Vreau sa daram.... pot ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Bobby
    Incepator
    • 26.iun.2006
    • 45

    Vreau sa daram.... pot ?

    1. Vreau sa daram jumatate din peretele dintre bucatarie si camera si sa construiesc in loc un zid din caramida de sticla (nevada).

    2. Am inchis balconul si vreau sa daram bucata de zid dintre balcon si camera care a rezultat dupa scoaterea geamului.

    Ambele ziduri sunt de caramida, deci nu sunt de rezistenta si stau la ultimul etaj, in mod normal nu mi-as fii facut probleme dar am dedesupt niste pensionare... si nu spun mai mult ... se subantelege...

    Am citit o gramada de opinii, unii zic ca trebuie aviz/autorizatie, altii zic ca nu, din ce am priceput eu din lege pt structurile care nu sunt de rezistenta nu trebuie, pe de alte parte zidul de la balcon este "gol de tamplarie" si cica n-am voie sa-l modific... pana la urma cum e legal.. poate sa ma ajute cineva ?

    Multumesc
    NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 401

    #2
    in prima etapa fa rost de proiectul blocului,acolo vei vedea ce pereti sunt portanti si ce pereti sunt umplutura de zidarie.
    daca spargi bucata de sub geam,adica parapetul nu cred ca e vreo problema ,dar sa spargi o bucata de perete este nevoie de avize si alte alea........
    n-ar strica sa consulti un proiectant structurist,el ti-ar putea spune din start ce ai putea face si ce nu.
    KATA

    Comentariu

    • Bobby
      Incepator
      • 26.iun.2006
      • 45

      #3
      nu am nevoie de proiectul blocului, cum am spus peretii sunt de caramida deci nu sunt portanti, daca era dupa mine dadeam de mult cu barosu in ei dar am dedesupt o coalitie de 3 babe isterice (hai ca m-am enervat deja) si vreau doar sa evit scandalul, asa ca vreau sa fac treaba legal sa pot sa le dau peste ochi.
      Am scris aici in speranta unui raspuns din partea unei persoane avizate.

      deci...
      1. pentru daramarea unei bucati dintr-un zid neportant (de caramida) si inlocuirea acestei bucati cu o constructie din caramizi de sticla am nevoie de autorizatie sau nu ?
      2. tocmai cu parapetul de la balcon e problema mai mare ca legea e prost facuta si interpretabila .... zice ca ai voie sa schimbi tamplaria dar nu ai voie sa modifici golul de geam, ori eu am renuntat definitiv la tamplaria respectiva si vreau sa daram si bucata de zidarie ramasa
      NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

      Comentariu

      • D_G_N
        Incepator
        • 08.apr.2006
        • 66

        #4
        Postat în original de Bobby
        nu am nevoie de proiectul blocului, cum am spus peretii sunt de caramida deci nu sunt portanti, daca era dupa mine dadeam de mult cu barosu in ei dar am dedesupt o coalitie de 3 babe isterice (hai ca m-am enervat deja) si vreau doar sa evit scandalul, asa ca vreau sa fac treaba legal sa pot sa le dau peste ochi.
        Am scris aici in speranta unui raspuns din partea unei persoane avizate.

        deci...
        1. pentru daramarea unei bucati dintr-un zid neportant (de caramida) si inlocuirea acestei bucati cu o constructie din caramizi de sticla am nevoie de autorizatie sau nu ?
        2. tocmai cu parapetul de la balcon e problema mai mare ca legea e prost facuta si interpretabila .... zice ca ai voie sa schimbi tamplaria dar nu ai voie sa modifici golul de geam, ori eu am renuntat definitiv la tamplaria respectiva si vreau sa daram si bucata de zidarie ramasa
        Omule dute si intreaba la primarie....daca intrebi aici este ca si cum ai intreba in piatza............

        Comentariu

        • Bobby
          Incepator
          • 26.iun.2006
          • 45

          #5
          Da... cred ca ai dreptate, dar ma gandeam ca s-a mai lovit cineva de problema asta si stie exact.
          NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

          Comentariu

          • lGp
            Incepator
            • 14.apr.2005
            • 80

            #6
            [quote="Bobby"]nu am nevoie de proiectul blocului, cum am spus peretii sunt de caramida deci nu sunt portanti, daca era dupa mine dadeam de mult cu barosu in ei dar am dedesupt o coalitie de 3 babe isterice (hai ca m-am enervat deja) si vreau doar sa evit scandalul, asa ca vreau sa fac treaba legal sa pot sa le dau peste ochi.
            Am scris aici in speranta unui raspuns din partea unei persoane avizate.

            deci...
            1. pentru daramarea unei bucati dintr-un zid neportant (de caramida) si inlocuirea acestei bucati cu o constructie din caramizi de sticla am nevoie de autorizatie sau nu ?

            nu conteaza faptul ca tu zici ca sunt de caramida si ii consideri neportanti. acest fapt reiese din planurile originale, daca mai exista, si dintr-o experetiza tehnica. legal, nu se ia in considerare parerea proprie, ci doar cea autorizata si probata legal
            raspuns final: da, ai nevoie de autorizatie


            2. tocmai cu parapetul de la balcon e problema mai mare ca legea e prost facuta si interpretabila .... zice ca ai voie sa schimbi tamplaria dar nu ai voie sa modifici golul de geam, ori eu am renuntat definitiv la tamplaria respectiva si vreau sa daram si bucata de zidarie ramasa

            solutia de daramare, si decizia finala se ia tot in cadrul autorizatiei de construire/desfiintare, si dupa expertiza


            in concluzie ... ai nevoie de autorizatie
            ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

            Comentariu

            • Bobby
              Incepator
              • 26.iun.2006
              • 45

              #7
              merci pt raspuns
              NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

              Comentariu

              Procesare...