Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Care este formula de calcul la metru ster - intru cat aceasta masura este inventata de unii ca sa prosteasca pe altii , am intalnit cazuri diferite :
    A. 10 metrii steri cu busteni taiati la 40 cm
    si
    B. 10 metrii steri cu busteni taiati la 1 metru
    ei bine , este o diferenta majora intre cantitatea A si B
    Am mai intalnit si caz in care cineva vinde lemne la metru ster si mi taie la cat vreau eu , acuma eu cum stiu ca este corecta cantitatea ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

    Postat în original de coby
    Care este formula de calcul la metru ster - intru cat aceasta masura este inventata de unii ca sa prosteasca pe altii , am intalnit cazuri diferite :
    A. 10 metrii steri cu busteni taiati la 40 cm
    si
    B. 10 metrii steri cu busteni taiati la 1 metru
    ei bine , este o diferenta majora intre cantitatea A si B
    Am mai intalnit si caz in care cineva vinde lemne la metru ster si mi taie la cat vreau eu , acuma eu cum stiu ca este corecta cantitatea ?
    1 metru ster inseamna un cub de lemne cu dimensiunea 1 x 1 x 1 (sau echivalente 1 x 2 x 0.5 sau 1 x 2.5 x 0.4 , etc) cu tot cu "golurile" de aer dintre lemne.
    Adica, lemnele avand forme si dimensiuni diferite, nu se pot aseza perfect unele peste altele, ca urmare intre ele raman goluri.
    1 metru ster inseamna acest intreg de lemne si goluri de aer ce pot fi incadrate intr-un cub de 1 x 1 x 1 metri.

    Ca si greutate, cele de esenta tare au de obicei undeva in jur de 500-600 kg. (fag/stejar)
    Cele de esenta moale au in jur de 350 kg.

    Ambele valori sunt pentru lemne uscate.

    Pentru lemne ude acestea urca pana la 650 kg atat pentru cele de esenta tare dar si moale. Difera de specie.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

      Sa inteleg ca daca nu te pricepi sa calculezi la o " vizualizare " poti sa ti i ei o teapa , neavand la dispozitie un cantar industrial si se merge pe principiul negocierii la metru ster .
      Multumesc pt lamuriri .

      Ca sa nu mai deschid alt topic care sunt esentele bune pt foc in sobe care sa de a randament sa nu faca prea multe depuneri sau mai mult fum decat foc : fag , cires , mesteacan , plop etc ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        #4
        Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

        Postat în original de coby
        Sa inteleg ca daca nu te pricepi sa calculezi la o " vizualizare " poti sa ti i ei o teapa , neavand la dispozitie un cantar industrial si se merge pe principiul negocierii la metru ster .
        Corect.
        Un alt lucru pe care vanzatorii tind sa il foloseasca este acela ca metrul ster are 750-850 kg, ducand in eroare cumparatorii. De fapt aceasta este greutatea metrului cub (lemnele asezate in asa fel incat sa nu existe goluri de aer intre ele).

        Postat în original de coby
        Ca sa nu mai deschid alt topic care sunt esentele bune pt foc in sobe care sa de a randament sa nu faca prea multe depuneri sau mai mult fum decat foc : fag , cires , mesteacan , plop etc ?
        Atat lemnele de esenta tare cat si cele de esenta moale sunt bune pentru foc.

        Lemnele de esenta tare desi au putere calorica ceva mai mica (~4 kwh/kg cand sunt uscate cel putin 20%), au avantajul densitatii mai mari. Ca urmare, intra mai multe kg in acelasi spatiu si ofera o energie mai mare.

        Lemnele de esenta moale, au puterea calorica ceva mai mare (~4.5 kwh/kg ), au si avantajul uscarii mai rapide, insa dezavantajul principal este cel al densitatii scazute.
        Ca urmare, daca intr-o soba bagam doar odata lemne de esenta tare, din cele de esenta moale va trebui sa mai alimentam cu 1/4, 1/2 din cantitate pentru a putea obtine aceeasi cantitate de energie.

        Pentru a nu avea probleme cu depuneri si etc, recomand lemne cat mai uscate si aprinse astfel :


        In felul acesta, flacara va avea loc sa se dezvolte si va arde si o parte din fum (de fapt un ameste de hidrocarburi, hidrogen, metan, etc), elemente care in mod normal, atunci cand nu ard se depun in sistemul convectiv al sobei si pe cos.
        Un alt avantaj este ca odata aprins focul nu mai este nevoie sa deschideti usa sobei ca urmare nu va iesi fum in incapere sau probleme de genul acesta.

        Postat în original de coby
        Multumesc pt lamuriri .
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

          Super explicatie !
          Insa ce anume este acel ghemotoc cu care se aprinde focul ca , vad ca nu arde instant , ci apuca sa aprinda lemnele de brad ( pareau ultimele de sus ) ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

            Eu stiu ca este corect spus un ster de lemne si echivaleaza cu un metru cub de leme asezate (mai bine sau mai...smechereste). Metrul cub de lemn este calculat matematic si nu are "pierderi", sau "goluri" !

