Verificare gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    Verificare gaze

    Buna seara !
    Astazi au venit, dupa anuntare prealabila, baietii de la Gaz-sud pentru verificarea periodica a instalatiei de utilizare a gazelor naturale. Au venit si au plecat...lasand un preaviz care imi cere sa dau o gaura de diametrul 110 mm in termen de 9 zile si abia atunci ori imi opresc gazele, ori imi fac verificarea !
    Pe langa problema ca oriunde as da gauroiul s-ar crea un curent de aer suparator pentru o persoana sensibila mai este una : ce pun eu acolo sa aiba un aspect placut si o...usita, capac, ceva s-o astup, ca nu ma iau dupa aceste normative tampite elaborate din nepasare si graba de a ascunde proasta executie si calitate a materialelor folosite de ei ! (un exemplu: la racordare am luat acei senzori de gaze de la ei...nu au functionat nici un an....am dat o gramada de bani pe ele + manopera separata...am cumparat altele , de 4 ori mai ieftine si merg de doi ani fara probleme )
    Nu mai spun pretul la verificare....75 lei (+TVA) pt. un punct de ardere !!! DUBLU decat in alte parti !
    Multumesc, anticipat, pentru sfaturi !
    Ultima editare de spik1; 14.mai.2014, 20:54.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Răspuns la: Verificare gaze

    Despre ce gaura vorbiti , in ce pozitie a camerei , sus ???
    Daca vorbim de aerisire ( sus ) , este corect .
    Corect si necesar ar trebui si o gaura jos (!) de diametru mai mic , max 4 -5 cm suficient .
    Corect este sa nu obturati cu nimic gaurile . Legea este clara .
    75 lei nu este mult pt o verificare .
    Referitor la senzori ....da , se poate discuta . Posibil ca ce-ati luat dvs mai ieftin , probabil sa fie mai prosti , adica mai putin sensibili ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #3
      Răspuns la: Verificare gaze

      Postat în original de Mircea G
      Referitor la senzori ....da , se poate discuta . Posibil ca ce-ati luat dvs mai ieftin , probabil sa fie mai prosti , adica mai putin sensibili ...
      Acum cateva zile i-am verificat si functionau f. bine, nu le-a trebuit decat o secunda, dupa ce am pus bricheta, scapand gaz, langa ei, sa-si faca "datoria" !
      Ultima editare de spik1; 15.mai.2014, 20:40.

      Comentariu

      Procesare...