Materiale de constructie expirat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shushu
    Membru
    • 24.sep.2016
    • 144

    Materiale de constructie expirat

    Adeziv pt plasa ,tinci,tencuiala de soclu cuart ,amorsele respective au expirat de 2 saptamani.A folosit cineva materiale expirate sa mi spuna si mie cum sau comportat?Mesterii mei s au miscat prea incet si materialele au expirat iar eu stau si ma gandesc daca sa mi asum acest risc de a folosi materialele expirate sau sa imi golesc buzunarul de o suma destul de mare si sa cumpar altele.
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 154

    #2
    Răspuns la: Materiale de constructie expirat

    Am patit si eu sa imi ramana diferite materiale de la lucrari,in general nu au fost probleme daca au expirat. La adezivi ii important cum au fost depozitati,sa nu prinda umezeala. Faceti o inspectie vizuala,adezivii sa nu fie intariti,sa nu aibe bulgari in ei.La amorse sa fiti atent sa nu aiba miros urat,daca nu a fost deschis ambalajul,nu ar trebui sa aveti probleme cu ele.Pe viitor fiti mai atent si ce cumparati,in general cei de la magazinele de bricolaj si cei de la depozitele cu materiale de constructie livreaza materialele mai vechi,aceeasi poveste ca si la supermarket,produsele proaspete sunt in spatele celor cu termen mai scurt.Bafta!

    Comentariu

    • Shushu
      Membru
      • 24.sep.2016
      • 144

      #3

      Comentariu

      • Shushu
        Membru
        • 24.sep.2016
        • 144

        #4
        Răspuns la: Materiale de constructie expirat

        Ok,un update.Am folosit materiale expirate si au fost ok.adeziv de polistiren,Tinci expirat,amorsa pt tencuiala mozaicata si tencuiala in sine.toate expirate de 3-10 zile.

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #5
          Răspuns la: Materiale de constructie expirat

          Perioada de 3-10 zile este mai putin relevanta, nu este vorba de hrana perisabila. In general se pot utiliza daca sunt pastrate in conditii bune, cu ambalaj inchis.
          Mai greu cand sunt expirate si depozitate in conditii de umezeala si temperaturi scazute. Sunt produse si produse, de la caz la caz perioada de valabilitate poate fi mai mare decat cea inscrisa pe ambalaje. Proba se face la preparare, se bede de regula un mortar ce nu mai are consistenta si nu poate fi utilizat. Daca sunt formati bulgari, mai ales tari, este indicat sa nu utilizam materialul.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Shushu
            Membru
            • 24.sep.2016
            • 144

            #6
            Update:A trecut ceva timp de cand am folosit acele materiale expirate si vad nu s a intamplat nimic negativ.

            Comentariu

            • Shushu
              Membru
              • 24.sep.2016
              • 144

              #7
              Update.Materialele expirate folosite n au creat probleme inca.

              Comentariu

              Procesare...