Telemetru cu laser sau ultrasunete?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    Telemetru cu laser sau ultrasunete?

    Salut!
    Vreau sa cumpar un telemetru,dar nu stiu ce sa aleg si cu cat caut mai mult sunt mai nehotarat.
    Ar fi ceva,un DLE 150,dar e cam scump la aproape 600 euro!
    De aceea vreau sa va cer parerea,eventual o recomandare a cuiva care are unul.
    Care ar fi mai potrivit ?
    Laser sau ultrasunete?
    Multumesc!
  • KATALIN
    Membru Marcant
    • 25.ian.2006
    • 404

    #2
    daca masuratorile i-ti rapesc mai mult de 4-5 ore pe zi atunci se justifica un telemetru cu ultrasunete.
    KATA

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 750

      #3
      Nu masor atat de mult timp,dar de multe ori e incomod,sau chiar imposibil sa tot intind ruleta,sa fac masuratori succesive,peste goluri,obstacole si multe alte neajunsuri.In plus ofera calculele suprafetelor,volumelor...
      Deci,mi se pare de mare ajutor.

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 287

        #4
        Nu prea ma pricep prea bine, dar cred ca cele cu laser, au precizie mult mai buna. Depinde cat de precis doresti dimensiunile.
        Eu mi-am cumparat de cca un an un telemetru non profesinal cu 500 mii. Poate masura in intervalul 60cm - 15 m. Si stie sa calculeze si aria si volumul.In distanta de pana 5 m mi-a masurat corect(am verificat ulterior cu ruleta)iar la 28 m cu o eroare de 6 cm. Poate s-a datorat si artificiilor pe care le-am facut ca sa pot masura pe aceasta distanta. Bine eu il folosesc ca sa pot masura distantele aproximative a traseelor conductoarelor, unde nu imi cere o distanta exacta. I-am cumparat si unui prieten care il foloseste la cubajul camerelor pentru calcularea in instalatiile de incalzire si este multumit.

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 750

          #5
          Salut!
          Pretul mai mic la cele cu ultrasunete m-a facut sa optez initial pentru acestea,dar ma ingrijoreaza conditiile de masurare.Precizia,asa cum spui si tu e destul de buna pentru masuratori sub 10 m.
          Cum e cu masurarea efectiva?
          Multam'!

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 287

            #6
            "Cum e cu masurarea efectiva?"
            Scuze dar n-am inteles intrebarea. Explica-mi.

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 750

              #7
              Din cate am inteles nu pot masura chiar pe orice suprafata,sau pe orice reper.Cred ca nu pot masura distanta pana la un rotund (stalp,teava,etc).
              Chiar astazi,am ocazia sa folosesc ambele tipuri de telemetre si cred ca ma lamuresc.
              Multumesc!

              Comentariu

              • danhome_52
                Membru Marcant
                • 26.dec.2005
                • 750

                #8
                Salut!
                Pana la urma am ales un DLE 50!
                Multumesc pentru sfaturi!
                bosch.com.ro/ro/products/powertools_pro/news/function/index.htm[/url]

                Comentariu

                • ciureanuc
                  Membru
                  • 15.iun.2009
                  • 178

                  #9
                  Salut,

                  A venit azi un nene sa masoare casa si avea o... telemetru se numeste?
                  Avea o ceva cu laser care masura distante.
                  Mi se pare super scula si as vrea sa-mi iau una.
                  Pentru ca o iau mai mult de moft, dar nici cea mai proasta nu as vrea sa nimeresc, ce imi puteti recomanda?

                  Buget: cateva milioane.


                  Tx!

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Postat în original de ciureanuc
                    Salut,

                    A venit azi un nene sa masoare casa si avea o... telemetru se numeste?
                    Avea o ceva cu laser care masura distante.
                    Mi se pare super scula si as vrea sa-mi iau una.
                    Pentru ca o iau mai mult de moft, dar nici cea mai proasta nu as vrea sa nimeresc, ce imi puteti recomanda?

                    Buget: cateva milioane.
                    CATEVA MILIOANE POT FII 2 SAU 9 CE DORESTI SA FACI CU EL , IN CE DOMENIU VREI SA IL FOLOSESTI ? MERITA SA EI PROFESIONAL DOAR PENTRU APLICATII INDUSTRIALE , CELE HOBBY AU DOMENIU DE MASURARE MAI MIC , SUNT MAI MARI , CONSUMA BATERILE MAI REPEDE , NU AU TOATE FUNCTIUNILE CELOR PROFESIONALE
                    CELE CU ULTRASUNETE SUNT DE 2 LEI NU MERITA SA DAI BANII PE ELE , CELE CU LASER SUNT MULT MAI BUNE , SINGURUL DEZAVANTAJ - POT DA ERORI DE MASURARE DACA MASORI ZIUA CAND RADIATA LUMINOASA ESTE MAI INTENSA
                    CU VRO 500-600 RON POTI LUA CEVA DIN GAMA PROFESIONALA CU DOMENIUL DE MASURARE INTRE 50-70 M , LA 400 GASESTI VARIANTA HOBBY- PANA IN 30 M , DINTRE CELE HOBBY INAFARA DE BOSCH VERDE NU PREA MERITA SA DAI BANII LE CEVA DE GENUL SKILL, SAU B&D SUNT TROMPETE CU CARE NU POTI MASURA NICI PANA LA 15 M
                    DACA AI BANI SI VREI CEVA SA LASI NEPOTILOR MAI E VARIANTA HILTI , CU VARIANTA PROFESIONALA POTI CALCULA ARII , POTI FACE CUBAJUL UNEI INCAPERI , POTI DETERMINA INDIRECT ANUMITE LUNGINI , FUNCTII DE MEMORARE , CALCULARE , ETC

                    Tx!

                    Comentariu

                    • ciureanuc
                      Membru
                      • 15.iun.2009
                      • 178

                      #11
                      Multumesc pentru raspuns, am sa ma orientez, cred, spre un Bosch verde.

                      Nu lucrez zilnic cu telemetru, sunt doar un amator.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Acelasi lucru se poate face si cu DLE 40, 50, 70. Evitati-le pe cele cu ultrasunete. Sunt mai putin precise peste lungimi de 15 metri. Pozitia in care le tineti cand faceti masurarile este importanta la cele cu ultrasunete pe cand la cele laser nu este asa de critica. Personal am trecut de la DLE 40 la DLE 50 si apoi la DLE70. Se lucreaza usor cu ele si cu ceva pana in 450 de lei le puteti gasi si pe site-urile de second hand. Dac doriti ceva care sa fie lasat nepotilor asa cum spunea un coleg mai sus va recomand DLE 250 (Bosch GLM 250VF). L-am vazut la un coleg si credeti-ma ca merita. Ideea insa de baza este la ce va trebuie dvs. Daca il folositi doar in jurul casei atunci nu are rost sa va luati un "tractor ca sa arati in fata blocului". Stima!
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        Procesare...