la materiale constructii dar astia cred ca vand numai la bucati mari, din pacate...

          Oricum, mersi de pont, am largit nitel aria cautarilor...

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Răspuns la: Plita copt

            Postat în original de Ranettius
            .....
            Oricum, mersi de pont, am largit nitel aria cautarilor...
            Si eu caut ceva asemanator , tot pentru copt , dar pentru folosit la gratarul de fripturi ! La Obor la tarabe se gaseste tabla groasa , la comanda aduc si marimi mai mari . Daca puteti , incercati .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • nitu_soare
              Incepator
              • 30.iun.2012
              • 16

              #7
              Răspuns la: Plita copt

              Eu coc ardeii in cuptor.Pun in tava un rînd de ardei și pe grătarul cuptorului încă un rînd.Bineînțeles grătarul îl pun deasupra tăvii , ca să se scurgă in tavă zeama ardeilor puși pe grătar. Chiar în această seară am făcut o sarjă.Si vinetele la fel le coc.

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 588

                #8
                Răspuns la: Plita copt

                @ Mircea G : multumesc de idee. Incerc maine. Poate am noroc.

                @ nitu_soare: parca ies mai bune la flacara. Le pun pe gratar, afara, tin mereu flacara si ies imediat.

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2236

                  #9
                  Răspuns la: Plita copt

                  Ati incercat cu o tabla din aluminiu cu grosimea de 4-5mm (sau aliaj de aluminiu)?
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Plita copt

                    Postat în original de Mircea G
                    Si eu caut ceva asemanator, tot pentru copt, dar pentru folosit la gratarul de fripturi! [...]
                    Clasicul disc de fontă nu ţi-ar rezolva problema? (picioarele sînt cu filet, demontabile)
                    Fișiere Atașate
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      Răspuns la: Plita copt

                      Nu ma ajuta caci n-am loc sa fac foc in curte , trebuie sa folosesc clasicul gratar .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        #12
                        Răspuns la: Plita copt

                        Uffff... mă refeream la o astfel de utilizare:
                        Fișiere Atașate
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12227

                          #13
                          Răspuns la: Plita copt

                          Pai tot nu este bine . Eu nu vreau legume fripte ci sa coc un sac de vinete , chestii de genul acesta , adica pregatiri de iarna ...si deja este tirziu .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6453

                            #14
                            Răspuns la: Plita copt

                            Postat în original de Mircea G
                            [...] Eu nu vreau legume fripte ci sa coc un sac de vinete, chestii de genul acesta [...]
                            Lasă ceea ce are omul pus pe disc. Poţi să foloseşti foarte bine discul şi la copt legumele de sezon. Vor ieşi cel puţin la fel de gustoase ca cele de pe o tablă, la aragaz. Îţi spun din experienţă, nu din auzite.


                            P.S. Am constatat că fonta are nu-ştiu-ce (ceva legat de masa şi inerţia termică... cam ca la ceaunul de tuci), aşa că mai toate cele preparate ies mai bine decît pe oţel. Nu ştiu dacă ai avut ocazia să testezi, dar tochitura, puiul sau sarmalele la ceaunul de tuci ies mult mai bune decît prin alte metode.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Ranettius
                              Membru Marcant
                              • 18.oct.2005
                              • 588

                              #15
                              Răspuns la: Plita copt

                              Dle RaduCA: merg si vinetele puse pe un astfel de disc? Stiam ca e bine ca vinetele sa fie la flacara directa.

                              Dle MirceaG: daca aveti gratar de curte de ce nu coaceti vinetele pe el, punanad gratarul nitel mai sus ca sa aveti loc sa intretineti mereu flacara dedesubt? Sau, ceea ce am facut si eu, am luat grilajul de la gratar si l-am pus peste aragaz (la mine gralajul e nitel mai lat decat aragazul deci se sprijinea pe marginile lui, avand si mai mult loc) si am copt acolo cate 6-7 vinete deodata, ci toate ochiurile la maxim. Asta pt vinete, ca pt ardei caut si eu tabla.

                              Comentariu

                              Procesare...