Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ABBA
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    Radeti de mine , dar chiar este o problema deranjanta .
    Sunt lemnele impregnate cu ceva grasime?
    Vi se pare ca are o culoarea schimbata?

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Radeti de mine , dar chiar este o problema deranjanta .

    Lasă un comentariu:


  • ABBA
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    Este posibil ca lemnele sa de a un miros de carnati afumati ? De vreo 2 zile a inceput sa miroasa a carnati afumati , nu stiu , ce sa fac ?
    Nu cumva este din cauza ca vine Craciunul?

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    Este posibil ca lemnele sa de a un miros de carnati afumati ? De vreo 2 zile a inceput sa miroasa a carnati afumati , nu stiu , ce sa fac ?
    Nu se poate face mare lucru.... Poate daca stropiti cu tuica?!
    Mai asteptati totusi si alte pareri.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Este posibil ca lemnele sa de a un miros de carnati afumati ? De vreo 2 zile a inceput sa miroasa a carnati afumati , nu stiu , ce sa fac ?

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Daca le aranjati mai dezordonat, obtineti 4 m steri.
    Lasand gluma, lemnele sunt aranjate cu putine goluri intre, deci cred ca ati cumparat bine.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Amu ce sa zic , am " platit " si tribut regelui , sa zicem ca am lasat loc de omenie , e prima data cand cumpar lemne , sper sa ma destept data viitoare , oricum pana la vara nu mai cumpar , doamne ajuta !

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Mai coby, ne-am chinuit degeaba sa explicam ce este sterul si ce este metrul cub de lemn !
    Acolo ai 3,38 (conform cotelor) steri de lemne. Daca vrei sa transformi in metri cubi ai doua optiuni, fie alegi media de transformare (nu stiu acum cat este si cum este dedusa), fie iei fiecare surcica, ii faci cubajul si la urma aduni !
    Eu luam in jur de 15 steri de lemne/iarna pentru doua sobe de teracota si incalzeam 3 camere.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Azi au venit lemnele 75% fag si restul 25% mesteacan cu cires dar sunt uscate ( macar atata ) i am dat omului 600 lei - sper ca nu m am tepuit prea tare ; stiva ( pe 3 randuri ) are 3 m lungime , 1,4 m inaltime si 0,8 m adancime deci 3x1,4x0,8 = 3,38 metri cubi sau steri ? Habar n am .
    Dupa ce mi le a tzapat in curte le am asezat cat mai ordonat am reusit . Locul e garajul masinii ( are 12 m lungime ) - in sensul ca e o copertina intre casa si un alt garaj , dar incape si masina , in fata .
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de coby; 16.dec.2014, 16:21.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Am cerut mai mult sa fie lemne groase cat mana , ca am termosemineu si nu ma vad cu toporul si pana in curte la despicat . Doamne ajuta .

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    Am comandat 4 metri steri de lemn de foc , fag ,uscat , taiat la 25 cm , cu transport cu tot din Racatau in Cluj Napoca ( 65 km ) cost 640 lei - sper sa nu ma prosteasca nenea prea tare
    O sa incerc pe cat posibil sa l aranjez ca sa fac o masuratoare aproximativa inainte sa i dau banii omului .
    Si daca va aduce doar 1.5 tone (adica goluri multe intre lemne), tot este rentabil.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Am comandat 4 metri steri de lemn de foc , fag ,uscat , taiat la 25 cm , cu transport cu tot din Racatau in Cluj Napoca ( 65 km ) cost 640 lei - sper sa nu ma prosteasca nenea prea tare
    O sa incerc pe cat posibil sa l aranjez ca sa fac o masuratoare aproximativa inainte sa i dau banii omului .

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    O fi avand " vechime " dar ca si masura nu este una oficiala ci una " dobandita " .
    Credeati ca este autohtona? Mai folosesc si alti acest tip de masura.
    Daca in alte tari,se respecta masura cat de cat,la noi iti fura si caciula,dara sa-ti mai dea si la masura.
    Ultima editare de intransingentul; 07.dec.2014, 14:17.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    O fi avand " vechime " dar ca si masura nu este una oficiala ci una " dobandita " .

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Metrul ster are vechime,cititi:

    Lasă un comentariu:

Procesare...