SPALAREA UNUI CALORIFER DE FONTA!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    SPALAREA UNUI CALORIFER DE FONTA!

    Am un calorifer de fontã care trebuie conectat la circuitul centralei de apartament. Nu a mai funcþionat de vro 4 ani de cînd a fost de conectat de la sistemul centralizat de încãlzire. E greu, are 19 elemenþi ºi e exclus transportul - decît în baie la 10m prin 2 uºi.
    Doresc o idee pentru a-l spãla, de preferat pe loc! Apã simplã nu ar fi eficientã. Ce alte substanþe de spãlare, metode îmi recomandaþi?
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #2
    ptr marius

    Mulþumesc ptr idee. Dar cred ca Mr Muscolo se adreseazã în general grãsimilor din deºeurile menajere care au în fundat chiuveta. În acest sens conþine substanþe alcaline care împreunã cu temperatura saponificã grãsimile din deºeurile menajere aflate în sifon. Nefiind grãsimi în calorifer, aceste alcalii rãmân în porii de ruginã ºi atunci îmi fac de lucruu introducându-i ºi-n centrala termicã, nu?
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #3
      Mdaaaa. Toatã lumea se uitã, dar nimeni nu dã o soluþie! Eh..
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Mdaaaa. Toatã lumea se uitã, dar nimeni nu dã o soluþie! Eh..
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 750

          #5
          Heei!!
          Cred ca fiecare are o idee,dar tu trebuie sa o si pui in practica!
          Poate nu stie nimeni ceva sigur...
          Eu am auzit ca se practica o curatare mecanica,grosiera,a depunerilor si dupa aceea clatiri repetate cu o solutie concentrata de soda caustica.
          Nu stiu sigur,nu am spalat niciodata si nu vreau sa muncesti degeaba intorcand un calorifer nu tocmai usor,sau sa-l mai si strici!
          Poate afli totusi ceva sigur!
          Bafta!

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #6
            Mersi, dar de causticã mã feresc. Dupã aceea trebuie neutralizatã. ªi mai greu sã miºc caloriferul!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #7
              Pânã la urmã, am rezolvat problema spãlãrii cu o firmã specializatã. A folosit o soluþie diluatã de DESOX 80 care a fost folositã cu o pompã specialã cu circuit închis/deschis. Produsul e de import, se preparã la Sibiu, conþine 3 acizi:citric, sulfuric ºi glicolic, pH cuprins între 4ºi 5.
              Am vrut sã postez niºte instrucþiuni pe care le-am fotografiat dar fiºierul e prea mare.
              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2347

                #8
                Baboo, ma intereseaza detaliile operatiunii la care ai supus caloriferul. Luna aceasta am inceput sa-mi curat si eu caloriferele si sa le montez robinete pe tur si pe retur, iar sambata ma duc la cineva sa fac aceeasi operatie. Si eu ma feresc de soda caustica, dar imi dau seama ca folosind doar apa cu presiune nu este suficient de bine. Daca ai instructiunile incearca sa le arhivezi ca sigur sunt multi interesati de ele. DESOX 80 se gaseste oare si in comert? Care au fost proportiile de diluare? Revino cu detalii ca de luna viitoare incep probele in instalatii.
                Interesanta ideea cu pompa de recirculare, probabil avea si un recipient de decantare a depunerilor scoase. Ma bate gandul sa-mi fac asa ceva.

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #9
                  Poti sa ne dai si un pret ? Cam cat a costat operatiunea? Nu e reclama, pur si simplu as dori sa stiu ordinul de marime.
                  M-ar interesa si pe mine asa ceva in Iasi. Oare sunt astfel de firme si acolo? Tot asa am calorifere mari si nu stiu cum sa fac cu ele.
                  Stefan

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Baboo nu-ti deschizi firma de curatat calorifere de fonta ?
                    Hai posteaza instructiunile ca si eu sunt interesat mai ales ca se apropie sezonul rece.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #11
                      Am venit de la o ,,partidã"... de gletuit!
                      ªtiam cã vã intereseazã ºi am vrut de ieri de când am terminat cu instalaþia sã postez instrucþiunile dar nu mi-a mers netul.

                      Soluþia concentratã e de import(Franþa), e adusã aici de un sibian, o pregãteºe, o înbuteliazã ºi o comercializeazã prin magazinul propriu. Mie mi-a spãlat-o cu o pompã, dar din instrucþiuni am înþeles cã se poate folosi ºi pompa centralei termice. Meºterul care a venit a zis cã se foloseºte în concentraþie de 3%, dar pe bidon dãdea între 5 ºi 10%, recomandând ºi un neutralizator. El nu a folosit, probabil ºtie el! A clãtit de vreo 3 ori instalaþia schimbând sensul apei în instalaþie! Instrucþiunile pe care le-am fotografiat, de pãºesc 100k ºi nu am putut sã le postez. Cred cã mâine am drum prin oraº ºi mã voi duce pe la magazin sã aflu mai multe amãnunte. Când voi avea timp voi scrie ºi manual instrucþiunile pe care le-am fotografiat de pe bidonul cu soluþie. Cam asta-i deocamdatã!
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Am uitat sã spun preþul pe care l-am plãtit. 3 calorifere cu 1350000 lei, dar a avut grijã meººterul sã-ºi facã munca mai uºoarã: în loc sã demonteze fiecare calorifer, s-a legat la instalaþie (demontînd caloriferul din baie, locul unde era cel mai sus) ºi a spãlat toatã instalaþia, ptr un bonus de 100000lei.
                        Preþul nu-l cunosc . Mi-a spus muncitorul de 1,1 mil dar n-am reºinut cantitatea.Voi întreba la magazin ºi dacã trimit la vânzare ºi în alte oraºe!
                        Sal'atare1
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Am reuºit ceva dar sunt incomplete!
                          Fișiere Atașate
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #14
                            iatã ºi urmarea...
                            Fișiere Atașate
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Baboo mi-ai sucit gatul
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...