pamant pt. inaltare teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • terry
    Incepator
    • 18.iun.2006
    • 4

    pamant pt. inaltare teren

    va salut pe toti.

    de curand am remarcat acest forum, l-am rasfoit si in concluzie e ff util.
    as avea si eu o intrebare la voi, de fapt mai multe. unde gasesc pamant pentru a inalta terenul? la ce imi trebuie? dupa studiul geo a reiesit ca panza freatica se afla la o adancime de 2.80 m. din ce am mai auzit si de la altii, ar fi indicat sa aduc pamant pe teren. este suficient sa completez cu pamant doar pe suprafata de teren unde se va construi casa sau trebuie sa pun pe tot terenul? sunt intrebari la care nu am gasit raspuns si de aceea va cer voua ajutorul. intentionam ca anul viitor sa incepem constructia unei case la rosu si 1 an i-ar fi suficient pamantului adaugat sa se aseze.

    va multumesc si astept si parerile contra, daca exista, precum si sugestii despre locatii de unde as putea achizitiona pamant.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cel mai simplu este sa gasesti o zona unde se sapa o fundatie si sa vorbesti cu ei sa duca pamantul la tine acasa.

    Nu ma pricep la fundatii dar presupun ca este logic sa aduci tot terenul la noul nivel. iar pentru noul pamant este obligatorie si o tasare suplimentare in afara de cea naturala.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • terry
      Incepator
      • 18.iun.2006
      • 4

      #3
      varianta aceasta o stiam si, e adevarat e cea mai simpla si probabil si cea mai putin costisitoare. timpul liber pe care il avem la dispozitie e limitat si de aceea era bine de stiut daca sunt si firme care fac acest lucru.

      dar daca printre cititori si membri exista persoane care nu au ce face cu pamantul din curte dupa saparea fundatiei, ma ofer sa il iau eu

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Ar fi bine sa iti declari si locatia daca doresti sa primesti raspunsuri potrivite, altfel iti pot da un pont doar din Craiova.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • terry
          Incepator
          • 18.iun.2006
          • 4

          #5
          corect. am avut impresia ca am notat locatia la profil, dar multumesc ca mi-ati atras atentia.

          locatia terenului este in Otopeni.

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru marcant
            • 25.ian.2006
            • 405

            #6
            vorbeste mai intai cu proiectantul.
            fundatia casei se incastreaza in sol bun de fundare nu in sol de umplutura.
            oricum bine ar fi sa sapi mai intai fundatia,sa o torni la nivelul final si apoi sa faci umplutura.
            daca in proict ai fundatie pe perna de pamant atunci acesta trebuie compactat in straturi indicate in proiect.
            daca la umplutura din camere mai merge pamant lasat 1 an lasat sa "se lase" la fundatie nu merge. acesta se taseaza in straturi cu o anumita presiune,adica greutate ce este calculata de proiectant.
            cu baza fundatiei nu se glumeste.
            KATA

            Comentariu

            • terry
              Incepator
              • 18.iun.2006
              • 4

              #7
              Katalin: stiu ca nu se glumeste cu fundatia casei.
              n-am inteles ce ai vrut sa spui cu: "umplutura din camere".
              e adevarat ca inca nu am luat legatura cu un proiectant.
              daca poti sa ma mai lamuresti cu un lucru: este bine sa incep saparea fundatiei pe un teren cu panza freatica atat de sus? ce alte variante as mai avea?

              lucrezi in domeniul constructiilor sau ai trecut prin asa ceva?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Umplutura se refera la faptul ca torni fundatia iar intre peretii (in golul din interiorul fundatiei) acesteia se umple cu pamant.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...