Montare gresie pe sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lacramioara123
    Incepator
    • 22.aug.2017
    • 30

    Montare gresie pe sapa

    La cat timp de pune gresia după ce a fost turnată sapa? Sora mea își amenajează o casa la tara și meseriașul care se ocupa de lucrare a spus că nefiind terenul drept în camere , trebuie să toarne sapa de beton . A amestecat cu lopata in curte , a turnat sapa cam de 3-4 cm grosime și a doua zi a pus gresia . Cât nu ne pricepem noi , femeile , dar nu trebuia să lase un timp până să monteze gresia? Răspunsul meseriasului a fost că fiind o sapa subțire , s-a uscat de pe o zi pe alta . Spuneti-mi ce se va întâmpla cu gresia , vă crapa ? Cam la cat timp? Ce se mai poate face acum ? Într-o altă cameră unde a pus gresie , o grămadă de placi suna a gol . Acolo nu a mai turnat sapa . Explicația a fost că nu a fost un adeziv de calitate , dar mă întreb de ce unele suna a gol și unele nu? Același meseriaș a lucrat și la mine și după 2 săptămâni de la terminare , am găsit vopseaua lavabila cazuta la colțul dintre 2 pereți , se vedea culoarea veche , deși a tras glet . Explicația a fost că a lucrat betonul , deși casa e construita de vreo 9-10 ani .
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: montare gresie dupa sapa

    Asa se intampla cand faci inainte sa te documentezi . Era bine sa fi creeat topicul asta inainte sa se apuce mesterul de treaba , acuma e tardiv .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • lacramioara123
      Incepator
      • 22.aug.2017
      • 30

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: montare gresie dupa sapa

      Problema este că nu am găsit o firma de c-tii , acolo, la tara , toți sunt care mai de care meseriași . Nu cunoaștem oamenii pe acolo , a venit un vecin și ne-a spus de omul asta că a lucrat la unul și la altul pe-acolo , le-a tencuit , le-a pus gresie și faianță , adică ce aveam și noi de făcut . Nu ne-am gândit să ne ducem sa vedem cum a lucrat , la tara umbla vorba și de bine și de rău . Și cum nu am auzit nimic de rău , am zis că ne-am găsit meseriașul . Acum , în condițiile astea , ar trebui sa nu își primească bani pt montarea gresiei .

      Comentariu

      • lacramioara123
        Incepator
        • 22.aug.2017
        • 30

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: montare gresie dupa sapa

        Postat în original de coby
        Asa se intampla cand faci inainte sa te documentezi . Era bine sa fi creeat topicul asta inainte sa se apuce mesterul de treaba , acuma e tardiv .
        Cum ar trebui sa se facă reparația zugrăvelii umflate , căzute la colțul interior dintre 2 pereți ? Să știu eu ce sa cer celui care va lucra . Mai pot interveni și la glafurile exterioare de la ferestre , pe care nu mi le-a făcut , și cum anume , in așa fel încât să nu refac toată vopsitoria cu lavabila , întrucât nu mai am și nu voi mai putea nimeri aceeași culoare.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: montare gresie dupa sapa

          Postati niste poze cu zonele afectate
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          Procesare...