Crapaturi / fisuri in in terenul de sub casa dintre fundatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • t_mask
    Incepator
    • 10.dec.2005
    • 19

    Crapaturi / fisuri in in terenul de sub casa dintre fundatii

    Am inceput sa mansardez o casa anul trecut prin vara. Acum de cateva zile am decis sa scot dusumelele de la parter care erau cam putrede, am scos si umplutura si am ajuns pana la stratul de pamant. Peste cateva zile am observat niste creparturi adanci in pamant (pana la 50 de cm am coborat eu, si circa 5-8 latime). M-am alarmat imediat la gandul ca a luat-o pamantul la vale (desi panta e foarte mica, siunt si alte casa lanaga mine fara probleme si strada e asfaltata). Am chemat dirigintele de santier si acesta mi-aspus ca acesta crepaturi sunt normale pentru ca s-a redus umiditatea pamantului si astfel acest a crapat. Totusi avand in vedere adancimea crapaturilor as vrea sa stiu daca a mai intalnit cineva aceasta situatie. Nu m-am apucat inca de sape pentru ca vreau sa vad daca nu voi mai avea alte suprize. Orice informatie sau sfat e binevenit.
    Multumesc
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    Acestea sunt dispuse pe langa ziduri si in lungimea lor?
    sau sunt in masa de umplutura?este foarte probabil sa fie asa cum spune dirigintele de santier.
    totusi pentru linistea ta ia un mai si incearca sa tasezi pamantul,daca acesta se taseaza atunci e in regula inseamna ca nu a fost suficient tasat atunci cand s-a facut umplutura casei.
    informativ ai idee la ce adancime este talpa fundatiei?.
    KATA

    Comentariu

    • t_mask
      Incepator
      • 10.dec.2005
      • 19

      #3
      Detalii fisuri

      Fisurile nu sunt de-a lungul fundatiilor ci in spatiul de umplutura dar una din ele merge pana la fundatie. Fundatia are cca 1m andcime plus inca 20 cm cat este fundatia inaltata (care iese din pamant) deci de la nivelul crapaturii cam 1.20 m. Am umplut fisurile cu pamant si acuma monitorizez situatia.

      Comentariu

      • t_mask
        Incepator
        • 10.dec.2005
        • 19

        #4
        Detalii fisuri

        Fisurile nu sunt de-a lungul fundatiilor ci in spatiul de umplutura dar una din ele merge pana la fundatie. Fundatia are cca 1m andcime plus inca 20 cm cat este fundatia inaltata (care iese din pamant) deci de la nivelul crapaturii cam 1.20 m. Am umplut fisurile cu pamant si acuma monitorizez situatia.

        Comentariu

        • KATALIN
          Membru marcant
          • 25.ian.2006
          • 405

          #5
          in cazul asta stai linistit.
          E O.K.
          KATA

          Comentariu

          Procesare...