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

              F corect , de aceea s a inventat acesta " gaselnita " , de fapt pentru un calcul rapid si aproximativ fara prea multe batai de cap . Interesant cum s a " impamantenit " masura asta ?!
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                #8
                Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                Postat în original de coby
                Insa ce anume este acel ghemotoc cu care se aprinde focul ca , vad ca nu arde instant , ci apuca sa aprinda lemnele de brad ( pareau ultimele de sus ) ?
                Este un soi de aprinzator ecologic. Insa merg si pastilele de aprins ce se gasesc prin marile magazine.
                Lemnele de sus nu trebuiesc neaparat de brad, merg si de esenta tare, insa este bine sa fie ceva mai subtirele.

                Dupa primele 3-4 dati de aprins focul, se prinde imediat "smecheria" si se gaseste modul optim de aprins (asezare, grosime, etc).


                @spik1, depinde de zona, caci in unele parti ale tarii se gasesc si lemne la metru cub
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lemn.de.foc.paletizat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,4 KB 
ID:	619501

                Deasemenea in alte zone, acestea sunt comercializate la "caruta" , "aro" , palet, etc.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                  Cand aveam incalzire cu lemne cumparam lemnele "cubate" in camion. Erau taiate la lungimea de un metru si trasam cu creta cat doream sa cumpar. Avantajul era ca vanzatorul le aseza cat mai bine, in mijlocul de transport, pt. a fi cat mai mare cantitatea, dar smecherul castiga mult din faptul ca le reaseza in poarta cumparatorului !
                  Sa fi vazut figura vanzatorului ...insa nu avea incotro !
                  Ultima editare de spik1; 25.nov.2014, 20:26.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                    Postat în original de spik1
                    ... dar smecherul castiga mult din faptul ca le reaseza in poarta cumparatorului !
                    Sa fi vazut figura vanzatorului ...insa nu avea incotro !
                    La asta ma gandesc si eu , ca vine nenea cu lemnele intr o duba si mi zice un pret , iar eu , necunoscator in calculele astea " sterile " o sa mi i au teapa .
                    Macar de s ar vinde la greutate = cantaresti masina goala , si dupa aia plina cu lemne si faci diferenta ..
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2271

                      #11
                      Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                      Pai, sunt tot felul de smecherii...daca comanzi un "papuc" sau o anumita cantitate vanzatorul aseaza frumos si "des" deasupra, iar dedesubt...se plimba iepurii !
                      la kilogram poti lua "plasa" daca lemnele sunt verzi sau ude, nu mai zic de cantar.
                      Cel mai bine este, daca nu poti vizualiza cum sunt asezate lemnele in camion si nu se poate masura, sa le dai jos, sa le asezi cum vrea/vrei si apoi poti negocia pe indelete , daca nu-ti convine ii spui sa-si urce lemnele inapoi in camion...pa si pusi !

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                        Postat în original de spik1
                        ....
                        Cel mai bine este, daca nu poti vizualiza cum sunt asezate lemnele in camion si nu se poate masura, sa le dai jos, sa le asezi cum vrea/vrei si apoi poti negocia pe indelete , daca nu-ti convine ii spui sa-si urce lemnele inapoi in camion...pa si pusi !
                        Beeton !! Dar de le fac asta la 2-3 vanzatori - mi se va duce vorba si ma vor ocoli toti .. ramane sa ma duc eu in padure !
                        O sa vad eu cum fac ( i au cu mine un prieten care se pricepe la negociat ) .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • godaro
                          Membru
                          • 10.mar.2014
                          • 232

                          #13
                          Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                          eu daca ar fi sa merg pe lemne (desi nu imi place ideea) le-as cumpara de primavara (ca sa aiba timp sa se usuce), le-as cantari si as folosi un umidometru. In functie de umiditatea masurata a lemnului as negocia pretul. In felul asta (cred ca) as avea un control mai bun asupra cantitatii si pretului de lemn uscat pe care il voi folosi in iarna.

                          Comentariu

                          • scristib
                            Incepator
                            • 28.feb.2012
                            • 24

                            #14
                            Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                            Eu le cumpar cu un an sau chiar doi inainte de a le folosi. In ultimii 10 ani am reusit sa imi fac un stoc si le tin doi ani inainte de a le arde. Cumpar lemne crapate in doua la lungimi de 1 m, le tin stivuite si acoperite 2 ani si le tai in vara pentru iarna ce urmeaza. Randamentul este mult mai mare decat la lemnele verzi/semiuscate. Perioada ideala pentru a le cumpara este inainte de Pasti, deoarece nu le cumpara nimeni in perioada aceea si vanzatorii locali scad preturile ca sa scape repede de ele.

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2271

                              #15
                              Răspuns la: Ce inseamna metru ster si cum se calculeaza

                              Asa faceam si eu, le cumparam inainte de Paste si pana venea iarna se uscau ele .
                              Pretu era cel mai mic din cursul anului si negocierea era mai buna.
                              Pentru un stoc mai mare trebuie si magazie mai mare si nu prea aveam.

                              Comentariu

                              Procesare...