Construire Casa la mai putin de 60 metri de cimitir

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Alex OPREA
    Incepator
    • 19.iun.2006
    • 6

    Construire Casa la mai putin de 60 metri de cimitir

    Exista o lege sau reglementare care interzice construirea unei case la mai putin de 60 metri fata de un cimitir?
    SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!
  • D_G_N
    Incepator
    • 08.apr.2006
    • 66

    #2
    Re: Construire Casa la mai putin de 60 metri de cimitir

    Postat în original de Alex OPREA
    Exista o lege sau reglementare care interzice construirea unei case la mai putin de 60 metri fata de un cimitir?
    nu...dar exista frica.....

    Comentariu

    • Alex OPREA
      Incepator
      • 19.iun.2006
      • 6

      #3
      Sunt din craiova. poate ca exista o hotarire locala care interzice construirea de locuinte (case) la mai putin de 60 metri. dar ei sustin ca exista o lege in acest sens. poate cineva sa imi dea un raspuns serios?
      SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Uite ca am gasit ceva pentru tine.

        Distanta este 50m.

        Consiliul local al municipiului Craiova - HOTÃRÂREA NR. 38

        Un extras:
        Zona de protecþie minimã necesarã faþã de localitate sau/ºi în jurul cimitirului este de 50 m, conform Ordinului Ministerului Sãnãtãþii nr. 536/23 iunie 1997 cu privire la “Normele de igienã ºi recomandãri privind modul de viaþã al populaþiei”.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Alex OPREA
          Incepator
          • 19.iun.2006
          • 6

          #5
          Multumesc tare mult. Nu se poate o derogare de la aceasta lege chiar daca dau o declaratie ca nu ma afecteaza chiar deloc acesti vecini nu se poate construi?
          Oare la cite organisme, comitete si comisii trebuie sa te adresezi in aceasta tara ca sa vezi daca poti construi o simpla casuta?
          Inainte de a cumpara m-am interesat la gaze, apa, curent, petrol, romtelecom. toti au zis ca se poate. La cimitire chiar ca nu m-am gindit. Si nici proiectantul. Si iti spun ca s-au construit o gramada de viloaie (notari publici, avocati, etc.) si hale de productie prin prejurul respectivului cimitir.
          Legea e pentru catei si nu pentru dulai.
          Acum un an ma gindeam sa plec in Canada, dar am zis ca o sa fie bine si aici, dar m-am inselat. Cred ca o sa reconsider acel gind.
          Am scris atit de mult, zic eu, pentru ca am sufletul negru. Mi s-au naruit toate sperantele si banii. Am ramas pe drumuri.
          Multumesc tuturor care m-au informat si m-au ajutat.
          AVETI GRIJA CIND CONSTRUITI SI, MAI ALES, CE PILE SI RELATII AVETI.
          Cu respect si speranta de mai bine (pentru altii)
          Alex OPREA
          SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Incearca sa te aduni si cauta o solutie pentru ca nimic nu este imposibil (legalitatea este intotdeauna relativa).

            Despre ce cimitir este vorba?

            Sunt sigur ca este mai usor sa gasesti poteca catre aprobare decat sa o iei de la cap in Canada.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Alex OPREA
              Incepator
              • 19.iun.2006
              • 6

              #7
              Ai perfecta dreptate in ceea ce priveste Canada. Dar citeodata te ia cu nabadai si dor de duca. Cimitirul respectiv se numeste Sineasca.
              Iti mai precizez ca bunici mei au avut casa construita in 1906 chiar vis-a-vis de intrarea in cimitir. Nu exista aceasta lege atunci. Ceausescu (nu chiar el) a construit o groaza de blocuri in jurul cimitirului.
              Multumesc pentru raspuns tau.
              Cu salutari inca vesele si cordiale
              Alex OPREA
              SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!

              Comentariu

              • D_G_N
                Incepator
                • 08.apr.2006
                • 66

                #8
                - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Daca zici tu DGN ?! Asta este viata. Mai bine cu vecini decat singur.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • D_G_N
                    Incepator
                    • 08.apr.2006
                    • 66

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    Daca zici tu DGN ?! Asta este viata. Mai bine cu vecini decat singur.

                    - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

                    Comentariu

                    • KATALIN
                      Membru Marcant
                      • 25.ian.2006
                      • 401

                      #11
                      ai incercat sa obtii un certificat de urbanism de la primarie?
                      in el se specifica ce avize sunt necesare precum si destinatia terenului.
                      KATA

                      Comentariu

                      • Alex OPREA
                        Incepator
                        • 19.iun.2006
                        • 6

                        #12
                        Postat în original de KATALIN
                        ai incercat sa obtii un certificat de urbanism de la primarie?
                        in el se specifica ce avize sunt necesare precum si destinatia terenului.
                        "La pct. 1-Regim juridic: teren intravilan proprietate privata
                        La pct. 2-Regim economic: folosinta actuala a terenului-teren neconstruit; destinatia dupa PUZ-zona verde.
                        La pct. 3-Regimul tehnic: conform PUZ GE2, amplasamentul se afla situat in zona verde de protectie a cimitirului; in vederea asigurarii compatibilitatii functiunilor, tinind seama de distantele minime de protectie sanitara, 50ml fata de cimitir, aceste distante pot fi modificate pe baza studiilor de impact avizate de institute specializate.

                        Prezentul certificat de urbanism nu poate fi utilizat in scopul declarat pentru construire locuinta P+1 cu doua apartamente."

                        Cam asa ceva scrie in C.U. Care e parerea ta ?
                        Multumesc
                        Alex
                        SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #13
                          Alex, ar fi interesant sa te duci pana la WIN (baietii cu tamplarie) care au construit o hala de productie pe un teren care se afla imediat langa imprejmuirea cimitirului Sineasca (sigur sunt < 50 m) , poate afli ceva de la ei.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Alex OPREA
                            Incepator
                            • 19.iun.2006
                            • 6

                            #14
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Alex, ar fi interesant sa te duci pana la WIN (baietii cu tamplarie) care au construit o hala de productie pe un teren care se afla imediat langa imprejmuirea cimitirului Sineasca (sigur sunt < 50 m) , poate afli ceva de la ei.
                            O sa incerc si la ei.
                            Multumesc si o zi placuta iti doresc
                            SA CONSTRUIM CORECT SI FRUMOS!!!

                            Comentariu

                            • FRÎNCU MIHAI
                              Incepator
                              • 11.iul.2006
                              • 7

                              #15
                              Cred cã este vorba de o hotãrâre a consiliului local. Dumneata nu primeºti autorizaþie de construcþie, iar eu mai am 10 - 15 m ºi îi bag în curte. Am o construcþie lîngã un loc ce aparþine unei parohii, care în urmã cu ceva ani a cãpãtat destinaþie de cimitir. Iniþial pânã la morminte aveam aproximativ 70 m, acum sunt la numai 10 - 15 m de morminte. Am sesizat primãria, am fost informat cã nu se mai extinde cimitirul spre proprietatea mea, dar degeaba. Mai nou spune cã nu trebuie sã ai fântâni la mai puþin de 30 m. Primeºte te rog un sfat de la un om ce este vecin cu cimitirul de aproape 40 de ani. Dacã poþi construieºte în altã parte. BAFTÃ!

                              Comentariu

                              Procesare...