Produse curatenie dupa renovare (incl. termopane)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalinr
    Incepator
    • 07.mai.2006
    • 30

    Produse curatenie dupa renovare (incl. termopane)

    In sfirsit s-au terminat lucrarile in apartament. Din pacate nu e inca locuibil din cauza mizeriei. Acum e momentul curateniei. Ce produse si metode recomandati?

    Mai ales pentru termopane. Sunt acoperite de praf, cu picaturi uscate de glet si lavabil, etc. Plasticul albastru de pe PVC care nu a fost scos la instalare s-a descompus la soare si acum iese pe fisii in GROSIME!!! Iar hirtia lipicioasa cu rol de protectie (as if...) nu se mai dezlipeste!

    Cum sa le curat fara sa le distrug? Pe componente: feronerie, pvc, geamuri. Care geamuri sunt Low-E care banuiesc ca este un strat reflexiv ce poate fi afectat.

    Ce altceva recomandati pt.:
    - faianta/gresie
    - parchet
    - sanitare cromate
    - sanitare ceramica
    - sanitare acril

    Merci! (cu minecile suflecate )
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    NU

    APA!

    Tot ce ai enumerat este pe baza de apa.
    Apa fiarta ca sa se inmoaie mai repede..dar trebuie sa astepti.

    Uite ce te sfatuiesc:

    1) Cumpara un stropitor de acela cu miner si pompita ca un revolver si un rezervor de plastic (de la orice mgaazin de gradinarit) in care pui apa si stropesti.

    2) astepti vreo 5 minute si freci si tot asa.

    3) Pe jos tot apa

    4) pentru PVC poti folosi un pic de diluant de vopsea SAU apa cu detergent (as opta pentru ultima)

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • bigjoe
      Membru Marcant
      • 19.mai.2006
      • 481

      #3
      d

      am uitat si i-ati 2 manusi!

      si un burete sau vreo 10 mai bine de acelea de vesela cu o bucata groasa galbena fina si o parte verde inchis aspra.

      Cu partea aspra freci gresia faianta ma rog ce ai de frecat.

      Dar oamenii astia chiar nu au curatat nimic??



      Succes!
      ai grija ..

      Comentariu

      • catalinr
        Incepator
        • 07.mai.2006
        • 30

        #4
        Ah, nu numai ca nu au curatat, dar nici macar nu au protejat ca lumea ce s-a instalat in timpul renovarii (termopane, usi interior).

        Sunt extrem de ofticat pe treaba asta, caci le-am atras atentia la inceput ca trebuie totul protejat si au fost de acord. Este o diferenta MARE dintre cum aratau obiectele noi si cum arata acum.

        Merci pt sfat. La detergenti, ce se recomanda? Eu am incercat cu Pronto (parchet + gresie/faianta) si Ajax (geamuri). Ar mai fi Mr Proper, Cillit si Domestos dar mi-e teama sa nu fie prea "dure".

        Bureteii aia deja i-am cumparat dar mi-e teama sa nu zgirie geamul?

        Comentariu

        • carmen9
          Incepator
          • 23.oct.2005
          • 82

          #5
          parerea mea este sa folosesti ce iti convine tie .pt gresie mie imi place ajax.nu folosi clor pt se strica .eu am un principiu cand am oameni care imi fac ceva prin casa,tot timpul curat dupa ce pleaca ei nu am lasat niciodata varul sau moluzul in casa .e adevarat ca muncesti mai mult .fac acest lucru pt ca dupa mine e mai usor la urma.alt produs bun de curatat este ciful normal curata orice mizerie.daca te-am mai incurajat spor la treaba.am uitat ceva otetul e foarte bun pt curata in asemenea situatie.

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            Postat în original de carmen9
            parerea mea este sa folosesti ce iti convine tie .pt gresie mie imi place ajax.
            Si mie imi placea, da de cand a plecat chivu de la ei am devenit fan barcelona....
            On topic: pentru gresie cel mai bun mi se pare pronto verde, impotriva grasimii bref.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Amagireeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeee.
              Toate sunt aproximativ de aceeasi calitate, conteaza doar aroma, culoarea si pretul.


              Apropo, poate incercati doar produsele pe care scrie HENKEL sa respectam oamenii care ne-au dat posibilitatea de a discuta pe acest forum.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • bigjoe
                Membru Marcant
                • 19.mai.2006
                • 481

                #8
                d

                Postat în original de catalinr
                Bureteii aia deja i-am cumparat dar mi-e teama sa nu zgirie geamul?
                Nu zgarie daca ai multa apa de fapt oricum sa fie ceva abraziv...
                O sa fii mirat cat de bine rezista sticla..Sticla de fapt este mai tare a portelanul. sau aproape.

                Dar sa nu folosesc pe uscat sau cu perie de sarma..

                Ai incredere da-i bice!

                Succes!
                ai grija ..

                Comentariu

                • carmen9
                  Incepator
                  • 23.oct.2005
                  • 82

                  #9
                  Postat în original de viorel.stanculescu
                  Amagireeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeee.
                  Toate sunt aproximativ de aceeasi calitate, conteaza doar aroma, culoarea si pretul.


                  Apropo, poate incercati doar produsele pe care scrie HENKEL sa respectam oamenii care ne-au dat posibilitatea de a discuta pe acest forum.
                  da perfecta dreptate ai totul depinde de obisnuinta .adica am folosit ceva ne-a placut si ne axam pe acel lucru.amagire este cand ei un produs la care se face o reclama nebuna si cand il incerci .........

                  Comentariu

                  Procesare...